Część badań tylko na e-skierowania

Opieka zdrowotna

Skierowania na świadczenia w poradni specjalistycznej, na leczenie szpitalne oraz na niektóre badania np.: medycyny nuklearnej, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Takie skierowania będą mogli wystawić lekarze w formie elektronicznej. Dla pacjenta e-skierowanie oznacza duże udogodnienie, nie będzie musiał już chodzić do rejestracji z papierowym dokumentem.

15.02.2019

Projekt dotyczący psychicznie chorych skazanych - do poprawy

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Organizacje pozarządowe, psychiatrzy, obrońcy praw człowieka mają duże zastrzeżenia do propozycji Ministerstwa Zdrowia w sprawie kierowania na przymusowe leczenie psychiatryczne więźniów, którzy kończą odbywanie kary i mają zaburzenia psychiczne - ustaliło Prawo.pl. Projekt resortu ma zostać poprawiony i ponownie zaprezentowany ekspertom.

15.02.2019

Często łamane są prawa kobiet w ciąży i rodzących

Opieka zdrowotna

Ciężarne kobiety mogą odwiedzić oddział szpitalny, w którym zamierzają rodzić, zapoznać się z panującymi tam warunkami i poznać kilka osób z personelu – takie prawo daje im nowy standard opieki okołoporodowej, który obowiązuje od stycznia 2019 r. Niestety z danych Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że kobiety w ciąży i rodzące są grupą, w której prawa człowieka są często łamane.

14.02.2019

Diagności laboratoryjni: Chcemy nowelizacji ustawy o diagnostyce

Zawody medyczne

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych jest zaniepokojona sposobem procedowania przez ministerstwo zdrowia, tak długo oczekiwanej przez środowisko diagnostów laboratoryjnych, nowelizacji ustawy o diagnostyce laboratoryjnej. Podkreślają, że 2019 r. to ostatni rok, gdy Sejm powinien zmienić prawo.

14.02.2019

Mamy rekordowo dużo cięć cesarskich w Polsce

Opieka zdrowotna

Polska znajduje się wśród krajów o wysokim procencie urodzeń przez cesarskie ciecie. Zdaniem lekarzy sytuacja jest dramatyczna, bo ciągle rośnie procent urodzeń przez cięcie.

13.02.2019

Fizjoterapeuci będą musieli się ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej

Zawody medyczne

Obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej fizjoterapeuty wprowadza projekt rozporządzenia ministra finansów. Jest dobra wiadomość dla lekarzy, dentystów i pielęgniarek oraz położnych. Dla nich koszty ubezpieczeń nie powinny ulec zmianie, bo dla tych grup nie wzrośnie wysokość minimalnej sumy gwarancyjnej ubezpieczenia.

13.02.2019

10 proc. obywateli korzysta z e-usług

Opieka zdrowotna

Profil zaufany ma już ponad 2,6 mln osób. Osoby te mogą korzystać z Internetowego Konta Pacjenta, na którym znajdują się np. informacje o wystawionych e-receptach i kosztach leczenia w ramach NFZ.

13.02.2019

Cyberbezpieczeństwo to wyzwanie dla szpitali

Opieka zdrowotna

Szpital, który ma oddział ratunkowy i należy do tzw. sieci – zgodnie z ustawą o cyberbezpieczeństwie – powinien zostać zakwalifikowany jako operator usług kluczowych. To dla placówek oznacza nowe wydatki i obowiązki związane z tym, że będą musiały np.: stworzyć dokumenty związane z cyberbezpieczeństwem i co dwa lata przeprowadzać specjalistyczne audyty.

13.02.2019

Apteka od lipca dowiezie leki dla osoby niepełnosprawnej

Opieka zdrowotna Farmacja

Od lipca tego roku lek do domu niepełnosprawnego pacjenta będzie mógł dowieźć farmaceuta lub kurier. Nowelizacja prawa farmaceutycznego ma umożliwić taką formę sprzedaży produktów leczniczych, jednak nie wszystkich leków będzie to dotyczyć.

13.02.2019

Prawo wymierzone w mafię lekową może uderzyć w domy dziecka i opieki społecznej

Opieka zdrowotna

300 tys. złotych kary za uporczywe nieprzekazywanie dokumentów, będą możliwe kontrole bez zapowiedzi, a za wywóz brakujących leków zagranicę będzie grozić kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat – takie zmiany zakłada nowelizacja prawa farmaceutycznego. Właściciele aptek oraz hurtowni farmaceutycznych podkreślają, że przepisy są zbyt restrykcyjne i nieprecyzyjne.

12.02.2019

Coraz więcej uczelni chce uczyć pielęgniarki, ale nadal są ogromne braki

Zawody medyczne

Od lutego zaczną działać studia licencjackie na kierunku pielęgniarskim na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a od jesieni tego roku uczelnia ma zacząć także kształcić lekarzy. Resort zdrowia podał, że kolejne uczelnie chcą uczyć pielęgniarki. Jednak to ciągle mało.

12.02.2019

Szczepione dzieci premiowane w przedszkolach - rusza zbiórka podpisów pod projektem

Opieka zdrowotna

Dziecko, które ma komplet szczepień ma dostać więcej punktów przy rekrutacji do przedszkola - to pomysł na nowelizację Prawa Oświatowego. Zaczęła się zbiórka podpisów pod projektem ustawy wprowadzającej takie kryterium. Podpisów jest ok. 25 tys. do 6 maja trzeba zebrać 100 tys., żeby projektem zajął się Sejm.

11.02.2019

Przysięga Hipokratesa do zmiany, by lekarz pamiętał, że ma odpoczywać

Prawo pracy Zawody medyczne

Środowisko lekarskie zastanawia się nad zmianą treści przysięgi Hipokratesa. W nowym brzmieniu miałaby ona zobligować medyków do dbania nie tylko o zdrowie pacjentów, ale i ich własne. Dbałość o własne zdrowie i dobre samopoczucie mają zapewnić pacjentom opiekę na najwyższym poziomie.

09.02.2019

Coraz większe uprawnienia fizjoterapeutów

Zawody medyczne

Lekarz nie musi na skierowaniu wskazywać zabiegów jakie winny być zrealizowane w ramach terapii, bo fizjoterapeuta zyskał prawo do samodzielnego planowania terapii w oparciu o diagnozę lekarską i badanie fizjoterapeutyczne. Teraz pojawił się projekt, który umożliwi fizjoterapeutom wpisywanie praktyki zawodowej do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

08.02.2019

MZ: Porady pielęgniarskie zwiększą dostępność do świadczeń

Opieka zdrowotna

Projekt rozporządzenia, które wprowadzi tzw. poradę pielęgniarską, trafi niebawem do konsultacji publicznych. Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała w czwartek, że rozporządzenie jest już po uzgodnieniach wewnątrzresortowych i niebawem ujrzy światło dzienne.

07.02.2019

Samorząd doradza aptekarzom, jak po 9 lutego wydawać leki bez kodów

Farmacja

Prawo nie przewiduje kar dotyczących bezpośrednio niewykonywania obowiązków związanych ze stosowaniem dyrektywy fałszywkowej – podkreśla Naczelna Rada Aptekarska. Firmy alarmują, że apteki są gotowe, ale nie działa sprawnie platforma umożliwiająca weryfikację i wycofywanie z apteki potencjalnie sfałszowanych produktów.

07.02.2019

Prezes NFZ: Za kilka miesięcy zaczniemy kontrolować normy dla pielęgniarek

Zawody medyczne

Andrzej Jacyna, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zapowiedział, że za kilka miesięcy zaczną kontrolować minimalne normy zatrudnienia dla pielęgniarek i położnych obowiązujące od 1 stycznia br. Prezes podał także, że – dzięki planowanym zmianom w prawie – kontroli w lecznicach będzie więcej.

07.02.2019