NIK: Pacjenci coraz więcej dopłacają do wyrobów medycznych na zlecenie

Pacjent Finansowanie zdrowia

Obowiązujące zasady finansowania wyrobów medycznych utrudniają dostęp do nich i przyczyniają się do niegospodarnego wydatkowania środków publicznych. Limity finansowania przez NFZ w wielu przypadkach nie zmieniły się od wielu lat. Brakuje standardów jakości tych wyrobów oraz rejestru tych wyrobów, z którego mogliby korzystać pacjenci - to tylko niektóre pokontrolne wnioski NIK.

26.06.2019

Uzależniony od alkoholu lekarz zagraża bezpieczeństwu pacjentów

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Policja z Giżycka prowadzi dochodzenie w sprawie pediatry, który na początku czerwca pełnił dyżur pod wpływem alkoholu. Jeśli okaże się, że lekarz naraził pacjentów na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, grozi mu do 3 lat więzienia. Szacuje się, że w Polsce z uzależnieniem boryka się 10-15 proc. lekarzy.

26.06.2019

Eksperci rekomendują zmiany w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

System ochrony zdrowia powinien być nakierowany m.in. na obywatela, skuteczne i dostępne leczenie, ograniczenie nierówności i stabilność finansową – takie rekomendacje zaprezentowane zostały we wtorek po debacie „Wspólnie dla zdrowia”.

25.06.2019

Sąd zobowiązuje do odwyku, a nie przymusza do leczenia

Finansowanie zdrowia

Po zmianie przepisów, nie można już nikogo zmusić do leczenia odwykowego, ale sąd może "zobowiązać" do podjęcia leczenia. Eksperci podkreślają, że to zmiana pozorna, bo nadal jest to leczenie alkoholików wbrew ich woli. I nie obowiązuje w przypadku osób uzależnionych od środków odurzających czy dopalaczy - tu przymus leczenia jest możliwy tylko po skazaniu wyrokiem karnym.

21.06.2019

Gdy emeryci przestaną pracować, służbę zdrowia czeka... zawał

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Aż 17 proc. pracujących lekarzy osiągnęło już wiek emerytalny, a blisko 31 proc. pielęgniarek skończyło 60 lat. Najgorsze przed nami, bo w ciągu roku uprawnienia emerytalne uzyska ok. 9 tysięcy pracujących pielęgniarek i położnych. Gdy emeryci lawinowo zaczną odchodzić z pracy, nie będzie miał ich kto zastąpić.

21.06.2019

Agencja Badań Medycznych ma już radę naukową

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Szesnastu ekspertów, którzy zasiądą w radzie Agencji Badań Medycznych, powołał minister zdrowia. Ich zadaniem będzie m.in. opiniowanie kierunków działalności badawczej instytucji i zasad podziału środków finansowych. W tym roku zamiast planowanych 50 mln złotych, Agencja ma do wydania 8 mln zł.

18.06.2019

Rewolucja w kontrolach NFZ

Finansowanie zdrowia

Od 1 czerwca br. zmieniły się przepisy o prowadzeniu kontroli przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Eksperci mówią o rewolucji, jeśli chodzi o proces i zasady kontroli, ale także rozszerzenie uprawnień dla kontrolerów. Wcześniej tylko jeden przepis w ustawie o świadczeniach mówił o kontrolach, a po nowelizacji jest aż 20 takich przepisów.

18.06.2019

Pielęgniarki w dps-ach czekają na podwyżki, ministerstwa zapowiadają zmiany

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W domach pomocy społecznej pracuje prawie 10 tys. osób personelu medycznego - lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów. Są poszkodowani, bo nie otrzymali podwyżek, tak jak ich koledzy w szpitalach. Resorty pracy i zdrowia pracują teraz nad nowym produktem w koszyku świadczeń dedykowanym dla dps-ów.

