GIS namawia pracodawców do łamania prawa

Prawo pracy BHP Koronawirus

Główny Inspektor Sanitarny wydał wytyczne dla funkcjonowania zakładów przemysłowych w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce. Tyle, że jego rekomendacje, zdaniem prawników, nie są prawem, które zwolniłoby pracodawców z przestrzegania powszechnie obowiązujących przepisów. Co więcej, wykonanie rekomendacji GIS oznacza ich złamanie.

24.04.2020

Lekarz nie usprawiedliwi braku maseczki

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Lekarze nie mają obowiązku wydawać zaświadczeń do wylegitymowania się przed policją o tym, że ktoś nie może nosić maseczki ze względu na stan zdrowia, a sklepy ani kierowcy autobusów nie mogą też zakazywać wstępu osobom bez zasłoniętego nosa. Tylko ewentualnie policja może to weryfikować.

24.04.2020

Kontrowersyjne karanie za naruszanie zakazów w związku z epidemią

Prawo karne Koronawirus

W związku z epidemią choroby COVID-19, w polskim systemie prawnym pojawił się szereg zaskakujących konstrukcji prawnych. Np. daleko idące obostrzenia dotyczące podstawowych konstytucyjnych wolności, takich jak wolność przemieszczania się, wolność zgromadzeń czy prowadzenia działalności gospodarczej - piszą Piotr Raś i Bartłomiej Błaszczyk.

23.04.2020

Wojewodowie żądają przekazania poczcie spisów wyborców - gminy nie widzą podstaw prawnych

Samorząd terytorialny RODO Wybory Koronawirus

Gminy otrzymują od wojewodów pisma z żądaniem przekazania poczcie danych ze spisów wyborców w celu przygotowania wyborów korespondencyjnych. Według ekspertów brak do tego podstaw prawnych, bo nowej ustawy wyborczej jeszcze nie ma, zaś specustawa Covid-19 ma na celu zapobieganie epidemii, a takim działaniem nie jest przekazanie danych.

23.04.2020

GIS opublikował wytyczne dla zakładów przemysłowych na czas epidemii

BHP Koronawirus

Pracownicy z objawami nie mogą przychodzić do pracy, pracodawca ma też mierzyć im temperaturę, zbierać od nich oświadczenia o stanie zdrowia i zapewnić ochronę twarzy. Maseczki mają też nosić zewnętrzni dostawcy. Tak wynika z wytycznych opublikowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny dla zakładów przemysłowych.

23.04.2020

Koszt jako kryterium oceny ofert

Zamówienia publiczne Koronawirus

Dyrektywy 2014/24 oraz 2014/25 kładą nacisk na efektywność kosztową zamówień publicznych. Stosowanie kryterium kosztu jest jednym ze środków do osiągnięcia tego celu. UZP opublikował niedawno nowe narzędzia do kalkulacji kosztów cyklu życia. Warto jeszcze raz przyjrzeć się kryterium kosztu, może ono bowiem przyczynić się do realnego zwiększenia efektywności wydatkowania środków publicznych - pisze Kalikst Nagel, radca prawny.

23.04.2020

Dobre zawieszenie terminów w postępowaniu administracyjnym, ale nie wiadomo od kiedy

Administracja publiczna Koronawirus

Specjalna ustawa wprowadziła zawieszenie biegu terminów w postępowaniu administracyjnym w związku z pandemią COVID-19, ale są wątpliwości, czy za datę początkową uznać należy moment ogłoszenia stanu zagrożenia epidemiologicznego, czyli 14 marca 2020 r., czy też wejście w życie ustawy – 31 marca 2020 - piszą Ewa Niesiobędzka-Krause i Paulina Chmielnicka

23.04.2020

Pieniądze z budżetu UE będzie łatwiej wydawać

Finanse publiczne Koronawirus

Rada Unii Europejskiej przyjęła w środę drugi już akt ustawodawczy zmieniający przepisy polityki spójności o wykorzystaniu unijnych funduszy strukturalnych. Chodzi o lepsze wykorzystywanie pieniędzy z polityki spójności na pomoc w walce z pandemią Covid-19. Już od piątku, 24 kwietnia, państwa członkowskie będą mogły przekierować zasoby na działania związane z kryzysem.

23.04.2020

W piątek rusza europejski hackathon #EUvsVirus

Szkolnictwo wyższe Koronawirus

W piątek rozpoczyna się ogólnoeuropejski hackathon, który ma opracować innowacyjne rozwiązania do walki z pandemią koronawirusa i wywołanym przez nią kryzysem - poinformował w środowym komunikacie GovTech Polska. Konkurs potrwa do 26 kwietnia.

