Poród naturalny tak, ale nie za wszelką cenę

Pacjent Opieka zdrowotna

Większość błędów medycznych w szpitalach dotyczy porodów. Dlatego, zdaniem ekspertów, trzeba dążyć do zmniejszenia popularnych cięć cesarskich, ale nie należy ich radykalnie zwalczać, bo czasem ratują życie i zdrowie dziecku.

27.07.2019

Coraz bliżej kliniki "Budzik" dla dorosłych

Opieka zdrowotna

Przy ul. Kondratowicza 8, tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie rozpocznie się niebawem budowa kliniki „Budzik” dla dorosłych. Budynek powstanie na części działki użyczonej przez samorząd województwa mazowieckiego. Właśnie podpisano umowę użyczenia nieruchomości na ten cel.

24.07.2019

Pierwszeństwo w rekrutacji do żłobków będą miały dzieci zaszczepione

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

Pisemne potwierdzenie odbycia obowiązkowych szczepień przez dziecko będzie warunkiem przyjęcia do miejskiego żłobka w Poznaniu -zdecydowali radni. Podobne obostrzenia obowiązują już m.in. w Warszawie, Krakowie, Częstochowie, Bydgoszczy i Katowicach. Według danych Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny w 2018 roku odnotowano 40 tysięcy odmów szczepień.

24.07.2019

Będzie łatwiej o specjalistów z zakresu psychoterapii dzieci i młodzieży

Opieka zdrowotna

Osoby wykonujące zawody medyczne - lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, farmaceuci i diagności laboratoryjni - będą mogły przystąpić do szkolenia specjalizacyjnego, na przykład w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży. Rząd przyjął projekt ustawy w tej sprawie.

23.07.2019

Adam Niedzielski będzie pełnił obowiązki szefa NFZ

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Adam Niedzielski został pełniącym obowiązki prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Zastąpi na tym stanowisku Andrzeja Jacynę, którzy złożył rezygnację z urzędu.

19.07.2019

Pacjenci nie dostają informacji o czasie oczekiwania na wizytę

Pacjent Opieka zdrowotna

Od początku lipca szpitale i przychodnie miały codziennie raportować NFZ czas oczekiwania na wizytę do specjalisty lub zabieg. Chodziło o zapewnienie pacjentom aktualnych informacji o zwalniających się miejscach. Tymczasem szpitale i przychodnie masowo nie realizują tego obowiązku.

19.07.2019

Aptekarz wypisze recepty i zleci badania

Opieka zdrowotna Farmacja

Opieka farmaceutyczna, w ramach której farmaceuta będzie mógł m.in. wypisać recepty na leki zalecone przez lekarza, będzie świadczeniem gwarantowanym, czyli finansowanym przez NFZ. Planowane są rewolucyjne zmiany - istotne przede wszystkim dla osób przewlekle chorych. Aptekarze mają być wolni od nacisków przełożonych - a te dotyczą często wyników sprzedaży.

18.07.2019

Prezes NFZ złożył rezygnację

Opieka zdrowotna

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski informując o rezygnacji Andrzeja Jacyny, nie podał jakie były tego powody. Powiedział jedynie, że rezygnacja została złożona 17 lipca i sprecyzował, że dotychczasowy prezes NFZ ma nowe wyzwania.

17.07.2019

Leczenie uzależnionych od alkoholu może być przymusowe, ale z ograniczeniami

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Zgodnie z przepisami, leczenie uzależnionych od alkoholu ma być dobrowolne. Sąd może zobowiązać uzależnionych do podjęcia terapii, ale nie wolno trzymać ich w szpitalu "pod kluczem". Okazuje się jednak, że niekiedy dochodzi do stosowania przymusu wobec osób, które powinny samodzielnie o sobie decydować.

17.07.2019

Po wypłaceniu pensji, szpitalom nie starcza na leki i media

Finanse samorządów Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Niektóre lecznice wydają już 100 proc. pieniędzy otrzymywanych z NFZ na wynagrodzenia. Na inne konieczne wydatki - leki, sprzęt, energię - zostaje niewiele lub nic. Zdarza się nawet, że środków z NFZ brakuje nawet na wypłatę pensji, więc placówki medyczne zaciągają kredyty.

