W Unii Europejskiej ruszą pracę nad szczepionką przeciwko koronawirusowi

Finansowanie zdrowia Prawo europejskie Koronawirus

UE finansuje badania nad koronawirusem i przeznaczy 47,5 mln euro na ten cel. Pieniądze te pójdą na badania nad szczepionką, na leczenie i diagnostykę wirusa pochodzącego z Chin. Komisja Europejska negocjuje obecnie umowy w sprawie przyznania dotacji z potencjalnymi beneficjentami.

06.03.2020

Rząd zapewnia, że w razie epidemii leków nie zabraknie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

W zamian za obietnicę ministra zdrowia proceduralnego wsparcie zwiększenia produkcji leków w Polsce, sektor farmaceutyczny zobowiązał się do priorytetowego traktowania polskiego rynku i zaopatrywania go w pierwszej kolejności. Na razie pacjenci nie odnotowują problemów z dostępnością do farmaceutyków.

06.03.2020

Senat w piątek może przyjąć specustwę w sprawie koronawirusa

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Senackie Komisje Zdrowia i Ustawodawcza zarekomendowały w czwartek wieczorem przyjęcie bez poprawek specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zaproponowały jednak, żeby Senat w przyszłym tygodniu rozpoczął prace nad jej nowelizacją.

05.03.2020

Wkrótce poznamy najlepsze szpitale

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Już 10 marca Kapituła III edycji konkursu Liderzy zmian w ochronie zdrowia wybierze najlepiej zarządzane w Polsce placówki ochrony zdrowia. Kapituła zdecyduje, które placówki medyczne najlepiej sobie radzą w zakresie zarządzania jakością, kapitałem ludzkim czy prowadzą skuteczną profilaktykę.

05.03.2020

Wojewoda oceni, czy trzeba budować nowy szpital

Administracja publiczna Finansowanie zdrowia

Wojewoda zajmie się oceną wniosków o zgodę na wybudowanie nowego szpitala czy przychodni, jeśli inwestor określi w nich dolny próg inwestycji. Minister zdrowia uznał, że teraz zainteresowani chcą budować za dużo małych szpitali i przychodni, które nie są później w stanie unieść kosztów działania.

05.03.2020

O podaniu choremu leku w szpitalu decyduje NFZ

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Farmacja

Placówki medyczne są w klinczu. Z jednej strony muszą zapewnić pacjentom leki i ciągłość terapii. A z drugiej strony menedżerowie sami nie mogą decydować o polityce lekowej, bo NFZ steruje nią, wydając nieustannie nowe zarządzenia. Obawiają się jeszcze większej ingerencji Funduszu

03.03.2020

Zatory kolejkowe do specjalistów pewnie nie znikną

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Od pierwszego marca przepisy pozwalają pacjentom dostać się szybciej do endokrynologa, kardiologa, ortopedy czy neurologa. Rząd zniósł limity na wizyty do tych lekarzy. Kłopot w tym, że jest ich na tyle mało, że w szpitalach nie ma komu przyjmować większej liczby chorych.

03.03.2020

Sejm uchwali specjalną ustawę do walki z koronawirusem

Prawo pracy Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Późnym wieczorem w niedzielę do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Ponieważ w poniedziałek zbiera się w tej sprawie Sejm, ustawa jeszcze tego dnia może zostać uchwalona.

02.03.2020

Położna prawie jak ginekolog

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Położne już nie tylko mogą prowadzić ciąże - otrzymają też prawo do przepisywania leków na receptę, które dla przyszłej mamy będą bezpłatne. Problem w tym, że NFZ na razie tak nisko wycenia prowadzenie ciąż, że mało która położna chce się nimi samodzielne zająć.

29.02.2020

W przyszłym roku ruszą refundowane badania profilaktyczne dla osób 40+

Pacjent Prawo pracy Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Osoby w wieku 40+ są już w grupie ryzyka zachorowalności na nowotwory, cukrzycę czy choroby układu krążenia. Stąd minister zdrowia wprowadza refundowany program badań profilaktycznych. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, co pięć lat będą mogli poddać się specjalnym badaniom.

28.02.2020

NSA: Radny ma prawo wglądu w umowy zawarte przez szpital z bankiem

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Dyrektor szpitala publicznego niesłusznie odesłał radnego do protokołów z posiedzeń komisji zdrowia rady powiatu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Powinien przekazać umowy kredytowe z bankiem albo wydać decyzję odmawiającą. A ponieważ tego nie zrobił, to pozostawał w bezczynności - dodał sąd.

