Samorząd alarmuje: Lekarze nadal będą mogli być podwójnie karani

Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy, która nadal pozwoli karać lekarzy podwójne przy refundacji leków. Wprawdzie projekt usuwa 3 spośród 5 przesłanek do nałożenia kary administracyjnej, które wprowadziła ustawa z lutego 2019 r., lecz kary za nieprowadzenie dokumentacji medycznej i prowadzenie jej niezgodnie z przepisami zostały bez zmian

17.05.2019

Przedsiębiorcy i obywatele bez pieczątek

Opieka zdrowotna

Rząd zamierza zrezygnować z obowiązku stosowania pieczęci lub pieczątek. Podkreśla, że to zbędny formalizm. Jednak, by na zawsze się pożegnać z pieczęciami, musi zmienić wiele przepisów, w których były one do tej pory wymagane.

17.05.2019

Już 152 podmioty zlikwidują bariery dla niepełnosprawnych

Opieka zdrowotna

Do Porozumienia na Rzecz Dostępności Plus dołączyło 19 nowych podmiotów. W sumie tylko w pierwszym roku działania programu przystąpiły do niego 152 instytucje. Plan jest ambitny, bowiem zakłada, że każda instytucja publiczna i wiele prywatnych zlikwiduje bariery nie tylko architektoniczne, ale też komunikacyjne i cyfrowe. Do 2025 roku na ten cel zarezerwowano 23 mld zł.

17.05.2019

Szpital wydaje pieniądze głównie na pensje

Finansowanie zdrowia

Pieniędzy na szpitale jest więcej, ale 90 proc. z nich wydawanych jest na wynagrodzenia pracowników. Przez to brakuje środków na modernizację budynków i leki. Dyrektorzy szpitali przyznają, że choć otrzymują dodatkowe pieniądze z NFZ, to większość z ich wydają na wzrost pensji, bo o podwyżki upominają się kolejne grupy zawodowe.

17.05.2019

Kontroler NFZ będzie mógł karać zza biurka

Finansowanie zdrowia

Od 1 czerwca kontrolerzy Narodowego Funduszu Zdrowia nie będą musieli się pojawić w placówce medycznej, skorzystają z systemu informatycznego, by wyjaśnić nieprawidłowości. Szefowie szpitali i przychodni obawiają się, że po zmianie przepisów jeszcze trudniej będzie im się odwołać do zastrzeżeń Funduszu i częściej przez to będą karani.

17.05.2019

Nie będzie opłat za pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu

Finansowanie zdrowia

Sejm przyjął ustawę, która znosi jakiekolwiek opłaty za pobyt rodzica z dzieckiem czy też opiekuna osoby niepełnosprawnej w szpitalu. Dyrektorzy szpitali mają nadzieję, że Fundusz realnie wyceni te dodatkowe wydatki, bo w skali roku chodzi o dziesiątki milionów złotych.

16.05.2019

Dodatkowe 4 miliardy dla NFZ z poparciem sejmowych komisji

Finansowanie zdrowia

Sejmowa Komisja Zdrowia w czwartek pozytywnie zaopiniowała wniosek Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie projektu zmiany planu finansowego NFZ na 2019 rok. Zakłada on, że w tym roku na świadczenia zdrowotne będzie dodatkowo 4 miliardy 136 mln zł.

16.05.2019

Zaostrza się protest fizjoterapeutów: Idą na zwolnienia, problem zwłaszcza w uzdrowiskach

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał, że resort ma informację o tym, że w uzdrowiskach jest problem z realizacją świadczeń, bo fizjoterapeuci poszli na zwolnienia lekarskie. To element akcji protestacyjnej „Maj bez fizjoterapeuty”. Z danych Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii wynika, że specjaliści poszli na zwolnienia w ok. 50 szpitalach.

16.05.2019

Telewizyty i czaty z lekarzami - co zrobić, by telemedycyny było więcej w polskiej służbie zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Tętno płodu można zbadać na odległość, a pacjenta po przeszczepie skonsultować podczas telewizyty, by nie musiał jechać komunikacją, gdzie narażony jest na kontakt z zarazkami. Możliwości zastosowania telemedycyny jest coraz więcej, ale co zrobić, by częściej z nich korzystała polska opieka zdrowotna, jak do tych zmian dostosować prawo?

16.05.2019

W szpitalach zlikwidowano tysiące łóżek, a teraz wstawia się dostawki

Zawody medyczne

Pielęgniarki walczą z dyrektorami szpitali o zachowanie norm dotyczących liczby łóżek na oddziałach. Szefowie lecznic na początku roku zgłaszali, że likwidują miejsca, bo nie mają odpowiedniej liczby personelu, a teraz wstawiają dostawki, bo nie mają gdzie kłaść pacjentów.

16.05.2019

Wyzwania dla szpitali: Braki kadry medycznej i informatyzacja bez pieniędzy

Opieka zdrowotna

Obowiązkowe wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej, braki kadry medycznej, za niskie finansowanie ochrony zdrowia i ogromne oczekiwania dotyczące podwyżek kolejnych grup zawodowych - to największe wyzwania w ochronie zdrowia, o których jutro będą rozmawiać uczestnicy VII Regionalnej Konferencji Polskiej Federacji Szpitali w Zamościu.

15.05.2019

Statystyki NFZ dotyczące świadczeń dostępne online

Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach projektu: „Otwarte dane – dostęp, standard, edukacja” udostępnia dane statyczne dotyczące świadczeń opieki zdrowotnej. Dzięki temu online będą dostępne m.in.: statystyki Jednorodnych Grup Pacjentów, dane dotyczące wykonanych świadczeń radioterapii czy badań wysokospecjalistycznych.

15.05.2019

Wprowadzenie zawodu asystenta medycznego dzieli środowisko

Opieka zdrowotna

Niedobory kadry lekarskiej w Polsce szacuje się na ok. 30 tys. specjalistów, a lekarze są przeciążeni biurokracją. Rozwiązaniem ma być wprowadzenie nowego zawodu – asystenta medycznego. Jednak na razie ten pomysł podzielił środowisko pracowników ochrony zdrowia. Za - są lekarze, przeciwne – są pielęgniarki.

15.05.2019

Cztery strony zamiast siedmiu w zleceniu na wyroby medyczne

Opieka zdrowotna

Wsłuchujemy się w głosy, także te krytyczne, i kierujemy do konsultacji nowy projekt rozporządzenia o zleceniach na wyroby medyczne. Ma być mniej papieru 4 strony zamiast 7 i mniej pól do wypełnienia dla lekarzy – zapowiada Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

14.05.2019

Planowane wzrosty wycen: lekarze rodzinni mają dostać 10 proc., szpitale - 4,5 proc.

Finansowanie zdrowia

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski we wtorek podał, że podział dodatkowych 4 miliardów złotych, które trafią do NFZ nie jest jeszcze do końca ustalony. - Co do rodzaju świadczeń, których mają dotyczyć wzrosty wycen założenia są takie, by doszło o 10 procentowego wzrostu w podstawowej opiece zdrowotnej, 3,5 proc. w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej i 4,5 proc. w lecznictwie szpitalnym – podał wiceminister.

14.05.2019

Szpital powiatowy dostanie o 20 proc. więcej za wycięcie wyrostka niż kliniczny

Finansowanie zdrowia

Za wycięcie wyrostka robaczkowego i pęcherzyka żółciowego szpital powiatowy dostanie o 20 proc. więcej niż szpital kliniczny. Takie zmiany wprowadza zarządzenie prezesa NFZ, które weszło w życie od 1 kwietnia. Samorząd lekarski oraz Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych są oburzeni zróżnicowaniem wycen

14.05.2019