Opieka nad uczniami na barkach pielęgniarek i samorządów

Opieka zdrowotna

Każdy uczeń ma mieć dostęp do dentysty – tak przewiduje uchwalona przez Sejm ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. Ma ona dwie duże wady – za utworzenie i wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej i stomatologicznych mają odpowiadać samorządy, ale pieniędzy na to nie dostaną, po drugie cały system opieki nad uczniami będzie opierać się o pielęgniarki, a tych jest za mało.

09.05.2019

Minister: Nie zabraknie szczepionki na gruźlicę

Opieka zdrowotna

Nie będzie żadnych odroczeń szczepień przeciwko gruźlicy, bo nowa partia szczepionki jest całkowicie bezpieczna i możliwa do dystrybucji - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Resort podał, że obecnie stan magazynowy szczepionki pozwala na realizację szczepień obowiązkowych

09.05.2019

Rząd zapowiada system zachęt dla polskiego przemysłu farmaceutycznego

Opieka zdrowotna

Rząd jest zdeterminowany, aby wprowadzić Refundacyjny Tryb Rozwojowy jeszcze w tej kadencji Parlamentu – zapowiedziała 8 maja br. w Sejmie Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. RTR zakłada 10 zachęt dla firm farmaceutycznych, by inwestowały w Polsce. Projekt regulacji ma zostać przekazany do resortu zdrowia i wkrótce trafić do konsultacji społecznych. 

09.05.2019

Powstanie Krajowe Centrum Monitorowania Systemu Powiadamiania Ratunkowego

Opieka zdrowotna

W Krajowym Centrum Monitorowania Systemu Powiadamiania Ratunkowego będą się odbywać szkolenia dla operatorów numerów alarmowych 112. Za znieważenie osoby, która odbiera telefony i przekazuje połączenie do policji, pogotowia ratunkowego lub straży, będą groziły wyższe kary, bo stanie się ona funkcjonariuszem publicznym.

08.05.2019

Milion wystawionych e-recept

Opieka zdrowotna

8 maja 2019 roku liczba wystawionych e-recept przekroczyła milion. Milionowa recepta elektroniczna została wystawiona wczoraj w Gdańsku. Zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej wchodzi w życie 1 stycznia 2020 r. Teraz wystawie je 500 placówek w Polsce.

08.05.2019

Rusza program opieki wytchnieniowej osób niepełnosprawnych

Opieka zdrowotna

Pod koniec maja zacznie się podpisywanie umów z samorządami na realizację opieki wytchnieniowej. W ramach tego programu opiekunowie osób niepełnosprawnych otrzymają m.in. 14 dni wolnego, a ich podopieczni będą mieli zapewnioną fachową opiekę w całodobowych ośrodkach. W 2019 r. na ten cel  zaplanowano 110 mln zł

08.05.2019

Rząd za uproszczeniem zleceń na wyroby medyczne

Opieka zdrowotna

Ma nie być podwójnej weryfikacji zleceń na wyroby medyczne. Za to zlecenia na wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie, czyli np. na pieluchomajtki, mają być wystawiane na 12 miesięcy, czyli nawet dwukrotnie dłużej niż obecnie - takie zmiany zakłada projekt, który dziś przyjął rząd. Nowelizacja zawiera także przepisy umożliwiające wdrożenie systemu zarządzania obsługą pacjentów w 232 szpitalnych oddziałach ratunkowych.

07.05.2019

Pilotaż leczenia ostrej fazy udaru rozszerzony o 10 szpitali

Opieka zdrowotna

Kolejne dziesięć placówek będzie stosowało metodę leczenia ostrego udaru w ramach pilotażu trombektomii mechanicznej. W sumie od lipca tego roku 17 placówek w Polsce przez całą dobę będzie udzielać takich świadczeń u pacjentów, u których doszło do udaru niedokrwiennego. Niestety żadnego ośrodka nie ma w województwie lubuskim.

07.05.2019

SN: Sędzia po zawale nie wymaga urlopu dla poratowania zdrowia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Jeśli sędzia ma możliwość wykonywania pracy i jednocześnie poddania się rehabilitacji, to nie jest konieczne udzielenie jej półrocznego płatnego urlopu dla poratowania zdrowia - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej. Uznał zatem, że odmowna decyzja ministra sprawiedliwości była zgodna z prawem.

07.05.2019

Słaba mobilizacja zwolenników szczepienia dzieci

Opieka zdrowotna

Szczepienia stały w ostatnim czasie zarzewiem prawdziwej wojny toczącej się otwarcie i skrycie w przedszkolach i szkołach. Wojny na słowa, w której zagrożenie jest całkiem realne - wracają choroby stanowiące szczególnie dla najmłodszych dzieci, kobiet w ciąży i osób ze słabą odpornością, nawet śmiertelne zagrożenie.

07.05.2019

Projekt proszczepionkowy zagrożony, bo podpisów zebrano "na styk"

Opieka zdrowotna

Inicjatywa „Szczepimy, bo myślimy” zebrała minimalne ponad 100 tysięcy podpisów za projektem ustawy, która ma umożliwić samorządom wprowadzenie szczepień jako kryterium przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli. - Jeśli choć kilka podpisów nie będzie prawidłowych, ustawa nie trafi do Sejmu – mówi Robert Wagner, jeden z pomysłodawców akcji.