27.02.2020

Pielęgniarka zbada pacjenta i wystawi receptę - zmiany w drugiej połowie roku

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Minister zdrowia zamierza poszerzyć uprawnienia pielęgniarek i położnych zajmujących się medycyną rodzinną. Będą mogły przepisywać e-recepty czy kierować na badania diagnostyczne. Projekt zmian ma trafić wkrótce do konsultacji. Pielęgniarki jednak obawiają się zbyt dużej odpowiedzialności, a lekarze konkurencji z ich strony.

26.02.2020

Wzrasta liczba osób wykupujących leki antydepresyjne

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Choć w Polsce stosunkowo mały odsetek społeczeństwa cierpi na depresję, bo tylko 2,8 proc. - podczas gdy średnia w Unii Europejskiej to 4 proc., to coraz więcej osób wykupuje leki przeciwko depresji. W 2018 r. już prawie 1,3 mln Polaków zrealizowało recepty na antydepresanty, podczas gdy w 2013 r. było to 950 tys. osób

25.02.2020

Balicki: Zamiast izolacji w szpitalu - terapia w miejscu zamieszkania

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Jedyną receptą na uzdrowienie dramatycznej sytuacji w polskiej psychiatrii jest szybkie wprowadzanie opieki środowiskowej. W ciągu kilku najbliższych lat obejmie ona około połowę Polaków. Innej możliwości nie widzę – mówi dr Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii, były minister zdrowia.

21.02.2020

Medycyna rodzinna ratunkiem dla szpitali

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Powiatowe placówki medyczne przejmują przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej bo one czasem jako jedyne przynoszą im zysk, podczas gdy ich własne oddziały generują długi. Poza tym, z gmin odchodzą lekarze pierwszego kontaktu i powiaty są zmuszone prowadzić za nich przychodnie.

21.02.2020

Szpitale nie mają już pieniędzy aby opłacić składki do ZUS

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Odkąd weszła w życie reforma wprowadzająca sieć szpitali i ryczałtowe finansowanie, długi szpitali zwiększyły się z 10 do aż 15 miliardów złotych. Dochodzi już do tego, że niektóre z placówek medycznych przestają nawet odprowadzać do ZUS składki na ubezpieczenie społeczne pracowników.

20.02.2020

Po zmianie prawa co miesiąc z mapy Polski znika 60 aptek

Małe i średnie firmy Finansowanie zdrowia Farmacja

W ubiegłym roku ubyło w Polsce 533 aptek. Wszystko przez zakaz koncentracji placówek farmaceutycznych obowiązujący od 2017 r. Być może trend ten zmienią wydane w ostatnim czasie wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał za niegodne za prawem działania inspekcji farmaceutycznej, odmawiającej wydania zezwolenia na prowadzenie apteki.

19.02.2020

Więcej chorych na raka jest objętych leczeniem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W tym roku resort zdrowia wyda 11,2 mld zł na świadczenia w zakresie onkologii. To o 3 mld więcej niż w 2015 r. Leczeniem onkologicznym objętych jest zaś 33 tys. pacjentów - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

18.02.2020

Tu chodzi o pieniądze, zdrowie na dalszym planie

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Finanse Finansowanie zdrowia

Wprowadzenie od lipca 2020 roku podatku cukrowego ma obniżyć spożycie słodyczy i poprawić stan zdrowia Polaków. W kwietniu zacznie jednak obowiązywać niższy VAT na... paluszki, chipsy i inne niezdrowe przekąski. Rządowi zależy więc raczej nie na zdrowiu obywateli, a na dodatkowych wpływach z nowej daniny. Chodzi o trzy miliardy złotych rocznie.

18.02.2020

W szpitalach brakuje nawet dyrektorów i ordynatorów

Finanse samorządów Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Szpitale mają problem już nie tylko z pozyskaniem do pracy specjalistów, ale nie ma też chętnych na stanowiska kierujących oddziałami. Zaś konkursy na stanowisko dyrektora potrafią trwać w niektórych powiatach miesiącami z powodu braku chętnych. Jedną z przyczyn są zarobki często znacznie niższe od poborów lekarzy pracujących w tych szpitalach.

17.02.2020