Prawo.pl
Gwarancja najniższych wynagrodzeń nie tylko pielęgniarek i położnych, ale także innych zawodów w sektorze medycznym - to najważniejsze założenia ustawy w sprawie minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia, którą zajmie się jutro rząd - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.05.2021
Zawody medyczne

Od poniedziałku rozpoczęły się szczepienia w firmach

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia
Rusza pilotaż szczepień przeciwko COVID-19 w zakładach pracy. Od najbliższego poniedziałku rozpoczęły się normalne szczepienia - poinformował w poniedziałek Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak podał, dotąd zgłosiło się 900 firm.
Grażyna J. Leśniak
17.05.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia
Coraz więcej osób chciałoby zmienić termin drugiej dawki szczepienia. I nie chodzi tylko o tych, którzy nie mogą np. z powodu choroby, pracy, ale także mających już wakacyjne plany. Tymczasem jest tylko jedna możliwość - dodzwonić się do punktu szczepień i wyprosić zmianę. Systemowego rozwiązania nie ma, choć można je zaprojektować.
Jolanta Ojczyk
17.05.2021
Koronawirus szczepienia
Szczepienia przeciwko COVID-19 absolutnie nie stanowią eksperymentu medycznego - podkreśla Barłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta. Jak wyjaśnia, łączenie czy też utożsamianie warunkowego dopuszczenia do obrotu produktu leczniczego z eksperymentem medycznym jest całkowicie bezpodstawne.
Grażyna J. Leśniak
16.05.2021

Polski Ład dla zdrowia to 7 proc. PKB w 2027 roku i nowa składka zdrowotna

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Polski Ład
Najważniejsza zmiana w ochronie zdrowia dotyczyć ma zwiększenia finansowania. Poziom 6 proc. PKB ma być osiągnięty rok wcześniej, czyli już w 2023 roku. W 2027 roku ma to być już 7 proc. PKB. To za sprawą m.in. nowej składki zdrowotnej. Ponadto zostanie przeprowadzona reforma szpitali oraz usprawniona nocna pomoc lekarska.
Jolanta Ojczyk
15.05.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Polski Ład

Polski Ład: Nowe wsparcie dla rodziców, więcej żłobków, elastyczna praca

Prawo rodzinne Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład
Dodatkowy instrument finansowy dla rodziców, tworzenie kolejnych żłobków, większa elastyczność pracy dla rodziców i powszechny dostęp do badań prenatalnych – to niektóre z przewidzianych w Polskim Ładzie rozwiązań na rzecz rodzin. Nowością mają być również darmowe szczepionki przeciwko wirusowi HPV, który jest najczęstszą przyczyną występowania raka szyjki macicy.
Krzysztof Sobczak
15.05.2021
Prawo rodzinne Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład
Paszport szczepionkowy - dokument zawierający informację o zaszczepieniu, negatywnym teście lub obecności przeciwciał - powinien według Komisji Europejskiej ułatwić podróże wewnątrz Wspólnoty. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen ma nadzieję, że porozumienie polityczne zostanie osiągnięte do końca maja.
Grażyna J. Leśniak
15.05.2021
Prawo europejskie Koronawirus szczepienia
Rejestracja osób w wieku 16 i 17 lat rozpocznie się od poniedziałku 17 maja. Według Ministerstwa Zdrowia nastolatek może się zgłosić na szczepienie sam, o ile przedstawi podpisany przez rodzica kwestionariusz wstępnego wywiadu. Prawnicy ostrzegają, że zgoda rodzica powinna być wyraźna. Tymczasem nastolatek może sfałszować podpis ojca lub matki. Dlatego obecność rodzica na szczepieniu może być konieczna, a przynajmniej - weryfikacja jego zgody.
Jolanta Ojczyk Monika Sewastianowicz
14.05.2021
Koronawirus szczepienia
36 proc. cudzoziemców pracujących w Polsce chciałoby się zaszczepić w naszym kraju przeciwko COVID-19 – wynika z badania socjologicznego „Pracownik zagraniczny w dobie pandemii” przeprowadzonego w kwietniu i maju 2021 przez agencję EWL Group oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Grażyna J. Leśniak
14.05.2021
Prawo pracy Koronawirus szczepienia
Zalecenia wydane przez konsultanta krajowego w dziedzinie neonatologii dotyczące umożliwienia obecności rodziców na oddziale w sposób nieograniczony od siódmego dnia po podaniu pierwszej dawki szczepionki przeciw Covid-19 są wystarczające i wiążące dla kierowników podmiotów leczniczych - uważa Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Zmiany w przepisach nie są potrzebne.
Katarzyna Redmerska
14.05.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Co wolno wojewodzie – ingerencja w autonomię samorządu blokuje wsparcie placówek medycznych

