Warszawa: Szpital Czerniakowski też zostanie wchłonięty przez Południowy

Opieka zdrowotna

Już w najbliższy czwartek na posiedzeniu Rady Warszawy będzie głosowany projekt uchwały dotyczący przejęcia szpitala Czerniakowskiego przez szpital na Solcu. Tymczasem wiadomo, że kadra medyczna i ryczałt z lecznicy na Solcu mają być przeniesione do nowobudowanego szpitala Południowego. Pracownicy obawiają się, że ich placówkę też czeka taki los.

26.11.2019

Kolejki się skracają, ale pacjenci ciągle czekają na tomograf

Finansowanie zdrowia

Czas oczekiwania na badania obrazowe systematycznie spada, na badanie rezonansem magnetycznym ciągle czekamy średnio 102 dni w trybie zwykłym, a w trybie pilnym nawet 91 dni. To wciąż za długo - podkreśla w swojej najnowszej analizie Fundacja Onkologiczna Alivia. 

26.11.2019

Nieżyciowe wymagania odstraszają chętnych do kompleksowego leczenia raka piersi

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Od października pacjentki z rakiem piersi miały trafiać do ośrodków zapewniających kompleksową opiekę tzw. Breast Cancer Unit. W jednym miejscu miały mieć diagnozę, leczenie, rehabilitację i opiekę psychologiczną. Jednak Ministerstwo Zdrowia ustaliło nierealne warunki i nawet wzorcowe kliniki nie są w stanie ich spełnić.

26.11.2019

E-papierosy - zagrożeniem dla młodzieży 

Opieka zdrowotna

30 proc. uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60 proc. co najmniej raz ich próbowało. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny podał, że istnieją dowody na używanie e-papierosów do inhalacji substancji takich jak THC/CBD, mefedron, kokaina, metamfetamina i fentanyl. 

25.11.2019

Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich gotowy, ale jeszcze czeka

Opieka zdrowotna

Tylko 30 proc. leków zarejestrowanych i stosowanych w chorobach rzadkich jest refundowana w Polsce - wynika z najnowszego raportu. Resort zdrowia zapowiada, że nie będzie już odrębnego budżetu dedykowanego dla leków sierocych, a Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich jest gotowy i został przekazany do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

25.11.2019

Opłaty za serwisowanie sprzętu pogrążą placówki medyczne

Finansowanie zdrowia

Szpitale z pieniędzy unijnych kupują aparaturę, informatyzują się, ale już za moment będą z własnych budżetów musiały płacić firmom za korzystanie z licencji na oprogramowanie tego sprzętu. I tu się pojawi problem, bo okazuje się, że mogą to być wydatki od setek tysięcy nawet do kilku milionów złotych rocznie.

25.11.2019

UOKiK: Panathea może przejąć Dolnośląską Grupą Apteczną

Opieka zdrowotna Farmacja

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał warunkową zgodę na przejęcie przez Panathea kontroli nad Dolnośląską Grupą Apteczną. Transakcja może odbyć się pod warunkiem sprzedaży dwóch aptek w Brzegu oraz jednej w Legnicy. W tym roku UOKiK z tego rozwiązania korzysta po raz czwarty. 

22.11.2019

Połączą dwa instytuty - planowane zwolnienia pracowników

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ok. 180 tys. zł mają wynieść łączne koszty połączenia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie z Instytutem Żywności i Żywienia. Połączenie instytutów wiąże się także ze zwolnieniami w 2020 r. Koszty pracowniczych odpraw - według szacunków resortu zdrowia - nie powinny przekroczyć 60 tysięcy złotych. Zostaną pokryte przez NIZP-PZH.

22.11.2019

NFZ premią chce wyeliminować oddziały z małą liczbą porodów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Oddziały położnicze, które przyjmują minimum 400 porodów rocznie, będą premiowane finansowo. To ma zmusić mniejsze placówki do koncentracji świadczeń, ale część porodówek może zostać zamknięta. Z danych NFZ wynika, że w Polsce jest 77 oddziałów, na których odbywa się mniej porodów niż zaproponowany limit.