07.05.2019

We wtorek fizjoterapeuci zaczynają protest, a diagności przygotowują się do strajku

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

We wtorek 7 maja fizjoterapeuci masowo mają brać wolne i oddawać krew, ale to dopiero początek akcji protestacyjnej. Później zaczną strajk włoski oraz głodówki. Także diagności laboratoryjni przygotowują się do protestu i zaczynają wchodzić w spory zbiorowe z pracodawcami. Jeśli rozmowy z dyrekcjami szpitali nie przyniosą efektu, w czerwcu chcą strajkować.

06.05.2019

Reinfuss: Mamy systemowy kłopot przy diagnozowaniu boreliozy

BHP Opieka zdrowotna

Pacjenci chorzy na boreliozę często trafiają do psychiatry. Lekarze, przy szerokim spektrum objawów choroby, nie widząc konkretnej przyczyny zaburzeń, zaczynają podejrzewać pacjenta o przesadę lub wmawianie schorzenia - podkreśla w rozmowie z Prawo.pl prezes stowarzyszenia chorych na boreliozę Rafał Reinfuss.

06.05.2019

Krzysztof Bukiel: Strajk nie jest dobrym sposobem na podwyżkę płac

Opieka zdrowotna

W Polsce mamy strajkowy system kształtowania wynagrodzeń, co oznacza, że podwyżki dostają ci, którzy zastrajkowali, zwolnili się z pracy lub protestowali w inny sposób. Nie jest to jednak dobry sposób na wzrost płac, bo powoduje zaburzenia w ochronie zdrowia oraz rodzi niepokoje i niepewność wśród pacjentów - mówi dr Krzysztof Bukiel

06.05.2019

WSA: Pracownik sklepu z dopalaczami nie ucieknie przed karą

Prawo karne Opieka zdrowotna

Sprzedawca, który pracował w sklepie z dopalaczami jest osobą, która wprowadza je do obrotu. Dlatego jeżeli będzie próbował przerzucić odpowiedzialność na zatrudniającą go spółkę, to i tak nie ucieknie od kary. WSA w Krakowie podkreślił, że nie pomoże mu też twierdzenie, że nie wie, kto jest pracodawcą, ponieważ „umowa o pracę została zawarta ustnie, przez zastrzeżony telefon”.

05.05.2019

Chorzy na boreliozę walczą z samorządami

BHP Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Liczba chorych na boreliozę dramatycznie rośnie - w 1999 roku chorowało na nią niespełna 900 osób, teraz - już ponad 20 tysięcy. Coraz więcej odszkodowań z tego tytułu wypłaca rolnikom KRUS. Część samorządów, pod naciskiem mieszkańców, decyduje się na opryskiwanie skwerów i parków przeciwko kleszczom. Inne wolą chronić pszczoły - dlatego chorzy na boreliozę katowiczanie zapowiadają pozew zbiorowy przeciwko miastu.

05.05.2019

Od dziś pacjent dokumentację powinien dostać za darmo

Opieka zdrowotna

Po 4 maja udostępnienie dokumentacji medycznej pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu będzie bezpłatne. Dotyczy to jednak tylko dokumentów udostępnianych pacjentowi po raz pierwszy. To skutek wejścia w życie przepisów wprowadzających RODO, które oznaczają duże ułatwienia dla pacjentów, a dodatkowe wydatki dla lecznic.

04.05.2019

Jest projekt, ale czy doczekamy się hodowli medycznej marihuany w Polsce?

Opieka zdrowotna

Gdy z zagranicy kupujemy gram suszu medycznej marihuany płacimy ok. 60 zł. Gdyby konopie hodować w Polsce, wówczas kosztowałoby 4,50 zł. Izrael na uprawie konopi zarobił ok. 260 milionów dolarów. Jest projekt, który zakłada, że konopie do celów leczniczych w Polsce mógłby hodować instytut badawczy nadzorowany przez ministra rolnictwa.

04.05.2019

Koordynowana opieka nad kobietą w ciąży pogrąża szpitale powiatowe

Opieka zdrowotna

Kompleksowa opieka w trakcie ciąży, na którą NFZ wydał już prawie 600 milionów złotych, ratuje specjalistyczne szpitale, a pogrąża finansowo powiatowe porodówki. Eksperci wskazują, że w ramach tego programu NFZ daje dodatkowe pieniądze tym placówkom, w których występuje niski odsetek cięć cesarskich. A to nieetyczne i może powodować zagrożenie dla rodzącej kobiety i dziecka.

03.05.2019

Samorządy kuszą lekarzy mieszkaniami i stypendiami

Opieka zdrowotna

W Polsce brakuje ok. 30 tys. lekarzy. Samorządy mają różne pomysły, aby przyciągnąć ich do swoich szpitali i przychodni. Jedni kuszą mieszkaniami, inni stypendiami. Najwięcej ofert kierują do młodych rozpoczynających pracę w zawodzie lekarza i pielęgniarki.

01.05.2019