Samorządowe punkty szczepień gotowe, ale rząd hamuje ich uruchamianie

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Koronawirus

Samorządowcy, którzy w błyskawicznym tempie przygotowali dodatkowe punkty szczepień, narzekają że nie mogą ich uruchamiać. Pełnomocnik rządu do spraw szczepień przekonuje, że cały czas problemem jest zbyt mała dostępność szczepionek. Twierdzi, że jak tylko producenci zwiększą dostawy, to zostaną uruchomione dodatkowe punkty.

16.04.2021

Apteki mogą prowadzić opiekę farmaceutyczną, ale nie ma rozporządzenia, ani finansowania

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

Od piątku obowiązuje nowe prawo o zawodzie farmaceuty. Prace nad nim trwały aż 30 lat. Dzięki niemu farmaceuta w porozumieniu z lekarzem będzie mógł prowadzić konsultacje na temat przyjmowanych leków i robić ich przegląd, sprawdzić, czy mogą być jednocześnie zażywane. Tyle, że wciąż brakuje rozporządzenia określającego szczegóły. Apteki mogą działać na podstawie ustawy

16.04.2021

UE: Kolejny krok na drodze do koronapaszportów

Opieka zdrowotna RODO Koronawirus szczepienia

Państwa członkowskie Unii Europejskiej formalnie przyjęły mandat do negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie wprowadzenia paszportów szczepionkowych. Według założeń ich wprowadzenie ma ułatwić otwarcia się turystyki tego lata. Paszporty miałyby pozwolić podróżować po UE zaszczepionym, ozdrowieńcom lub osobom z negatywnym wynikiem testu.

14.04.2021

Apel sześciu organizacji: Nie zastraszać medyków

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Nie można pozwolić, by pracownicy ochrony zdrowia obawiali się wypowiadać publicznie. W interesie społecznym jest, by w przestrzeni publicznej toczyła się dyskusja publiczna w sprawie walki z pandemią z udziałem niezależnych ekspertów pochodzących z różnych środowisk medycznych - czytamy w apelu sześciu organizacji społecznych w sprawie dr Pawła Grzesiowskiego

13.04.2021

Płód z wadą letalną - pomoc psychologiczna dla matki nie taka oczywista

Opieka zdrowotna

Prawo do kontaktu z psychologiem, informacja o możliwości skorzystania z pomocy psychologicznej – to ma zagwarantować nowa ustawa kobietom, które dowiedzą się, że ich dziecko może urodzić się z wadą letalną. Proponowane przepisy, mające łagodzić skutki wyroku TK w sprawie aborcji, są jednak nieostre, więc nie gwarantują, że kobieta otrzyma pomoc.

13.04.2021

Strasburg: Ustawowy obowiązek zaszczepienia dziecka nie narusza prawa do poszanowania życia rodzinnego

Pacjent Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Europejski Trybunał Praw Człowieka wyrokiem Wielkiej Izby z 8 kwietnia 2021 r. stwierdził, iż ustawowy obowiązek szczepień dzieci nie stanowi naruszenia prawa do poszanowania życia rodzinnego rodziców i dzieci. Zdaniem Trybunału, czeska regulacja szczepień nie jest nieuzasadniona i nieproporcjonalna, a odmowa przyjęcia dziecka do przedszkola ma charakter prewencyjny, a nie karzący.

12.04.2021

Prof. Zajdel–Całkowska: Pacjent musi oswoić się z telemedycyną 

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Funkcjonowanie telemedycyny nie jest uzależnione jedynie od dobrej woli i chęci personelu medycznego. W grę wchodzą jeszcze warunki techniczne i umiejętności, których wiele osób po prostu nie posiada - zauważa dr hab. prof. nadzw. Justyna Zajdel-Całkowska z Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

10.04.2021

Uczelnie mają być przyjazne dla autystycznych studentów

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Opieka zdrowotna

Nawet co dziesiąta osoba z Zespołem Aspergera przejawia specjalne zdolności i może być wybitnym absolwentem i naukowcem - zauważa resort funduszy i polityki regionalnej. I dodaje, że często jednak na jej drodze stają trudności w odnalezieniu się w nowym środowisku. Dlatego 40 uczelni w całej Polsce wdroży program indywidualnego wsparcia dla studentów z ASD

09.04.2021

Państwo troskliwie przypilnuje kobiety w ciąży

Prawo karne Opieka zdrowotna

Po stwierdzeniu, że płód może być dotknięty wadą, ciężarna dostanie skierowanie na dalsze badania i do hospicjum perinatalnego. W Sejmie trwają właśnie prace nad ustawą, która ma być odpowiedzią na zarzuty, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego ograniczający legalną aborcję, skazuje kobiety na tortury. Problem w tym, że przy okazji wprowadzana jest pełna kontrola nad takimi ciążami.

08.04.2021

Od poniedziałku zapisy na szczepienia rocznika 1962 r., a potem kolejne

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Od 12 kwietnia rozpoczną się zapisy na szczepienia osób urodzonych w 1962 roku, a każdego następnego dnia będzie dochodził jeden młodszy rocznik - poinformował we wtorek powiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. I wyjaśnił, że starsi, którzy nie zdążyli się zapisać we wskazanym sobie dniu, też będą mogli to zrobić.