23.04.2020

Stan klęski żywiołowej to mniejsze ryzyko wypłaty odszkodowań inwestorom zagranicznym

Prawo gospodarcze Koronawirus

Brak wprowadzenia stanu nadzwyczajnego nie oznacza, że państwo nie ponosi ryzyka odpowiedzialności za szkody spowodowane różnymi zakazami i nakazami obowiązującymi w czasie epidemii, ograniczającymi m. in. wolność gospodarczą. Ryzyko to trwa już od 13 marca 2020 r. i jest większe od tego wynikającego z wprowadzenia stanu klęski żywiołowej - piszą Grzegorz Romanowski i Łukasz Matyjas

23.04.2020

Terytorialny zasięg urzędów skarbowych przestanie mieć znaczenie

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Minister finansów wskaże zadania Krajowej Administracji Skarbowej, które będą mogły być wykonywane przez urzędy z całego kraju. Ma to usprawnić obsługę podatników. Doradcy podatkowi widzą tu jednak ryzyko naruszenia przepisów o właściwości urzędów. Wydanie decyzji z ich naruszeniem jest jedną z przesłanek stwierdzenia jej nieważności. Nowa reguła może się więc stać źródłem sporów z fiskusem.

23.04.2020

Szpitalne szkoły niedofinansowane i bez odpowiednich regulacji

Szkoła i uczeń Koronawirus

Funkcjonowanie szkół szpitalnych nigdy nie było łatwe, ale w czasie pandemii problemów jest szczególnie dużo. Muszą się mocno postarać, by otrzymać drukarki, przyłbice, rękawiczki, maseczki, bo organy prowadzące już upominają, żeby nie kupować nic poza minimum niezbędnym do przetrwania. No i jest problem ze zdalnym nauczaniem.

23.04.2020

Sędzia Hermeliński: Nie powinno się odsuwać PKW od wyborów

Administracja publiczna Wybory Koronawirus

Państwowej Komisji Wyborczej nie powinno się całkowicie odsuwać od wyborów i doprowadzić do przejęcia wszystkich obowiązków przez organ rządowy. Ustawodawca może o tym zdecydować, ale powinien to zrobić z wyprzedzeniem, a nie w ostatniej chwili, gdy procedura trwa, a prawo „dostosowuje się do okoliczności”. Może to spowodować kłopoty, również finansowe – mówi sędzia Wojciech Hermeliński.

23.04.2020

Odmowa odroczenia składki przerywa ciągłość i blokuje zasiłki

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

Przedsiębiorcy, którzy wystąpią do ZUS o odroczenie płatności nieopłaconych składek na ubezpieczenie społeczne lub ich rozłożenie na raty i dostaną odmowę, stracą prawo do ubezpieczenia chorobowego. Ratunkiem może być tylko złożenie wniosku o zgodę na opłacenie składek po terminie. W przeciwnym razie na prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego poczekają 90 dni.

23.04.2020

Fałszywe testy w kierunku koronawirusa zalewają rynek

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

W szpitalach brakuje jednolitych procedur przeprowadzania testów w kierunku koronawirusa. Dlatego zlecają one badania w laboratoriach bez centralnej walidacji, skąd wychodzą fałszywe wyniki. W efekcie szpitale trzeba często niepotrzebnie zamykać. Eksperci alarmują, że szybkie i masowe testy mogą być zgubne.

23.04.2020

Bezpłatny LEX Alert Koronawirus przeprowadzi przez czas pandemii

Prawo karne Prawo cywilne Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

W czasach koronawirusa prawo zmienia się bardzo często i szybko – samą tarczę antykryzysową nowelizowano ostatnio kilkukrotnie. Ustawodawca nie ułatwia sprawy, wprowadzając przepisy, które zawierają luki i budzą wiele pytań. W trudnych czasach pandemii trzeba korzystać z pewnych i sprawdzonych źródeł wiedzy. Dlatego naszym Czytelnikom i Klientom udostępniamy bezpłatnie specjalną bazę wiedzy, uwzględniającą wszystkie prawne aspekty Covid-19.

22.04.2020

RPO: Zwolnienia w administracji spowolnią załatwianie spraw obywateli

Administracja publiczna Prawo pracy Koronawirus

Zgodnie z tarczą antykryzysową, jeśli negatywne skutki gospodarcze koronawirusa będą zagrażać finansom publicznym, rząd może zmniejszać zatrudnienie w administracji rządowej lub obniżać wynagrodzenia. Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje, że jeszcze bardziej spowolni to załatwianie spraw obywateli przez urzędy.

22.04.2020

ZUS: W ramach tzw. postojowego wypłacono już ok. 200 mln zł

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

W ramach tzw. świadczenia postojowego wypłacono już około 200 mln zł - poinformowała w środę prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenia postojowe wypłacane są od 15 kwietnia.

22.04.2020

Konieczna szybka wykładnia zmodyfikowanych reguł postępowania administracyjnego

Administracja publiczna Koronawirus Kodeks postępowania administracyjnego

Wątpliwości na gruncie ustawy o COVID-19 dotyczą kwestii podstawowych dla zasad postępowania administracyjnego, takich jak czynny udział stron oraz możliwość jego zakończenia w drodze decyzji. Rozbieżności w interpretacji i stosowaniu przepisów stwarzają ryzyko, że decyzje wydawane w okresie epidemii będą później uchylane w wyniku kontroli sądów administracyjnych lub wznowień postępowań

22.04.2020