18.06.2019

RPO upomina się o potrzeby osób z autyzmem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Tworzenie środowiskowych domów samopomocy przeznaczonych dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi to dobre rozwiązanie, ale niewystarczające - uważa rzecznik praw obywatelskich. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, że uwzględniło opinię RPO, ale zostawia margines decyzyjności samorządom

17.06.2019

Szpital upada, powiat może zbankrutować

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Starosta żywiecki obawia się upadku szpitala, który zapewnia opiekę medyczną 150 tysiącom mieszkańców i około 50 tysiącom turystów. Długi szpitala powodują coraz większe zadłużenie powiatu, który niebezpiecznie zbliża się do granicy swoich możliwości finansowych. Potem czeka go bankructwo.

17.06.2019

Krótsze kolejki do operacji zaćmy po zniesieniu limitów

Finansowanie zdrowia

Odkąd NFZ zniósł limity na usunięcie zaćmy, kolejki z prawie dwóch lat skróciły się do roku. Choć jednocześnie zniesiono limity także do badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, to w diagnostyce nie ma wielkiej poprawy, bo lekarze zaczęli więcej pacjentów kierować na takie badania i czas oczekiwania jest podobny.

15.06.2019

Dzieci i dorośli w jednym oddziale psychiatrycznym to łamanie praw człowieka

Finansowanie zdrowia

Sytuacja, w której małoletni pacjenci zmuszeni są do przebywania na jednym oddziale psychiatrycznym z pacjentami dorosłymi, jest absolutnie niedopuszczalna - ocenia Helsińska Fundacja Praw Człowieka i prosi o zgłaszanie takich spraw. Organizacja chce udzielić pomocy prawnej rodzicom, których dzieci znalazły się w takiej sytuacji.

14.06.2019

Będą bezpłatne leki dla ciężarnych, ale niewiele kobiet z nich skorzysta

Finansowanie zdrowia

10 mln złotych ma wydać budżet państwa w pierwszym roku na bezpłatne leki dla kobiet w ciąży. Jakie to będą leki, jeszcze nie wiadomo. Na razie jest projekt ustawy, który przewiduje, że powstanie specjalna lista bezpłatnych leków dla ciężarnych. Lekarze zauważają, że będzie można zrefundować tylko leki wydawane na receptę, a te przyjmuje niewielki procent kobiet w ciąży.

10.06.2019

NFZ będzie mógł karać placówki medyczne nawet bez kontroli

Finansowanie zdrowia

Kary umowne mogą być nałożone nie tylko w wyniku kontroli, ale również poza kontrolą np. na podstawie postępowania wyjaśniającego czy po rozpatrzeniu skargi. To kolejne przepisy, które dają większe uprawnienia kontrolne Narodowemu Funduszowi Zdrowia, a zmniejszają uprawnienia placówek medycznych.

07.06.2019

Finansowanie jest najważniejszym problemem służby zdrowia

Finansowanie zdrowia

Eksperci podkreślają, że bez zmian w systemie finansowania opieki zdrowotnej pogłębiać będzie się przepaść między dobrze funkcjonującymi prywatnym sektorem, a źle działającą publiczną służbą zdrowia. Trudno jednak kopiować obce rozwiązania, gdyż często o ich wprowadzeniu decydowały względy kulturowe. 

07.06.2019

Lekarze i pacjenci domagają się większych pieniędzy na ochronę zdrowia

Finansowanie zdrowia

Blisko 10 tysięcy osób – według organizatorów – wzięło udział w manifestacji, która w sobotę odbyła się w Warszawie. Lekarze, rezydenci, ale także przedstawiciele innych zawodów medycznych oraz organizacji pacjentów wspólnie domagali się pilnych zmian w ochronie zdrowia.

01.06.2019

Fizjoterapeuci i diagności wstrzymują swój protest głodowy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni poinformowali w piątek, że wstrzymują protest głodowy do 1 września. Przekazali, że decyzja ma związek z deklaracją resortu zdrowia. Zastrzegli, że jeżeli w tym czasie ich postulaty zostaną zrealizowane, protest nie będzie kontynuowany. W przeciwnym wypadku zaostrzą protest.

31.05.2019