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Finansowanie zdrowia
Jeśli samorząd chce kupić dla szpitala sprzęt, nie może teraz zrobić tego ot tak. Placówka musi zwrócić się do wojewody, zapłacić za wniosek i uzyskać pozytywną opinię o celowości inwestycji. Nie dość, że przepisy są niejasne, bo nie wiadomo, jakie inwestycje wymagają opinii, to jeszcze budzą wątpliwości konstytucyjne i naruszają samodzielność samorządów. I są... barierą dotowania podmiotów leczniczych.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.05.2021
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Finansowanie zdrowia
Nie wejdą na razie w życie przepisy dające możliwość wykonywania szczepień ochronnych w aptekach, a także m.in. dotyczących praw emerytalnych pracowników górniczych pracujących przy zwalczaniu epidemii. Odrzucił je Senat, ale nie dlatego że uznał je za niepotrzebne, tylko zarzucił Sejmowi naruszenie procedury legislacyjnej.
Krzysztof Sobczak
13.05.2021
Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Powstał specjalny zespół do spraw badania mutacji koronawirusa - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski i wydał zarządzenie w tej sprawie. Minister podkreślił, że badanie nowych mutacji, w tym dwóch nowych ognisk tzw. mutacji indyjskiej, jest kluczowe dla niedopuszczenia do kolejnej fali zakażeń.
Katarzyna Redmerska
13.05.2021
Koronawirus a prawo
Nowa ustawa o zawodzie farmaceuty wprowadziła dla wszystkich farmaceutów obowiązek ustawicznego rozwoju przez udział w szkoleniach i kursach. Dotychczas obowiązek ciągłego szkolenia mieli tylko ci pracujący w aptece i hurtowni. Nowe przepisy dają też prawo do sześciu dni urlopu szkoleniowego. Ten przywilej jednak nie jest dla tych, którzy kontynuują dokształcanie na dotychczasowych przepisach.
Katarzyna Redmerska
13.05.2021
Zawody medyczne Farmacja

Dane o zaszczepionych w eWUŚ, potem mogą być koronapaszporty

Administracja publiczna RODO Koronawirus szczepienia
W systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniodawców, czyli w eWUŚ, pojawi się informacja o tym, czy dana osoba jest zaszczepiona przeciwko Covid-19. To znacznie uprości podmiotom leczniczym weryfikację, kto jest zaszczepiony. Może też ułatwić prowadzenie akcji promujących szczepienia, a w przyszłości wprowadzenie paszportu covidowego.
Jolanta Ojczyk
13.05.2021
Administracja publiczna RODO Koronawirus szczepienia
W związku z tym, że od 17 maja uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przejdą na naukę w tzw. systemie hybrydowym, a od 31 maja wszyscy uczniowie i słuchacze będą uczyć się w szkołach i placówkach stacjonarnie, resort edukacji opublikował wytyczne w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
12.05.2021
Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo
Chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej młodszej części naszego społeczeństwa, czyli 16- i 17-latków – zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że decyzja ta ma związek z badaniami firmy Pfizer, które potwierdzają możliwość szczepienia takich pacjentów przeciwko Covid-19.
Krzysztof Sobczak
12.05.2021
Koronawirus szczepienia
W związku z Międzynarodowym Dniem Pielęgniarek i Położnych w środę przed Sejmem i w kilku innych punktach stolicy odbył się protest pielęgniarek i położonych. Protestujące domagały się m.in. wyższych zarobków i zwiększenia kadry pracowników tego sektora opieki medycznej. Protesty pielęgniarek i położnych zorganizowano w środę także w wielu miastach Polski.
Krzysztof Sobczak
12.05.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Rada Ministrów wkrótce przyjmie dokument dotyczący chorób rzadkich - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że udało się już zakończyć konsultacje dotyczące tego planu. - Udało nam się, właściwie ten toczący się od kilkunastu lat, proces konsultacji domknąć - powiedział szef rządu.
Krzysztof Sobczak
12.05.2021
Pracownicy zaangażowani w walkę z epidemią także dostaną jednorazowy dodatek covidowy - takie ustalenie zapadło we wtorek 11 maja br. podczas wtorkowego spotkania ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z przedstawicielami związków zawodowych. A w środę szef resortu doprecyzował, że dodatek ten ma być wypłacony w czerwcu. Ma to być kwota 5 tys. złotych.
Krzysztof Sobczak
12.05.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Ministerstwo Zdrowia chce umożliwić domom opieki społecznej, domom dziecka, schroniskom dla bezdomnych oraz izbom wytrzeźwień zakup leków w hurtowniach farmaceutycznych. Zdaniem Konfederacji Lewiatan decyzja ta może wywołać niekontrolowany wywóz leków za granicę, wprowadzanie do obrotu leków sfałszowanych, a także pogorszenie sytuacji finansowej aptek.
Katarzyna Redmerska
12.05.2021
Farmacja