06.04.2021

W szpitalach brakuje tlenu, a do jego transportu - cystern

Opieka zdrowotna Zarządzanie

W szpitalach i karetkach zaczyna brakować tlenu medycznego. Przez Covid-19 zapotrzebowanie na ten cenny gaz wzrosło ponad dwukrotnie. Opozycja apeluje do PKN Orlen, by spółka zwiększyła jego produkcję. Firmy zapewniają jednak, że są w stanie wyprodukować go nawet czterokrotnie więcej niż przed pandemią. Problem w tym, że tlen trzeba dostarczyć do szpitali w butlach lub cysternach. A tych brakuje.

06.04.2021

Preferencje dla zaszczepionych – uzasadnione nierówne traktowanie czy dyskryminacja?

Opieka zdrowotna Prawo europejskie Koronawirus

Gdy na całym świecie, w tym w państwach Unii Europejskiej rozpoczęła się bezprecedensowa akcja masowych szczepień, szybko pojawiły się propozycje uczynienia ze szczepienia przeciw COVID-19 przesłanki dostępu do określonych usług lub miejsc, a zatem zróżnicowania sytuacji prawnej osób zaszczepionych i niezaszczepionych - pisze dr hab. Izabela Wróbel, profesor Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

03.04.2021

Rząd zablokował Profil Zaufany oraz portal dla lekarzy i pacjentów, bo szczepi osoby 40 plus

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Od wczoraj są problemy z funkcjonowaniem Profilu Zaufanego i portalu pacjentgov.pl oraz aplikacji gabinet.gov.pl. Wszystko dlatego, że rząd po cichu uruchomił rejestrację na szczepienia przeciwko Covid-19 dla osób między 40. a 60. rokiem życia. W efekcie utrudnił życie pacjentom, pracę lekarzom i farmaceutom, a także możliwość korzystania z kont bankowych.

02.04.2021

Są nowe zasady zgłaszania danych o pacjentach covidowych

Opieka zdrowotna Zarządzanie Koronawirus

W Polsce potrzebny jest centralny system zarządzania ruchem pacjentów oraz szpitali i regionalni koordynatorzy – twierdzą zgodnie szpitale i lekarze. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia wprowadza jedynie drobne korekty do rejestru łóżek covidowych, które nie ułatwią skutecznej walki z pandemią. I zobowiązuje szpitale do raportowania szczegółowych danych o pacjentach covidowych,

01.04.2021

Narodowy program ma promować zdrowie w Polsce

Opieka zdrowotna

Podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat czynników determinujących zdrowie, zwiększenie liczby lat przeżytych w zdrowiu oraz zmniejszenie społecznych nierówności w zdrowiu - to główne cele Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, którego projekt został przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów.

30.03.2021

Pacjenci chcą uregulowania dostępu do wentylacji domowej

Pacjent Opieka zdrowotna

Stowarzyszenie Pacjentów na Rzecz Wentylacji Domowej Jednym Tchem chce, by wszystkie rodzaje wentylacji domowej pozwalające korzystać z respiratora i aparatury wspomagającej oddech poza oddziałami szpitalnymi zostały uznane za świadczenie ratujące życie oraz by koszt był całkowicie rozliczany przez NFZ. Z takim apelem zwróciło się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

30.03.2021

Lekarz rodzinny ma być koronerem - kolejny projekt

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Być może niebawem to lekarz rodzinny będzie zobowiązany stwierdzać zgon u osoby, która zmarła poza szpitalem. Nie wiadomo, czy za usługę tego typu będzie przysługiwać wynagrodzenie - resort zdrowia nie wypowiedział się jeszcze na ten temat. Ministerstwo Zdrowia zapowiada też zmiany w przepisach o pogrzebach.

30.03.2021

Pracodawcy chętnie zaszczepią pracowników, ale przepisy na razie nie pozwalają

BHP Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Rząd zapowiada przyspieszenie w szczepieniach przeciwko Covid-19 i chce zwiększyć liczbę miejsc, w których będzie podawana szczepionka o zakłady pracy. By pracodawcy zaczęli szczepić swoich pracowników, muszą mieć możliwość stworzenia punktów szczepień na terenie firmy. Obecnie bowiem taki zastrzyk można podać tylko w pełni wyposażonej placówce leczniczej.

30.03.2021

Rząd zmienia od wtorku zasady kwarantanny

Opieka zdrowotna Koronawirus

Dla podróżnych ze strefy Schengen kwarantanna będzie obowiązkowa, ale okazanie negatywnego testu na koronawirusa maksymalnie sprzed 48 godzin będzie z niej zwalniało. Natomiast wszystkie osoby wracające z państw spoza strefy trafią na kwarantannę. Każda osoba z tych dwóch grup będzie mogła przeprowadzić test już w Polsce, a jeśli wynik będzie negatywny, kwarantanna zostanie zdjęta.

29.03.2021

Rządowy sztab z udziałem wojewodów sprawdził sytuację w szpitalach, najtrudniej na Śląsku

Opieka zdrowotna Koronawirus

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego z udziałem wojewodów, ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz premiera Mateusza Morawieckiego dokonał przeglądu infrastruktury szpitalnej w regionach. Zajętość łóżek w systemie największa jest na Śląsku. Szykowany jest plan transportowania pacjentów samolotami. Rząd nie rozważa jednak wprowadzenia godziny policyjnej - mówił minister zdrowia.

27.03.2021