Fundacja "My pacjenci" wystąpiła do Głównego Inspektora Sanitarnego, powołując się na prawo do dostęp do danych publicznych o przekazanie wykazu 164 placówek, które są niedostosowane do wymogów sanitarnych. Poprosili o nazwy i adresy placówek oraz informacje o charakterze stwierdzonych uchybień w każdej placówce.
- GIS twierdzi, że nie ma adresów placówek, które nie spełniają norm sanepidu i odesłał nas po takie informacje do swoich agend powiatowych i wojewódzkich - mówi Ewa Borek, prezes Fundacji "My pacjenci". - Zastanawia mnie dlaczego urząd odpowiedzialny za bezpieczeństwo zdrowotne nie poprosił ich o te dane? A z drugiej strony ciekawe jest to, że to właśnie GIS podawał, że ma wiedzę, że krytyczne niedostosowania dotyczą 164 placówek. Skoro nie zbiera informacji od podmiotów inspekcji sanitarnej t skąd ma takie dane? A może wiem, ale nie powiem.
Normy sanitarne dla szpitali surowe, ale nie zawsze stosowane - czytaj tutaj>>
Cena promocyjna: 79.2 zł
|
Cena regularna: 99 zł
|
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Cena promocyjna: 79.2 zł
|Cena regularna: 99 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Można nie spełniać norm i działać
Przypomnijmy, że pisaliśmy o tym, że mamy restrykcyjne przepisy dotyczące wymagań sanitarnych, jakie mają spełniać szpitale i przychodnie. Mimo to nadal działają oddziały, na których na 25 łóżek są dwie łazienki. To możliwe, ponieważ prawo pozwala szpitalom wystąpić po opinię sanepidu, czy nie zagrażają bezpieczeństwu, ta jednak dla nich nie jest wiążąca
Zgodnie z przepisami do końca 2017 roku szpitale i przychodnie miały czas, by spełnić warunki określone w rozporządzeniu ministra zdrowia z 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczególnych wymagań, jakimi powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Placówka, która nie spełnia norm teoretycznie powinna być wykreślana z rejestru, jednak tak się nie stało, bo nowelizowano ustawę o działalności leczniczej i wprowadzono do niej art. 207. Dzięki niemu lecznica, która w dniu wejścia w życie ustawy częściowo nie zrealizowała programu dostosowania, mogła wystąpić do właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej z wnioskiem o wydanie opinii o wpływie niespełniania wymagań na bezpieczeństwo pacjentów.
Wymagania fachowe i sanitarne dla przychodni lekarskich- czytaj tutaj>>
164 placówki nie spełniają norm
Zgodnie z tym przepisem od 1 stycznia 2018 r. to powiatowy inspektor sanitarny na wniosek szpitala wydaje opinie o spełnieniu podstawowych wymagań bezpieczeństwa przez lecznicę.
Założenia były takie, że GIS miał wydawać taką opinię, gdy odstępstwa od wymagań nie są niebezpieczne dla pacjenta i personelu. Taka formuła miała zapewnić bezpieczeństwo pacjentom, a szpitalom dać czas na to, by z biegiem czasu znalazły pieniądze na dostosowanie się do wymogów rozporządzenia i realizowały programy dostosowawcze. Jednak wszystko poszło w innym kierunku.
Bo teraz nawet jeśli opinia sanepidu jest krytyczna, bo podmiot nie spełnia wymagań, to i tak on działa, bo taka opinia nie jest wiążąca. Grzegorz Hudzik, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego tłumaczył, że pierwotnie mieli wydawać takie opinie w formie decyzji administracyjnej i wtedy byłyby wiążące dla podmiotu, ale ostatecznie sanepid wydaje opinie, do których podmioty mogą się dostosować, ale nie muszą.
Sanepid podał, że zaraportował do wojewodów, którzy prowadzą rejestry podmiotów medycznych, że w 164 przypadkach uchybienia w obszarach, które są krytyczne z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjentów, są znaczące, ale te placówki nadal działają. Hudzik tłumaczył, że „nie chcą wpływać na zamykanie oddziałów czy szpitali, ale przekazując te dane do wojewodów chcemy pokazać podmiotom tworzącym potrzebę gwałtownej potrzeby wyremontowania pewnych oddziałów lub jeśli jest taka możliwość należałoby przenieść te działania na inne podmioty na tym obszarze. To jest rola tych, którzy kreują politykę zdrowotną” – podkreślał.
NIK: Opinie Sanepidu dotyczące szpitali powinny być obowiązkowe - czytaj tutaj>>
NIK: Normy to powinien być obowiązek
Zdaniem prezesa Najwyższej Izby Kontroli opinie Sanepidu w sprawie norm bezpieczeństwa w szpitalach powinny być obowiązkowe, a nie jak obecnie tylko zalecane. Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski podkreślał, że podał, że na koniec 2017 roku 4 z 7 szpitali w województwie kujawsko-pomorskim nie spełniało norm ogólnoprzestrzennych, sanitarnych i instalacyjnych, a Szpital Zespolony w Toruniu nie zwróci się do Sanepidu o taką opinię.
- Na dzień 31 grudnia 2017 roku 3 z 7 szpitali w województwie kujawsko-pomorskim spełniały wszelkie normy. Plasuje to woj. kujawsko-pomorskie na drugim miejscu w kraju pod względem udziału dostosowanych szpitali wojewódzkich, bo stanowi to 43 procent ogółu podległych samorządowi województwa placówek - mówił Kwiatkowski. - Na pierwszym miejscu w kraju jest województwo podlaskie, ale ono było w lepszej sytuacji niż kujawsko-pomorskie w momencie rozpoczynania takiego programu. Można powiedzieć, że ten region w zakresie faktycznie wykonanych prac plasuje się na pierwszy miejscu w Polsce - mówił Kwiatkowski.
Szef NIK podkreślił, że po tej kontroli jego instytucja skieruje do ministra zdrowia wnioski dotyczące wprowadzenia obowiązku, a nie tylko możliwości występowania do inspekcji sanitarnej z wnioskiem o opinię o wpływie niespełniania wymagań ogólnoprzestrzennych, sanitarnych i instalacyjnych na bezpieczeństwo pacjentów. Zdaniem NIK powinny także powstać przepisy określające jednolite zasady wydawania takich opinii.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.