Dworczyk: Prawdopodobnie już w styczniu trafi do Polski milion szczepionek

Opieka zdrowotna Koronawirus

Firma Pfizer deklaruje, że w styczniu do Polski może trafić około 1 mln 100 tys. dawek szczepionki na Covid-19. To oznaczałoby, że będzie można zaszczepić w tym miesiącu ok. 500 tys. osób - powiedział w piątek Michał Dworczyk, który od czwartku jest pełnomocnikiem rządu do spraw narodowego programu szczepień.

11.12.2020

Covid-19 - minister rozszerza listę uprawnionych do wykonywania szczepień

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Szczepienia przeciwko COVID-19 będą mogły wykonywać osoby mające prawo wykonywania zawodu lekarza, felczera, pielęgniarki, położnej, lub wykonujące zawód ratownika medycznego, a także higienistki szkolne, jeżeli mają odpowiednie kwalifikacje. Szczepienie zawsze poprzedzać będzie kwalifikacja lekarska. Takie zasady mają się znaleźć z rozporządzeniu ministra.

10.12.2020

Dworczyk pełnomocnikiem rządu do szczepień przeciwko Covid-19

Koronawirus

Rada Ministrów ustanowiła pełnomocnika rządu do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Został nim Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. Decyzje w sprawie realizacji tego przedsięwzięcia rząd ma podjąć na posiedzeniu zaplanowanym na wtorek.

10.12.2020

NFZ rezygnuje z części wymagań wobec wykonawców szczepień

Opieka zdrowotna Koronawirus

Wymóg szczepień przez pięć dni w tygodniu nie będzie dotyczył placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Nie będzie od nich wymagane także wykazanie zdolności do wykonania co najmniej 180 szczepień w tygodniu przez jeden zespół szczepiący. Taką modyfikację wprowadza do projektu Narodowy Fundusz Zdrowia po pierwszej części konsultacji.

10.12.2020

Specjaliści nieprędko wypiszą bezpłatne leki seniorom

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Przez brak odpowiedniego oprogramowania w przychodniach i szpitalach pacjenci, którzy ukończyli 75 lat, muszą drożej płacić za leki. Za darmo mogą im je przepisać tylko lekarze rodzinni. Przepisy, które takie uprawnienia przyznały także specjalistom, choć obowiązują od lipca, praktycznie są martwe. Ministerstwo Zdrowia nie zrobiło nic, aby wymusić podłączenie wszystkich specjalistów do systemu.

10.12.2020

Konsultacje strategii szczepień do piątku

Finansowanie zdrowia Koronawirus

We wtorek i w środę odbyło się około tysiąca konsultacji z placówkami zainteresowanymi szczepieniem przeciw koronawirusowi - informuje centrala Narodowego Funduszu Zdrowia. A ponieważ pytań jest wciąż wiele, zdecydowano o wydłużeniu konsultacji o jeden dzień.

09.12.2020

Lekarze: Mimo trudności leczymy, ale chcemy zmian

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Lekarze leczą mimo wszystko, ale nie godzą się na skandaliczny sposób traktowania. Domagają się szacunku, godnych warunków pracy, autentycznego a nie pozorowanego dialogu ze środowiskiem w kwestii walki z pandemią, a długofalowo – zmian w ochronie zdrowia. Takie stanowisko zaprezentowało w środę Porozumienie Organizacji Lekarskich.

09.12.2020

Brak kija będzie marchewką - rząd zachęca do szczepień

Koronawirus

Szczepienia przeciwko COVID-19 będą dobrowolne, jednak osoby, które zdecydują się je przyjąć, będą mogły liczyć na państwowe „benefity” - np. swobodę spotkań towarzyskich. Jeśli od zaszczepienia się będzie zależeć możliwość korzystania z elementarnych wolności i praw, to przyjęcie szczepionki będzie de facto obligatoryjne - wskazują prawnicy.

09.12.2020

Szpitale tymczasowe ułatwiają "odmrażanie" łóżek dla pacjentów niecovidowych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia chce przywrócić służbę zdrowia także dla pacjentów niecowidowych, stąd pomysł odmrożenia dla nich części łóżek w szpitalach standardowych. Akcja ma ruszyć w najbliższych tygodniach. Jak szpital tymczasowy odciąża służbę zdrowia widać na przykładzie województwa śląskiego.

09.12.2020

W aptekach pojawią się informacje o zaletach konta na pacjent.gov.pl

Opieka zdrowotna Koronawirus

Do aptek w całej Polsce trafiają plakaty z instrukcją postępowania przy zakażeniu COVID-19. Akcja informacyjna Ministerstwa Zdrowia i Naczelnej Izby Aptekarskiej ma przypomnieć zasady bezpieczeństwa obowiązujących podczas pandemii, ale także pokazać, że na Internetowym Koncie Pacjenta na portalu pacjent.gov.pl można sprawdzić wynik testu na koronowirusa.