Od dziś możliwe liczniejsze zgromadzenia

Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Od wtorku przepisy pozwalają na organizowanie i uczestnictwo w liczniejszych niż do tej pory manifestacjach. Obecnie zakazuje ono organizowania i uczestnictwa w zgromadzeniach organizowanych na postawie zawiadomienia więcej niż 25 osobom. Dotąd mogło w nich uczestniczyć zaledwie 5 ludzi. A kibice z Wlk. Brytanii zostaną zwolnieni z kwarantanny
Krzysztof Sobczak
11.05.2021
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Europejska Agencja Leków, oświadczyła, że korzyści ze szczepionki firmy Johnson & Johnson w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko skutków ubocznych. EMA zakończyła weryfikację zgłaszanych przypadków wystąpienia nietypowych zakrzepów krwi przy niskiej liczbie płytek po zastosowaniu tego preparatu.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
11.05.2021
Koronawirus szczepienia

Szczepienia bezdomnych w lesie – nie ma wytycznych, konieczna specjalna akcja

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Koronawirus szczepienia
Osoby bezdomne szczepią się stopniowo, jak wszyscy, ale tylko te, które korzystają z placówek wsparcia. Pozostali, mieszkający na ulicy, na dworcach i pozbawieni narzędzi do rejestracji, nie mają póki co możliwości szczepienia i konieczne jest zorganizowanie dla nich specjalnej akcji. Trwa opracowywanie wytycznych, bo problemy są, m.in. wymóg trzeźwości w czasie szczepień.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.05.2021
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Koronawirus szczepienia
Od 17 maja druga dawka szczepionki przeciwko Covid-19 ma być podawana po 35 dniach. Tyle że już teraz osoby zaszczepione Pfizerem mają drugi termin wyznaczony po pięciu tygodniach. Z kolei zaszczepieni Astrą Zenecą, którzy chcieliby przyspieszyć drugą dawkę, są uzależnieni od decyzji punktu szczepień. Ale akurat ta szczepionka działa lepiej, gdy druga dawka podana jest później.
Jolanta Ojczyk
11.05.2021
Koronawirus szczepienia
Rada do spraw Kardiologii ma brać udział w opracowywaniu projektu Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia oraz monitorowanie jego realizacji. Do jej zadań będzie też należeć przedstawianie propozycji zmian dotyczących świadczeń objętych programem pilotażowym opieki nad pacjentami w ramach sieci kardiologicznej - wynika z zarządzenia szefa resortu
Patrycja Rojek-Socha
10.05.2021
Pacjent

Na Mazowszu rusza pilotaż sieci kardiologicznej

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
W poniedziałek rusza pilotaż sieci kardiologicznej na Mazowszu, w ramach którego pacjent m.in. z niewydolnością krążenia, nadciśnieniem tętniczym czy zaburzeniami rytmu będzie miał szansę na kompleksową i skoordynowaną opiekę. Resort zdrowia przekazał, że minister zdrowia podpisał w poniedziałek rozporządzenie w te sprawie. Powołał też radę ds. kardiologii.
Krzysztof Sobczak
10.05.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Druga dawka każdego rodzaju szczepionki przeciwko Covid-19 będzie mogła zostać podana już po 35 dniach, czyli pięciu tygodniach. Ozdrowieńcy będą szczepieni po 30 dniach. Takie zmiany od 17 maja zapowiedział Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień.
Jolanta Ojczyk
10.05.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunami mogą zaszczepić się w powszechnych punktach szczepień bez konieczności wcześniejszego umówienia wizyty. Dodatkowo szczepienia będą mogły odbywać się też m.in. na warsztatach terapii zajęciowej, w zakładach aktywności zawodowej czy centrach i klubach integracji społecznej.
Agnieszka Matłacz
10.05.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
W niedzielę rząd otworzył ostatnią turę rejestracji dla najmłodszych pełnoletnich roczników, tym samym każda dorosła osoba ma już wystawione e-skierowanie i może zapisać się na szczepienie. Do wyboru jest kilka ścieżek: przez Internetowe Konto Pacjenta (pacjent.gov.pl), przez infolinię i sms albo bezpośrednio w punkcie szczepień. Dla osób, które 18. urodziny będą obchodziły w kolejnych dniach, e-skierowania na szczepienia będą wystawiane w dniu osiągnięcia pełnoletności.
Jolanta Ojczyk Agnieszka Matłacz
10.05.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia