Prawo.pl
Ze względu na wyjątkowo wysoką liczbę zakażeń, rząd wprowadził obostrzenia w kolejnych województwach: mazowieckim i lubuskim. Mają trwać od 15 do 28 marca. Do tego dnia mają też trwać na Warmii i Mazurach i w województwie pomorskim. Z tym, że nauka w szkołach będzie prowadzona w trybie hybrydowym. Natomiast hotele, galerie handlowe, kina, teatry i baseny będą w dalszym ciągu zamknięte.
Krzysztof Sobczak Jolanta Ojczyk
12.03.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W drugim kwartale Polska może mieć do dyspozycji 5 milionów dawek szczepionki przeciwko Covid-19 miesięcznie. To dobra wiadomość. Eksperci jednak obawiają się, że zabraknie personelu szczepiącego. Jego szeregi mają zasilić farmaceuci, fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni, którym umożliwiono uzyskanie prawa do wykonywania szczepień. Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia, szacuje, że będą gotowi już w kwietniu.
Jolanta Ojczyk
12.03.2021
Zawody medyczne Koronawirus szczepienia
Niskie płace za jeden etat w publicznych placówkach ochrony zdrowia dla lekarzy specjalistów zmuszające ich do ciągłego dorabiania spowodują, że będą oni rezygnować z pracy, a część z nich wyjedzie z Polski. Dlatego namawiamy ich do strajku lub do wypowiadania umów o pracę – mówi Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Józef Kielar
12.03.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Bez maseczki tylko z zaświadczeniem. Ale lekarz go nie wyda

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Od 11 marca z noszenia maseczki zwolnione są osoby mające zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia. Lekarze nie mają obowiązku wydawać zaświadczeń o tym, że ktoś nie może nosić maseczki ze względu na stan zdrowia, a okazać je trzeba tylko policji lub straży miejskiej. W praktyce przepis może nie zadziałać.
Katarzyna Nowosielska Monika Sewastianowicz Jolanta Ojczyk
11.03.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo

W Krajowym Planie Odbudowy zabrakło wsparcia dla gmin uzdrowiskowych

Samorząd terytorialny Środowisko Opieka zdrowotna
Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP zauważa, że Krajowy Plan Odbudowy nie zawiera wsparcia dla gmin uzdrowiskowych. Zdaniem samorządowców uzdrowiska to obszary, które nie mogą funkcjonować bez infrastruktury uzdrowiskowo-turystycznej powstającej przy wsparciu środków zewnętrznych.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.03.2021
Samorząd terytorialny Środowisko Opieka zdrowotna
Komisja Europejska dopuściła do obrotu w Unii Europejskiej szczepionkę przeciw Covid-19 firmy Johnson & Johnson. Europejska Agencja Leków wcześniej wydała pozytywną ocenę, że szczepionka ta jest zarówno bezpieczna, jak i skuteczna. KE zabezpieczyła w kontrakcie z J&J 200 mln dawek szczepionki z opcją na dodatkowe 200 mln.
Krzysztof Sobczak
11.03.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Minister zdrowia musi mieć narzędzia wpływania nie tylko na ogólną politykę w systemie opieki zdrowotnej, ale również na działalność podmiotów, które nie realizują polityki zdrowotnej na poziomie państwa - powiedział w czwartek Adam Niedzielski, minister zdrowia. I zapowiedział zmiany w przepisach, które mają to umożliwić.
Jolanta Ojczyk
11.03.2021
Zarządzanie

RPO pyta o dodatek covidowy dla personelu pomocniczego

BHP Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Szpitalny personel pomocniczy, np. salowe czy sekretarki medyczne SOR, nie dostał dodatkowego świadczenia pieniężnego za walkę z epidemią, które przysługiwało personelowi medycznemu - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. I upomina się o wyjaśnienie w tej sprawie u ministra zdrowia.
Krzysztof Sobczak
11.03.2021
BHP Zawody medyczne Koronawirus a prawo

11 marca ruszają sanatoria

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Pierwsze turnusy dla osób zaszczepionych lub z negatywnym testem, finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia mają ruszyć 11 marca. Test można wykonać nie wcześniej niż 4 dni przed terminem leczenia. O jego wyniku poinformuje sanatorium. Dlatego wcześniej należy się z nim skontaktować i podać aktualny numer telefonu. Fundusz wciąż nie płaci za leczenie w sanatoriach postovidowców. Może to zmienić tylko minister zdrowia.
Jolanta Ojczyk
11.03.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Ministerialny zespół po miesiącu wytężonej pracy nie zdołał przygotować raportu o stanie szpitali ani propozycji rozwiązań. Dlatego szef resortu zdrowia, był zmuszony dać mu czas dodatkowy – do 31 marca. Przedstawicieli samorządów nie ma w zespole, tymczasem są one – zwłaszcza powiaty oraz miasta na prawach powiatów – zainteresowane jego pracami i planami resortu zdrowia.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
11.03.2021
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia

Chaos w szczepieniach przewlekle chorych

Pacjent Koronawirus szczepienia
Bałagan, nikt nic nie wie, brak informacji o skierowaniu, trudno się umówić na termin - tak można opisać pierwszy dzień rejestracji na szczepienia przeciwko Civid-19 dla pacjentów onkologicznych, dializowanych i wentylowanych mechanicznie. Mają oni znacznie trudniej, bo nie mogą skorzystać w tym celu, jak inni pacjenci, z infolinii, smsa, czy internetowego konta pacjenta.
Jolanta Ojczyk
11.03.2021
Pacjent Koronawirus szczepienia
Ozdrowieńcy będą szczepieni przeciw COVID-19 nie wcześniej niż trzy miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa - wynika z opublikowanego w Dzienniku Ustaw rozporządzenia. Zwalnia ono także z nakazu zasłaniania nosa i ust osoby obciążone zaawansowanymi schorzeniami neurologicznymi, układu oddechowego lub krążenia, przebiegającymi z niewydolnością oddechową lub krążenia.
Krzysztof Sobczak
10.03.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W środę 10 marca ruszyła rejestracja na szczepienia pacjentów z nowotworami, po przeszczepie, dializowanych oraz wentylowanych mechanicznie. To grupa około 150 tys. osób. Szczepienia dla nich rozpoczną się 15 marca. Termin i miejsce szczepienia będą dobierane do stanu zdrowia.
Monika Sewastianowicz Jolanta Ojczyk Agnieszka Matłacz
10.03.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Wśród kilkunastu leków innowacyjnych, które mogą zostać objęte refundacją ze środków Funduszu Medycznego znalazł się lek terapii genowej, będący nowoczesną i innowacyjną terapią genową w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni. To bardzo dobra wiadomość dla rodziców dzieci z SMA. Obecnie wielu z nich zbiera pieniądze na takie leczenie, a chodzi o miliony złotych.
Katarzyna Redmerska
10.03.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja
Nowa podstawa programowa w programie kształcenia opiekunów medycznych budzi zastrzeżenia Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych - widzą w tym zamach na ich kompetencje. Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych odpowiada - nie chodzi o zastępowanie, ale o to, aby wspomóc pielęgniarki w ich pracy.
Katarzyna Redmerska
10.03.2021
Zawody medyczne
Do uzgodnień międzyresortowych został skierowany projekt rozporządzenia określający częstotliwość i sposób przeprowadzania badań u norek. Nowe przepisy określają, że wymazy od tych zwierząt będą pobierane dwa razy w roku. Resort rolnictwa wyjaśnia to zagrożeniem wynikającym z COVID-19 i ryzykiem transmisji wirusa ze zwierząt na ludzi.
Patrycja Rojek-Socha
09.03.2021
Środowisko Koronawirus a prawo
Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 7 do 13 marzec br., w wybranych gabinetach okulistycznych na terenie całego kraju, będzie można bez wymaganego skierowania i bezpłatnie zbadać wzrok pod kątem jaskry. Z badań skorzystać może każdy, kto nie odwiedził okulisty przez ostatni rok i nie ma zdiagnozowanego tego schorzenia.
Katarzyna Redmerska
09.03.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
W 2020 roku ZUS przekazał do Narodowego Funduszu Zdrowia 85,2 miliarda złotych - ustaliło Prawo.pl. To mniej o ponad 4 mld zł niż planowano. I choć tzw. ustawa „6 proc. PKB na zdrowie” przewiduje wzrost nakładów na ochronę zdrowia, to realnie będą one w najbliższych latach maleć. Oznacza to, że bez zwiększenia funduszu NFZ nie poprawi się dostępność do świadczeń medycznych.
Jolanta Ojczyk Beata Lisowska
09.03.2021
Finansowanie zdrowia
Aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala, Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. Ograniczenie nie powinno dotyczyć leczenia chorób nowotworowych.
Krzysztof Sobczak
08.03.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Propozycje Ministerstwa Zdrowia dotyczące nowych wskaźników dla naszej grupy zawodowej, których wysokość powoduje brak wzrostu wynagrodzeń u blisko 160 tys. pielęgniarek i położnych, uważam za skandaliczne i oburzające. Jest ona nie do przyjęcia - mówi Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
Jolanta Ojczyk