22.11.2019

RPP: Szpitale mogły naruszać zbiorowe prawa pacjenta każąc lekarzom ponosić koszty badań

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

28 placówek medycznych podpisywało z lekarzami kontrakty, w których wysokość ich wynagrodzenia miała być pomniejszana o koszty zleconych i wykonanych u pacjentów badań. Rzecznik Praw Pacjenta analizuje sprawę umów i mówi, że taka organizacja udzielania świadczeń zdrowotnych mogła ograniczać dostęp pacjentów do badań, a tym samym naruszać prawo do świadczeń zdrowotnych.

21.11.2019

Mazowsze wygrało w TK, trzeba zmienić systemem finansowania zdrowia

Finansowanie zdrowia

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że zmuszanie samorządów do pokrywania strat szpitali to w istocie wyręczanie NFZ. Władze Mazowsza, które wystąpiły z taką skargą podkreślają, że orzeczenie powinno być impulsem do reformy zasad finansowania świadczeń. Placówki szybko się zadłużają, a samorządów nie stać na to, by pokrywać milionowe straty.

21.11.2019

Przepisy UE o wyrobach medycznych zmienią rynek usług kosmetycznych

Pacjent Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Rozporządzenie unijne o wyrobach medycznych będzie miało kolosalny wpływ również na branżę produktów i usług o charakterze kosmetycznym. Soczewki zmieniające kolor oczu, ale także botokos wstrzykiwany pod skórę, lasery używane do depilacji czy sprzęt stosowany do redukcji tkanki tłuszczowej, będą poddane zasadom identycznym jak wyroby medyczne

21.11.2019

Szybka poprawka, by można było wydawać psychotropy

Farmacja

W sobotę miały zacząć obowiązywać nowe przepisy dotyczące środków odurzających i substancji psychotropowych. Aptekarze podkreślają, że zapisano w nich, że wielkość dawki może być podana wyłącznie liczbowo, gdyby lekarz zapisał ją słownie, nie mogliby zrealizować takiej e-recepty. To spowodowałoby chaos. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapowiedział szybką zmianę przepisów.

20.11.2019

Potrzebny onkofundusz, by pacjenci mieli szybszy dostęp do nowoczesnych leków

Finansowanie zdrowia

Gdyby ok. 23 tysiące pacjentów z najczęściej rozpoznawanymi nowotworami miało dostać najnowsze leki, musimy się liczyć z kosztami w wysokości ok. 1 miliarda złotych – to wnioski z najnowszego raportu Uczelni Łazarskiego. Eksperci podkreślają, że by pacjenci mieli szybszy dostęp do nowych leków, powinien powstać onkofundusz

20.11.2019

Przychodnia wystawi e-skierowanie i od razu umówi na wizytę u specjalisty

Finansowanie zdrowia

Od września NFZ płaci dodatkowo lekarzom rodzinnym za wystawianie recept elektronicznych. Ministerstwo zdrowia twierdzi, że dzięki temu e-recept dynamicznie zaczęło przybywać, zatem taki system zachęt się sprawdził. Teraz planuje kolejne bonusy: chce więcej zapłacić lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej, gdy ten wystawi e-skierowanie i od razu umówi wizytę u specjalisty.

20.11.2019

Lekarze rodzinni do ministra: To lekarz sądowy powinien wystawiać zaświadczenia

Wymiar sprawiedliwości Finansowanie zdrowia

Lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia protestują przeciwko nałożeniu na nich obowiązku wystawiania zaświadczeń lekarskich stwierdzających, że stan zdrowia osoby, która udzieliła pełnomocnictwa pocztowego do odbioru przesyłek pocztowych, nie pozwala jej zrobić tego osobiście.

19.11.2019

NFZ zapłaci lekarzom rodzinnym za aktywację internetowych kont pacjentów

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Narodowy Fundusz Zdrowia zacznie płacić placówkom lekarzy rodzinnych za aktywowanie internetowych kont pacjentów od ok. 20 do 37 zł. Najwyższe stawki będą za pierwszych 150 pacjentów, u których trzeba będzie założyć i profil zaufany, i aktywować IKP. Według wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego, to najlepszy sposób na to, by kont było więcej, bo teraz jest aktywnych 600 tysięcy.

19.11.2019