Helsińska Fundacja Praw Człowieka wydała stanowisko dotyczącej sytuacji polskiej psychiatrii dziecięcej. - Sytuacja, w której małoletni pacjenci, z powodu braku pieniędzy na wyspecjalizowane ośrodki dla dzieci, zmuszeni są do przebywania na jednym oddziale z pacjentami dorosłymi, jest absolutnie niedopuszczalna - podkreśla Fundacja. - Praktyka taka może nie tylko prowadzić do pogłębienia zaburzeń psychicznych u dzieci, ale także naraża je na przemoc, w tym przemoc seksualną, ze strony współpacjentów. Dziś media poinformowały opinię publiczną o takim zdarzeniu w jednym ze szpitali - czytamy w tym stanowisku.
Media opisały, że po zamknięciu oddziału psychiatrii dziecięcej w szpitalu przy Żwirki i Wigury w Warszawie, Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że starsze dzieci w stanach nagłych, czyli np. zagrożenia życia mogą zostać przyjęte na oddziale psychiatrycznym dla dorosłych. Fundusz chce w ten sposób zabezpieczyć odpowiednią liczbę miejsc dla dzieci w kryzysach psychicznych.
Niedawno Sieć Obywatelska Watchdog opublikowała dramatyczny raport dotyczący opieki psychiatrycznej dla dzieci. Wynika z niego, że na ponad 7 milionów dzieci jest jedynie 362 lekarzy specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży. Między marcem a kwietniem 2019 r. w kolejce do przyjęcia na oddział całodobowy czekało w sumie 634 osób! W trybie pilnym lub zagrożenia życia, trzeba czekać średnio 12-13 dni. przedstawia raport, który przygotowała .
Brak miejsc w szpitalach narusza prawa człowieka
Organizacja podkreśla, że obecna sytuacja stanowi poważne naruszenie praw człowieka gwarantowanych w Konstytucji i prawie międzynarodowym. Art. 68 ust. 3 Konstytucji nie tylko zobowiązuje państwo do zapewnienia dzieciom opieki zdrowotnej, ale i stanowi, że opieka ta ma być szczególna, a więc spełniająca jeszcze wyższe standardy, niż w przypadku pacjentów dorosłych. Konstytucja zobowiązuje też państwo do ochrony praw dziecka, przyznając każdemu prawo żądania od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą czy okrucieństwem.
Zdaniem HFPC, przebywanie dzieci z zaburzeniami psychicznymi na oddziałach z osobami dorosłymi oraz narażenie je na przemoc ze strony innych pacjentów może być także kwalifikowane jako nieludzkie lub poniżające traktowanie w rozumieniu art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz innych wiążących Polskę umów międzynarodowych.
We wrześniu ma ruszyć nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży - czytaj tutaj>>
Cena promocyjna: 99 zł
|Cena regularna: 99 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Brak pieniędzy nie usprawiedliwia stanu zagrożenia
Zdaniem Fundacji Helsińskiej zapewnienie dzieciom z zaburzeniami psychicznymi odpowiedniej, wyspecjalizowanej opieki psychiatrycznej, powinno być traktowane przez rządzących jako priorytet. Nawet ograniczone środki finansowe nie mogą bowiem uzasadniać dalszego utrzymywania stanu rzeczy zagrażającemu zdrowiu i życiu dzieci.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka podała, że dołoży wszelkich starań, aby w miarę swoich możliwości udzielić małoletnim pacjentom, których prawa zostały naruszone, oraz ich rodzicom odpowiedniej pomocy prawnej. W związku z tym prosi o zgłaszanie takich spraw do swojego działu prawnego.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.