08.03.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Ponieważ nie został jeszcze zakończony proces szczepienia pracowników medycznych, Naczelna Rada Lekarska uważa, że zaplanowany w sesji wiosennej Państwowy Egzamin Specjalizacyjny powinien się odbyć bez części ustnej. Zdaniem samorządu, prośba podyktowana jest troską o bezpieczeństwo zarówno przystępujących do egzaminu jak i pacjentów.
Krzysztof Sobczak
08.03.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Lekarz spowodował poważne komplikacje zdrowotne pacjenta, gdyż nie przebadał dokładnie moczu. Lekarskie sądy dyscyplinarne uznały jego winę i ukarały naganą. Natomiast Sąd Najwyższy umorzył postępowanie z powodu przedawnienia deliktu. SN dodał, że nie obwiniony, a organy dyscyplinarne odpowiadają za sprawne wszczęcie i prowadzenie postępowania dyscyplinarnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.03.2021
Prawo karne Opieka zdrowotna
Towarzystwo ubezpieczeniowe bezzasadnie podważało wiarygodność opinii wydanej przez biegłego sądowego neurologa. Opinia była rzetelnym dowodem, na którego podstawie można było ustalić stopień uszczerbku na zdrowiu powoda, który doznał udaru mózgu - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu. Sąd nie uznał ekspertyzy wydanej w procedurze wewnętrznej w pozwanej spółce.
Aleksandra Partyk
08.03.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Przerwa w przypadku preparatu AstraZeneca wyniesie w granicach 12 tygodni, zaś jeśli chodzi o szczepionki od Pfizera i Moderny - do 6 tygodni. Ministerstwo zdrowia zmieniło zalecenia dotyczące szczepień. Ozdrowieńcy mają otrzymać zastrzyk w ciągu sześciu miesięcy od zachorowania.
Monika Sewastianowicz
06.03.2021
W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelę "rozporządzenia epidemicznego". Doprecyzowuje ona m.in. kolejność szczepień osób przewlekle chorych, zwalnia dopuszcza możliwość prowadzenia konkursów na urzędników sądów i prokuratury oraz gimnastyki korekcyjnej. Przepisy weszły w życie 6 marca 2021.
Monika Sewastianowicz
06.03.2021
Koronawirus a prawo
Postępowania sądowe związane z błędem medycznym mają specyficzny charakter. Zawsze konieczne jest bowiem zasięgnięcie opinii biegłego sądowego. Na wynik procesu może wpłynąć nie tylko to, czy właściwie zrozumiemy wydaną przez niego ekspertyzę, ale także, czy dostrzeżemy jej mankamenty - wskazuje prof. Julia Stanek z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Aleksandra Partyk
06.03.2021
Prawo karne Prawo cywilne Opieka zdrowotna
Adam Niedzielski, minister zdrowia, zapowiada kontrole w co najmniej dwóch szpitalach w każdym województwie. Chce sprawdzić, czy deklarowana liczba łóżek dla pacjentów covidowych rzeczywiście jest dostępna, a nie widnieją tylko na papierze. Zweryfikuje też zaopatrzenie w tle, mają się zwiększyć dostawy remdesiviru. Szpitale narzekają jednak na brak personelu.
Jolanta Ojczyk
05.03.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych sprzeciwia się rozszerzeniu zadań zawodowych opiekuna medycznego o dodatkowe czynności, które są zawarte w kompetencjach pielęgniarek i położnych. Chodzi głównie o możliwość pobierania krwi czy asystowanie przy operacji. Zdaniem Rady godzi to w bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów. - To nieprawda - ripostuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych
Katarzyna Redmerska
05.03.2021
Zawody medyczne
Ministerstwo Zdrowia chce, aby uchwałę Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie procedury dotyczącej przyznawania prawa do wykonywania zawodu osobom spoza UE ocenił Sąd Najwyższy. Andrzej Matyja, prezes NRA jest zdziwiony determinacją resortu. I zaznacza, że uchwała pozwalająca weryfikować dokumenty kandydatów jest zgodna z prawem.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
04.03.2021
Zawody medyczne
Zapisy na szczepienia dla osób przewlekle chorych ruszą od 10 marca, a szczepienia rozpoczną się 15 marca. Natomiast od 11 marca ruszą zapisy na szczepienia osób powyżej 69 lat; między 18 a 20 marca zapisy roczników 1952-54, od 22 do 24 marca roczniki 1954-56; od 29 marca mają rozpocząć się szczepienia osób, które przez swoją pracę stykają się na co dzień z osobami chorymi.
Krzysztof Sobczak
04.03.2021
Koronawirus a prawo