Marek Balicki pełnomocnikiem ds. reformy w psychiatrii 

Opieka zdrowotna

Dr Marek Balicki został powołany przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego na pełnomocnika do spraw reformy w psychiatrii. Balicki jest lekarzem psychiatrą, byłym ministrem zdrowia i wieloletnim parlamentarzystą. Kieruje obecnie biurem pilotażu Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego.

30.07.2019

Sprawcy przestępstw problemem dla zwykłych oddziałów psychiatrycznych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Do przepełnionego szpitala psychiatrycznego nadal są kierowane osoby, które sąd uznał za nie mogące odpowiadać za popełnione przestępstwa z powodu niepoczytalności. Powinny trafiać do zabezpieczonego oddziału psychiatrii sądowej, ale ponieważ nie ma tam miejsc, umieszczane są w oddziałach ogólnych.

30.07.2019

Profilaktyka zdrowotna w miastach zagrożona

Finanse samorządów Finansowanie zdrowia

Samorządy wydają miliony na refundację szczepień przeciw HPV, programy in vitro czy profilaktykę zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży. Jednak alarmują, że przez likwidację podatku PIT dla młodych pracowników, zabraknie im pieniędzy na projekty zdrowotne.

30.07.2019

MZ: Już 3,5 mln e-recept w tym roku

Opieka zdrowotna Farmacja

Od początku roku lekarze wystawili ponad 3,5 mln e-recept - poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. I dodał, że rośnie również tempo ich wystawiania - z kilku tysięcy dziennie na początku roku do kilkudziesięciu tysięcy obecnie.

29.07.2019

RPO: Brak leków w aptekach może zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów

Opieka zdrowotna Farmacja

W aptekach wciąż brakuje wielu lekarstw, m.in. insuliny, leków przeciwpadaczkowych, na nadciśnienie, choroby tarczycy, astmę czy alergie; zaczyna też brakować leków onkologicznych i neurologicznych. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich to może wydłużać kolejki do lekarzy, ale także może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu pacjentów.

29.07.2019

Dodatkowe pieniądze dla dwóch mazowieckich szpitali

Pacjent Finanse Opieka zdrowotna

W Ministerstwie Zdrowia podpisano dwie umowy na dofinansowanie projektów ze środków unijnych na Mazowszu. Łączna wartość wsparcia wynosi 3,61 mln zł. Pieniądze mają zwiększyć dostępność wysokiej jakości świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności oraz wesprzeć leczenie urazów narządów ruchu.

29.07.2019

Kolejki do leczenia stoją w miejscu

Pacjent Finansowanie zdrowia

Rząd dokłada do systemu ochrony zdrowia coraz więcej pieniędzy. W 2018 r. wydał dodatkowe 200 mln złotych na podwyżki dla lekarzy. Na początku 2019 r. dodatkowe 640 mln złotych dostały szpitale na usługi internistyczne i chirurgiczne. Niestety, pacjenci nie odczuwają zwiększanych nakładów na służbę zdrowia - kolejki stoją w miejscu.

29.07.2019

Poród naturalny tak, ale nie za wszelką cenę

Pacjent Opieka zdrowotna

Większość błędów medycznych w szpitalach dotyczy porodów. Dlatego, zdaniem ekspertów, trzeba dążyć do zmniejszenia popularnych cięć cesarskich, ale nie należy ich radykalnie zwalczać, bo czasem ratują życie i zdrowie dziecku.

27.07.2019

Więzień czeka trzy miesiące na leczenie psychiatryczne

RPO pyta o liczbę miejsc w więziennych szpitalach psychiatrycznych oraz o to, ile miejsc przewidziano na potrzeby obserwacji sądowo-psychiatrycznej, a ile dla osób diagnozowanych i wymagających leczenia. Według statystyk Służby Więziennej na leczenie czeka się kilka miesięcy.

25.07.2019

Narasta proceder fałszowania leków

Farmacja

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że nawet połowa specyfików leczniczych kupowanych w internecie jest fałszywa. Sankcje nie odstraszają oszustów, bo kara jest niska, w porównaniu do korzyści finansowych. Rocznie w Polsce na takie produkty wydawanych jest ok. 100 mln złotych.

25.07.2019

Coraz bliżej kliniki "Budzik" dla dorosłych

Opieka zdrowotna

Przy ul. Kondratowicza 8, tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie rozpocznie się niebawem budowa kliniki „Budzik” dla dorosłych. Budynek powstanie na części działki użyczonej przez samorząd województwa mazowieckiego. Właśnie podpisano umowę użyczenia nieruchomości na ten cel.

24.07.2019

Chorzy na pęcherzowe oddzielanie się naskórka dostaną wszystkie leki za darmo

Pacjent Finansowanie zdrowia

Wszystko czego potrzebują chorzy na EB, czyli opatrunki, plastry, igły czy specjalne środki do odklejania plastrów, będą w całości refundowane. Pacjenci dostaną je więc bezpłatnie. Minister Szumowski zapewnił w środę, że zarządzenie w tej sprawie wejdzie w życie w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

24.07.2019

Pierwszeństwo w rekrutacji do żłobków będą miały dzieci zaszczepione

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

Pisemne potwierdzenie odbycia obowiązkowych szczepień przez dziecko będzie warunkiem przyjęcia do miejskiego żłobka w Poznaniu -zdecydowali radni. Podobne obostrzenia obowiązują już m.in. w Warszawie, Krakowie, Częstochowie, Bydgoszczy i Katowicach. Według danych Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny w 2018 roku odnotowano 40 tysięcy odmów szczepień.

24.07.2019

Powstała Narodowa Strategia Zdrowia Mózgu

Finansowanie zdrowia

Już dziś populację z chorobami mózgu w naszym kraju można szacować nawet na 15 milionów osób, przy uwzględnieniu zaledwie 12 schorzeń. W Światowym Dniu Mózgu przedstawiono „Brain Plan dla Polski”. Zakłada on szereg zmian w organizacji ochrony zdrowia, głównie w takich dziedzinach jak psychiatria i neurologia.

23.07.2019

W pojedynkę szpital już nie udźwignie kosztów

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia

Starostwa ratują się przed zamknięciem szpitali i łączą się w konsorcja szpitalne z sąsiednimi powiatami. Obciążeń finansowych nie wytrzymują placówki medyczne w Wielkopolsce.

23.07.2019

NIK: Pacjenci na antybiotykach bez nadzoru

Finansowanie zdrowia

Ponad połowa szpitali nie przestrzega przepisów ustawy o zwalczaniu zakażeń. Tymczasem coraz więcej pacjentów umiera z powodu zakażenia bakteriami lekoopornymi. Wśród powodów lekooporności jest nadużywanie i złe stosowanie antybiotyków - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

22.07.2019