08.12.2020

Nadal nie wiadomo ile testów na COVID-19 kupił rząd

Pacjent Opieka zdrowotna

Agencja Rezerw Materiałowych zapytana przez Fundację Watchgdog Polska o testy na koronavirusa, po wygranej w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym nadal nie udziela informacji publicznej w tej sprawie. Choć sąd ocenił, że brak odpowiedzi to błędna interpretacja ustawy, a nie lekceważenie problemu.

08.12.2020

Rząd rozpoczął konsultacje projektu strategii szczepień

Opieka zdrowotna

Już za tydzień rząd chce przyjąć narodową strategię szczepień przeciwko Covid-19. Dziś przedstawił projekt. Dokument opisuje zalecenia medyczne i organizację punktów szczepień, ale także proces zakupów i finansowanie, oraz dystrybucję i logistykę. Szczepienie ma zwalniać z kwarantanny. Obejmie też służby mundurowe. We wtorek 15 grudnia strategia ma być przyjęta przez rząd.

08.12.2020

Katoliccy lekarze żądają opublikowania wyroku TK i wycofania projektu prezydenta ws. aborcji

Finansowanie zdrowia

List otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o wycofanie się z inicjatywy prawnego dopuszczenia aborcji w przypadkach tzw. letalnych wad płodu, skierowało Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich. Jego autorzy zwrócili się także do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października.

08.12.2020

Zagraniczni medycy potrzebni, ale ich kwalifikacje niepewne

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W dobie pandemii Polska upraszcza formalności dla lekarzy i pielęgniarek spoza Unii Europejskiej. Będą oni mogli podjąć pracę w naszym kraju bez nostryfikacji dyplomu. Zmiany przepisów nie mogą się doczekać dyrektorzy szpitali, ale eksperci ostrzegają: po uproszeniu zasad polski rynek medyczny otworzy się praktycznie dla wszystkich, a pacjentów będą leczyć medycy o niepewnych kwalifikacjach.

08.12.2020

UE: Szczepionki na Covid-19 będą tańsze, bo bez VAT

Opieka zdrowotna Koronawirus

Państwa członkowskie w ramach Rady Unii Europejskiej uzgodniły w poniedziałek w Brukseli tymczasowe zwolnienie z podatku VAT szczepionek przeciwko koronawirusowi i zestawów testowych. Tymczasowe regulację będą obowiązywać do 31 grudnia 2022 r.

07.12.2020

Dyrektor olsztyńskiego szpitala odwołany za odmowę wykonywania aborcji

Prawo karne Opieka zdrowotna

Prezydent Olsztyna odwołał w poniedziałek dyrektora szpitala miejskiego Andrzeja Bujnowskiego ze stanowiska. To reakcja na odpowiedź w ankiecie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, że szpital nie wykonuje zabiegów przerywania ciąży w związku w wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o wyrok z 22 października, który nie został dotąd opublikowany.

07.12.2020

Ruszają konsultacje strategii programu szczepień przeciw COVID-19

Opieka zdrowotna

Przygotowania do wielkiego programu szczepień przeciw COVID-19 idą pełną parą. Trwa już nabór podmiotów, które chcą organizować punkty szczepień, a w poniedziałek rząd rozpoczyna konsultacje ze środowiskiem medycznym i instytucjami w sprawie programu szczepień. Jako pierwsi zaszczepieni mają zostać pracownicy ochrony zdrowia.

07.12.2020

Operacja szczepienia Polaków może się nie udać

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Warunki ogłoszone przez Narodowy Fundusz Zdrowia, które muszą spełnić placówki medyczne, by szczepić Polaków przeciwko Covid-19, są nie do spełnienia. Sprawią, że program nie zadziała, bo małe poradnie nie są w stanie zaszczepić 180 osób tygodniowo. Ponadto rząd wciąż nie mówi o logistyce dostarczania szczepionek.

05.12.2020

RPO: Mogą być pozwy za bezprawną kwarantannę dla wracających z zagranicy

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Koronawirus

Minister zdrowia bez podstawy prawnej wprowadził obowiązek poddania się kwarantannie dla wracających do kraju. Ponieważ nie był do tego ustawowo uprawniony, to efektem było bezprawne pozbawianie wolności - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. I ostrzega rząd, że ponieważ to objęło tysiące osób, to mają one prawo do żądania odszkodowania od Skarbu Państwa.

04.12.2020

W piątek kończy się nabór placówek do Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Tylko do 11 grudnia można przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciwko koronawirusowi. Wnioski można przesłać tylko elektronicznie. Nabór prowadzony jest wśród placówek medycznych i indywidualnych praktyk zawodowych, w szczególności tych, które mają już podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie podstawowej opieki zdrowotnej. Wyniki konkursu mają być znane już 17 grudnia.

04.12.2020