15.07.2019

Do Sejmu trafił projekt o lekach m.in. dla DPS-ów

Opieka zdrowotna Farmacja

Do prac parlamentarnych skierowany został projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który przewiduje rozszerzenie katalogu leków, które będą dostępne w aptece dla podmiotów innych niż pacjenci lub podmioty wykonujące działalność leczniczą. Zmiana ma pozwolić na kupowanie leków m.in. domy pomocy społecznej i domy dziecka.

12.07.2019

Trzej rzecznicy upomną się o ratowanie psychiatrii dziecięcej

Opieka zdrowotna

Dezintegracja pomocy psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży zbliża się do niebezpiecznej granicy - alarmują rzecznicy: praw obywatelskich, praw dziecka oraz praw pacjenta. Ich zdaniem pomysł NFZ, by w stanach nagłych dzieci były kierowane na oddziały dla dorosłych, realnie grozi życiu i zdrowiu małych pacjentów.

11.07.2019

W całym kraju nadal nie ma kto i gdzie leczyć psychicznie dzieci

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Rząd próbuje ratować tonącą psychiatrię, zwłaszcza dziecięcą i podnosi jej wyceny. Podwyżki są na razie niewielkie i zdaniem zainteresowanych nie zachęcają nadal psychiatrów i psychologów do pracy w publicznym systemie ochrony zdrowia psychicznego.

11.07.2019

WSA: Pełnomocnik zarządu powiatu nie mógł kierować szpitalem

Prawnicy Opieka zdrowotna Zarządzanie

Zarząd powiatu musi w przekonywujący sposób wykazać, że nie było innej możliwości działania niż powierzenie „pełnienia obowiązków” SP ZOZ osobie, która albo nie spełnia ustawowych kryteriów kierownika podmiotem leczniczym, albo nie została wyłoniona w konkursie – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

11.07.2019

Jest projekt wielkiej informatyzacji ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Największy w historii pakiet zmian służący przyspieszeniu informatyzacji systemu ochrony zdrowia w Polsce - tak charakteryzowany jest przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań e-zdrowia.

09.07.2019

W Poznaniu do żłobka tylko z zaświadczeniem o szczepieniu

Opieka zdrowotna

Pisemne potwierdzenie odbycia obowiązkowych szczepień przez dziecko będzie warunkiem przyjęcia do miejskiego żłobka w Poznaniu. Radni miejscy zdecydowali o wpisaniu takiego warunku do przyjętych przez radę miasta statutów zespołów żłobków.

09.07.2019

RPO pyta o stosowanie surowców naturalnych w uzdrowiskach

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że w leczeniu uzdrowiskowym powszechnie wykorzystuje się zamienniki naturalnych surowców leczniczych. A rzecznik praw obywatelskich dodaje, że nie określono standardów wykorzystywania naturalnych surowców oraz wykonywania zabiegów z ich użyciem i pyta, czy zabiegi są wykonywane prawidłowo

09.07.2019

Surowa kara dla firmy za sprzedaż pod pozorem badań medycznych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Ponad 2,7 mln zł kary ma zapłacić firmę VGET Polska, która zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podczas organizowanych pokazów handlowe i wprowadzała konsumentów w błąd. Proceder wykryli pracownicy UOKiK, którzy wcielili się w rolę tajemniczych klientów i wzięli udział w jednej z organizowanych przez firmę prezentacji.

09.07.2019

E-recepty na razie wystawiają głównie przychodnie prywatne

Prawo AI Opieka zdrowotna

Rząd chce szybko wprowadzać nowe rozwiązania teleinformatyczne. Nadal upowszechniane mają być e-recepty i dostęp do danych medycznych on-line, ale mowa jest też o internetowej rejestracji pacjentów, a nawet o e-poradach lekarskich. Tymczasem samo ordynowanie elektronicznych recept idzie w placówkach medycznych po woli.

09.07.2019

Opatrunki dla dzieci chorych na EB będą za darmo

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Minister zdrowia najpierw podwyższył opłaty za opatrunki dla chorych cierpiących na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (EB), a po kilku dniach zdecydował, że będą oni je otrzymywać za darmo. Problem dotyczy około 100 pacjentów w kraju, w większości dzieci.

08.07.2019