Ministerstwo Zdrowia opublikowało założenia reformy szpitalnictwa

Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia upubliczniło raport „Założenia reformy podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne”. Tak jak pisaliśmy w Prawo.pl eksperci skupili się na wprowadzeniu kategoryzacji szpitali i zrestrukturyzowaniu tych, w najtrudniejszej sytuacji.

31.05.2021

Polski Ład miał obarczyć pracodawców Profilaktyką 40 plus, wykluczając wiele osób

Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład

Przedsiębiorcy, samozatrudnieni, osoby pracujące na umowach śmieciowych, a nawet bezrobotni i będący poza rynkiem pracy - ostatecznie nie zostaną pozbawieni dostępu do przygotowywanej przez rząd akcji badań w ramach programu Profilaktyka 40+. Zdaniem ekspertów, gdyby tak się stało, byłoby to naruszenie konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia.

31.05.2021

Elektroniczna dokumentacja medyczna - czy będzie później?

Nowe technologie Opieka zdrowotna Zarządzanie

Dzięki wymianie elektronicznej dokumentacji medycznej lekarz rodzinny mógłby kartę wypisu ze szpitala automatycznie zaciągnąć do swojego systemu wraz ze wszystkimi wynikami badań i zaleceniami, a pacjent nie musiałby jej przynosić w formie papierowej. Takie udostępnianie informacji miało ruszyć 1 lipca br. Z projektu tarczy prawnej wynika, że zostanie przesunięte o pół roku,

28.05.2021

Niepokojący trend zwolnień psychiatrycznych wykorzystują też zdrowi pracownicy

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Z raportu ZUS wynika, że w 2020 roku liczba zaświadczeń chorobowych z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania wzrosła o 25 proc. rok do roku, a Polacy nie chodzili z tego powodu do pracy łącznie przez 27,7 mln dni. Zdaniem ekspertów stanowi to dziś większy kłopot zdrowotny i jest częściej spotykane, niż np. zwyrodnienia kręgosłupa, zapalenia zatok czy bóle gardła.

27.05.2021

WSA: Nie każde zwyrodnienie stawów u masażysty to choroba zawodowa

Prawo pracy Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze rozpoznali u masażysty zmiany zwyrodnieniowe stawów, ale nie były one objęte obowiązującym wykazem chorób zawodowych. Organ wydał więc decyzję, w której odmówił stwierdzenia, że schorzenia mają związek z wykonywanym zawodem. Kwestionowanie orzeczeń lekarskich nie przyniosło skutku, ponieważ od strony formalnej były one prawidłowe, a zawarte w nich wnioski nie budziły wątpliwości.

27.05.2021

Już obowiązuje nowe unijne rozporządzenie w sprawie wyrobów medycznych

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Od 26 maja zaczęło obowiązywać unijnej rozporządzenie w sprawie wyrobów medycznych. Jego przepisy obowiązują wprost, ale tak jak rozporządzenie o ochronie danych osobowych RODO powinny zostać do tego dnia wdrożone w naszym kraju. Projekt ustawy o wyrobach medycznych nie została jednak wciąż przyjęty przez Radę Ministrów.

26.05.2021

Od 4 czerwca będą możliwe koncerty w plenerze

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Od 4 czerwca będą możliwe koncerty na otwartym powietrzu z udziałem publiczności, do 250 osób i przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy uczestnikami. Taką możliwość wprowadza opublikowane we wtorek wieczorem rozporządzenie. Do limitu 250 osób nie będą wliczane osoby zaszczepione przeciwko COVID-19. Są też nowe limity liczby miejsc dla publiczności podczas meczów kadry narodowej w piłce nożnej.

26.05.2021

Szkolenia dla nauczycieli wyłączone z zakazu zgromadzeń

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Zgromadzenia związane z organizowaniem szkoleń dla nauczycieli prowadzonych na podstawie programów ustanowionych przez ministra edukacji i nauki zostały wyłączone z ograniczeń dotyczących zgromadzeń - przewiduje opublikowane we wtorek rozporządzenie.

26.05.2021

Nie będzie centralizacji szpitali, tylko przemyślana restrukturyzacja

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia przedstawi koncepcję reformy polskiego szpitalnictwa. Jak ustaliło Prawo.pl, nie dojdzie do centralizacji. Zespół do spraw reformy zarekomenduje restrukturyzację pod nadzorem Agencji Rozwoju Szpitali, co doprowadzi do stworzenia nowej sieci. Agencja, co roku będzie oceniała placówki według czterech kategorii, a czasowy nadzór przejmie tylko nad tymi w najgorszej sytuacji finansowej.

26.05.2021

Profilaktyka osób 40 plus dla wybranych, z pominięciem lekarzy rodzinnych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Polski Ład

Ministerstwo Zdrowia wyda 500 milionów złotych na podstawowe badania osób w wieku 40 plus, które może im już teraz zlecić każdy lekarz rodzinny. Z programu nie skorzystają najbardziej potrzebujący, tylko ci, którzy mają Internetowe Konto Pacjenta. Eksperci nie mają wątpliwości: program to zabieg PR-owy, który nie przyniesie oczekiwanych efektów zdrowotnych.

24.05.2021

Depresja zbiera żniwo wśród pracowników, a firmy i ZUS słabo sobie z tym radzą

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

W 2020 roku lekarze wystawili półtora miliona zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych oraz zaburzeń zachowania. To 7 proc. wszystkich elektronicznych zaświadczeń o niezdolności do pracy. Takich zwolnień jest znacznie więcej i są one coraz dłuższe. Ile z nich było zasadnych - nie wiadomo. Ani pracodawcy, ani ZUS nie radzą sobie z ich weryfikacją.

24.05.2021

Już 8 czerwca odbędzie się ogólnopolska konferencja o sztucznej inteligencji w zdrowiu

Nowe technologie Opieka zdrowotna

Konferencja "AI w zdrowiu" to trzy sesje online: prawno-regulacyjna, technologiczno-medyczna i biznesowa, blisko 15 prelegentów, w tym z Wielkiej Brytanii i panele dyskusyjne. Wśród gości wiceminister zdrowia, ale także inni przedstawiciele administracji. Każdy, kto chce wiedzieć, jak sztuczna inteligencja zmienia medycynę, jaki i dlaczego startupy widzą tu swoją przyszłość, powinien wziąć w niej udział.

21.05.2021

Niedzielski: Za wyższymi nakładami na zdrowie musi iść jakość

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Polski Ład

Chcemy dać pacjentowi coś więcej niż tylko olbrzymie nakłady, chcemy dać jakość i bezpieczeństwo, które mają być dwoma kluczowymi hasłami przyświecającymi reformowaniu systemu opieki zdrowotnej - powiedział piątek w Chełmie Adam Niedzielski, minister zdrowia. I zapowiedział, że projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie w ochronie zdrowia przedstawi w czerwcu.

21.05.2021

Mapy potrzeb zdrowotnych - Sejm uchwalił nowe zasady ich tworzenia

Opieka zdrowotna Zarządzanie

W czwartek Sejm uchwalił nowelę dotyczącą zmian w tworzeniu map potrzeb zdrowotnych. Wniosek o jej odrzucenie przyjęty przez komisję, został odrzucony na posiedzeniu plenarnym. Za dalszym procedowanie projektu, który da ministrowi zdrowia wpływ na tworzenie map, a co za tym idzie wydatkowaniem unijnych funduszy, poparło 227 posłów.

20.05.2021

Wojewoda unieważnił wałbrzyską uchwałę o obowiązkowych szczepieniach na COViD-19

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Rada Miejska Wałbrzycha nie miała kompetencji do podjęcia uchwały o obowiązkowym szczepieniu przeciwko COVID-19 wszystkich mieszkańców Wałbrzycha powyżej 18. roku życia i osób pracujących w mieście – stwierdził wojewoda dolnośląski. I dodał, że zachorowalność na COVID-19 nie ma charakteru lokalnego, nie można tej materii regulować przepisami porządkowymi.

20.05.2021

Sośnierz: Państwo powinno pomóc szpitalom niecovidowym

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W okresie pandemii rząd przeznaczył ponad 200 mld zł na ratowanie gospodarki. Nie wspomógł jednak nawet kilkoma miliardami złotych tych szpitali, w których wstrzymały zabiegi planowe i nie mogły zarabiać. Ten błąd trzeba koniecznie naprawić – uważa Andrzej Sośnierz z Porozumienia Jarosława Gowina (koło poselskie Polskie Sprawy), były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

20.05.2021

Rząd stawia na jakość w zdrowiu, ale projekt czwarty rok w "zamrażarce"

Opieka zdrowotna Polski Ład

Eksperci ochrony zdrowia nie mają wątpliwości, że najważniejszym elementem reformy w tej dziedzinie powinno być wprowadzenie systemu monitorowania jakości. Projekt założeń ustawy jest już gotowy od 2017 roku i przebywa od tamtej pory w "zamrażarce". Za sprawą Polskiego Ładu to się może zmienić. Jednym z punktów jest bowiem uchwalenie ustawy w tej sprawie.

19.05.2021

Pielgrzymki mogą być większe, ale z covidowymi ograniczeniami

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

300 osób to maksymalna liczba pątników w pielgrzymce - wynika z wydanych właśnie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas epidemii COVID-19. Jednak do tego limitu nie będą się wliczać osoby w pełni zaszczepione. Episkopat prosi organizatorów pielgrzymek o dostosowanie się do wytycznych GIS.

18.05.2021

Polski Ład dla zdrowia to 7 proc. PKB w 2027 roku i nowa składka zdrowotna

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Polski Ład

Najważniejsza zmiana w ochronie zdrowia dotyczyć ma zwiększenia finansowania. Poziom 6 proc. PKB ma być osiągnięty rok wcześniej, czyli już w 2023 roku. W 2027 roku ma to być już 7 proc. PKB. To za sprawą m.in. nowej składki zdrowotnej. Ponadto zostanie przeprowadzona reforma szpitali oraz usprawniona nocna pomoc lekarska.

15.05.2021

Polski Ład: Nowe wsparcie dla rodziców, więcej żłobków, elastyczna praca

Prawo rodzinne Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład

Dodatkowy instrument finansowy dla rodziców, tworzenie kolejnych żłobków, większa elastyczność pracy dla rodziców i powszechny dostęp do badań prenatalnych – to niektóre z przewidzianych w Polskim Ładzie rozwiązań na rzecz rodzin. Nowością mają być również darmowe szczepionki przeciwko wirusowi HPV, który jest najczęstszą przyczyną występowania raka szyjki macicy.

15.05.2021