Uproszczone zlecenia na wyroby medyczne
Uproszczenie zasad potwierdzania posiadania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej oraz weryfikację zlecenia na wyroby medyczne zakłada nowelizacja ustawy refundacyjnej. Nowelę 6 czerwca podpisał prezydent.
Uproszczenie zasad potwierdzania posiadania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej oraz weryfikację zlecenia na wyroby medyczne zakłada nowelizacja ustawy refundacyjnej. Nowelę 6 czerwca podpisał prezydent.
Prezes szpitala powiatowego nie musi udostępniać umowy o pracę i zakresu obowiązku zatrudnionego pracownika, nawet, jeśli jest on radnym. Nie jest to informacja publiczna w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej – stwierdził WSA w Gorzowie Wielkopolskim.
Ministerstwo Zdrowia chce zmienić od lipca wymagania dotyczące sprzętu i kadry w szpitalnych oddziałach ratunkowych - dowiedziało się Prawo.pl. Od października w dużych oddziałach ma być obowiązkowa segregacja medyczna pacjentów. Nowe przepisy pozwolą też odsyłać chorych z SOR do nocnej opieki zdrowotnej. Dyrektorzy szpitali są przerażeni, bo nowe regulacje nie są precyzyjne, a część z nich będą musieli wprowadzić już za miesiąc.
Dzisiaj weszły w życie zmiany w prawie farmaceutycznym, które przewidują, że apteka może sprzedać lek wyłącznie w celu bezpośredniego zaopatrywania ludności, w tym nieodpłatnie pacjentowi tylko na jego leczenie. Zdaniem Konfederacji Lewiatan i Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET nowe przepisy mogą uniemożliwić dalszą sprzedaż leków domom opieki społecznej.
74 proc. Polaków nie było w stanie kupić leku w aptece - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. To samo badanie pokazuje, że 60 proc. badanych wysoko ocenia jakość leków produkowanych w Polsce.
Zatrzymanie sprawcy wypadku w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym nie może być namiastką kary - orzekł Sąd Najwyższy. Jeśli stwierdzono niepoczytalność w chwili popełnienia czynu, to należy oskarżonego leczyć, a po zastosowaniu terapii ocenić, czy zachodzi ryzyko popełnienia przez niego kolejnego przestępstwa - dodał sąd
Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że skontrolowane publiczne ośrodki wykorzystywały do diagnostyki nowotworowej PET preparaty własnej produkcji, nieposiadające wymaganych certyfikatów jakościowych. Ponadto ich produkcja ruszyła w większości przypadków kilka lat później niż zakładano
Oskarżony bardzo dotkliwie pobił pokrzywdzonego. Brutalnie zaatakował bezbronnego człowieka. Należy wymierzyć mu surową karę, nawet jeśli oskarżony bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa pomagał w przenoszeniu pokrzywdzonego do karetki - orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Wyrok dla Prawo.pl komentuje adwokat Tomasz Kiereś z Cieszyna.
Studia na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo będzie można zacząć w formie niestacjonarnej. Dzięki temu także osoby pracujące mają mieć szansę wybrać ten zawód. Pielęgniarki będą mieć także 6 dni płatnego urlopu szkoleniowego. Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, którą w czwartek zajmie się rząd.
Będzie nowy egzamin państwowy odbywany w trakcie lekarskiego szkolenia specjalizacyjnego, a także centralny rejestr zapisów na miejsca specjalizacyjne. Takie zmiany zakłada projekt nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza. Niestety, tylko w niewielkiej części spełnia oczekiwania środowiska - nie uwzględnia m.in. postulowanych podwyżek.
W lokalu solarium wywieszono tabliczkę z informacją o zniżce przy zakupie karnetu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał, że była to reklama i promocja usług, która jest zabroniona przez ustawę, której celem jest spadek liczby osób korzystających z solariów.
Wciąż wiele jest do zrobienia w obszarze zapobiegania zdrowotnym problemom u dzieci. Kontrole NIK niejednokrotnie zwracały uwagę na powracające niczym bumerang kłopoty dzieci i młodzieży m.in. z nadwagą, otyłością czy kondycją psychiczną. Wiele z nich w dużej mierze wynika z niewiedzy i nieświadomości.
Fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni poinformowali w piątek, że wstrzymują protest głodowy do 1 września. Przekazali, że decyzja ma związek z deklaracją resortu zdrowia. Zastrzegli, że jeżeli w tym czasie ich postulaty zostaną zrealizowane, protest nie będzie kontynuowany. W przeciwnym wypadku zaostrzą protest.
1 czerwca wchodzi w życie rozporządzenie dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Uwzględnia ono już także minimalne sumy gwarancyjne ubezpieczenia dla działalności leczniczej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej w indywidualnej praktyce fizjoterapeutycznej.
Nowe zasady kontroli przeprowadzanych zaczną obowiązywać od 1 czerwca. Kontrolerzy Narodowego Funduszu Zdrowia nie będą musieli się pojawić w placówce medycznej, skorzystają z systemu informatycznego, by wyjaśnić nieprawidłowości. Eksperci podkreślają, że przepisy nadają Funduszowi szerokie, nowe uprawnienia kontrolne
Zmieniony przepis, nie dotyczy lekarzy, lecz pospolitych przestępców - oświadczyło Ministerstwo Sprawiedliwości w reakcji na informacji o tym, że po błyskawicznej nowelizacji kodeksu karnego lekarze skazani za błędy medyczne będą mogli teraz pójść do więzienia. Jednak przyznaje, że zawieszona będzie mogła być tylko kara do jednego roku więzienia.
Dramatycznie wzrasta ryzyko wykonywania zawodu lekarza, zwłaszcza zabiegowca, gdy Sejm nowelizując Kodeks karny podwyższył karę za błąd medyczny i ograniczył możliwość jej zawieszania. Czy w tej sytuacji będą w ogóle chętni do pracy na SOR? Mam poważne wątpliwości - pisze Marcin Pakulski, były prezes NFZ.
Potrzebujemy wprowadzenia pilnych zmian, zarówno dotyczących finansowania, jak i organizacji systemu ochrony zdrowia, by stał się on przyjazny dla pacjenta. Najwyższa Izba Kontroli przeanalizowała ustalenia ponad 70 kontroli oraz opinie ekspertów przedstawione podczas wielu paneli dyskusyjnych i opracowała w raporcie listę 33 niezbędnych zmian.
Nieodstateczna liczba biegłych oraz niskie stawki za ich pracę to jedna z przyczyn niesprawności polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jednym ze sposobów motywowania ich do lepszej pracy ma być możliwość wypłaty zaliczek w przypadku czasochłonnych ekspertyz. Jednak zdaniem ekspertów potrzebne są głębsze zmiany.
Minister zdrowia podpisał rozporządzenia wprowadzające model kompleksowej opieki dla pacjentów z nowotworem piersi w wyspecjalizowanych centrach chorób piersi, zwanych Breast Cancer Unit. Teraz takich placówek działa tylko siedem w Polsce, docelowo ma być ich około 50.