Prawo.pl
Swoboda pracownika w organizowaniu swojego czasu pracy zdalnej oraz przerw jest większa niż przy pracy w zakładzie pracy. Dlatego wypadki podczas przerw w pracy, takich jak wyjście do sklepu w celu przygotowania posiłku lub załatwianie innej prywatnej sprawy, nie powinny być uznawane za związane z pracą – piszą dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska i Wojciech Kwiatkowski.
Iwona Jaroszewska-Ignatowska Wojciech Kwiatkowski
15.12.2020
Prawo pracy BHP
Pandemia COVID-19 daje się we znaki szpitalnym aptekom. Wielu pracowników choruje lub przebywa na kwarantannie. Te, które potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu, wspiera wojsko. Z takiej pomocy korzysta obecnie kilkadziesiąt aptek szpitalnych w Polsce.
Katarzyna Redmerska
15.12.2020
UNICEF jest zaniepokojony spadkiem liczby szczepień w Polsce. Według ekspertów brakuje rzetelnej kampanii informacyjnej o szczepieniach, ale także jest za mało nowoczesnych szczepionek jest objętych pełną refundacją. By zachęcić Polaków do szczepienia się należy zacząć walczyć z dezinformacją i wprowadzić dopłaty do tych zalecanych, np. przeciwko pneumokokom. Państwu też bardziej opłaciłoby się pokrywać koszty szczepionek wieloskładnikowych.
Katarzyna Redmerska
15.12.2020
Pacjent Opieka zdrowotna
W 2021 roku minimalna liczba miejsc szkoleniowych dla pielęgniarek i położnych rozpoczynających specjalizację wyniesie 2 525. To więcej o 100 niż w mijającym roku. Tak wynika z właśnie opublikowanego obwieszczania ministra zdrowia. Zwiększy się też kwota dofinansowania i maksymalna kwotana szkolenia specjalizacyjne.
Jolanta Ojczyk
15.12.2020
Zawody medyczne

Medycy zaszczepią się w szpitalach węzłowych

Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Ministerstwo Zdrowia opublikowało w poniedziałek listę 509 szpitali węzłowych, w których będzie szczepiony przeciw COVID-19 personel medyczny i niemedyczny. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek. Szczepienie tej grupy, liczącej ok. milion osób, rozpocznie się przed akcją szczepienia populacyjnego.
Krzysztof Sobczak
14.12.2020
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Do końca grudnia zbieramy zgłoszenia w ramach akcji „Poprawmy prawo”. Chcemy wskazać najważniejsze przepisy, które wymagają zmiany. Zarówno buble prawne punktowane przez dziennikarzy Prawo.pl, jak i przez naszych Czytelników pokazują, że naprawy wymagają w zasadzie regulacje z każdej dziedziny – m.in. te, które mają istotny wpływ na wymiar sprawiedliwości, podatki, pracę, działalność gospodarczą.
Krzysztof Koślicki
14.12.2020
Poprawmy prawo
Do piątku do Narodowego Funduszu Zdrowia zgłosiło się 8319 zespołów realizujących szczepienia. Według Michała Dworczyka, szefa kancelarii premiera i pełnomocnika rządu do spraw szczepień, pozwoli to jednak wykonać 3,4 miliona szczepień miesięcznie. W pierwszej kolejności jednak zaszczepiony będzie personel medyczny w tzw. szpitalach węzłowych.
Jolanta Ojczyk
12.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Pielęgniarki rozpoczęły spór zbiorowy ze szpitalami. Są przemęczone i nie mogą dłużej tolerować chaosu w ochronie zdrowia, złych warunków pracy i niskich płac. Nie planują odchodzić od łóżek pacjentów, ale alarmują, że coraz więcej pielęgniarek chce pracować za granicą. Zaznaczają, że ich żądania są skierowane do rządu, a nie do dyrektorów szpitali.
Katarzyna Redmerska Jolanta Ojczyk
12.12.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Szczepionka przeciwko Covid-19 nie dla dzieci

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Dzieci nie będą na razie szczepione przeciw COVID-19. Żadna szczepionka, nie została bowiem w sposób skuteczny przetestowana na dzieciach. Zaniepokojona tym faktem jest Amerykańska Akademia Pediatryczna, której przedstawiciele wystosowali apel do producentów szczepionek, by włączyli dzieci do badań klinicznych.
Katarzyna Redmerska
12.12.2020
Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Prokuratura ponownie zbada czy dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Parczewie dopuścił się nadużycia uprawień. W czasie stanu epidemii zorganizował na terenie szpitala strzyżenie dla personelu. Dyrektor tłumaczy się troską o BHP pracowników i podkreśla, że wszystko odbyło się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.
Robert Horbaczewski
12.12.2020
Prawo karne BHP Koronawirus a prawo

Szczepionki i testy na COVID-19 będą bez VAT - jest projekt

VAT Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Szczepionki na Covid-19 i testy diagnostyczne na SARS-CoV-2 będą zwolnione z VAT - wynika z projektu projekt nowelizacji rozporządzenia zamieszczonego na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Ministerstwo Finansów, które go przygotowało deklaruje, że obniżona do wysokości 0 proc. stawka podatku dotyczyć będzie dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia i importu.
Krzysztof Sobczak
11.12.2020
VAT Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Firma Pfizer deklaruje, że w styczniu do Polski może trafić około 1 mln 100 tys. dawek szczepionki na Covid-19. To oznaczałoby, że będzie można zaszczepić w tym miesiącu ok. 500 tys. osób - powiedział w piątek Michał Dworczyk, który od czwartku jest pełnomocnikiem rządu do spraw narodowego programu szczepień.
Jolanta Ojczyk
11.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Szczepienia przeciwko COVID-19 będą mogły wykonywać osoby mające prawo wykonywania zawodu lekarza, felczera, pielęgniarki, położnej, lub wykonujące zawód ratownika medycznego, a także higienistki szkolne, jeżeli mają odpowiednie kwalifikacje. Szczepienie zawsze poprzedzać będzie kwalifikacja lekarska. Takie zasady mają się znaleźć z rozporządzeniu ministra.
Krzysztof Sobczak
10.12.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Prezydent może podpisać nową ustawę o zawodzie farmaceuty

Małe i średnie firmy Zawody medyczne Farmacja
Sejm przyjął w czwartek część poprawek Senatu do ustawy o zawodzie farmaceuty, która określa m.in. zasady wykonywania zawodu , uzyskiwania prawa do jego wykonywania, kwestię szkoleń i doskonalenia zawodowego. Odrzucił jednak poprawki dotyczące możliwości przeprowadzania szczepień ochronnych przez farmaceutów oraz obowiązku ich ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.
Krzysztof Sobczak
10.12.2020
Małe i średnie firmy Zawody medyczne Farmacja
Sejm przyjął w czwartek poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, dotyczącej opiniowania inwestycji w ochronie zdrowia. Miały one głównie charakter redakcyjny. Teraz ustawa trafi do prezydenta.
Krzysztof Sobczak
10.12.2020
Budownictwo Finansowanie zdrowia
Rada Ministrów ustanowiła pełnomocnika rządu do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Został nim Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. Decyzje w sprawie realizacji tego przedsięwzięcia rząd ma podjąć na posiedzeniu zaplanowanym na wtorek.
Jolanta Ojczyk
10.12.2020
Koronawirus a prawo
Wymóg szczepień przez pięć dni w tygodniu nie będzie dotyczył placówek podstawowej opieki zdrowotnej. Nie będzie od nich wymagane także wykazanie zdolności do wykonania co najmniej 180 szczepień w tygodniu przez jeden zespół szczepiący. Taką modyfikację wprowadza do projektu Narodowy Fundusz Zdrowia po pierwszej części konsultacji.
Krzysztof Sobczak
10.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Przez brak odpowiedniego oprogramowania w przychodniach i szpitalach pacjenci, którzy ukończyli 75 lat, muszą drożej płacić za leki. Za darmo mogą im je przepisać tylko lekarze rodzinni. Przepisy, które takie uprawnienia przyznały także specjalistom, choć obowiązują od lipca, praktycznie są martwe. Ministerstwo Zdrowia nie zrobiło nic, aby wymusić podłączenie wszystkich specjalistów do systemu.
Beata Lisowska
10.12.2020
Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Konsultacje strategii szczepień do piątku

Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
We wtorek i w środę odbyło się około tysiąca konsultacji z placówkami zainteresowanymi szczepieniem przeciw koronawirusowi - informuje centrala Narodowego Funduszu Zdrowia. A ponieważ pytań jest wciąż wiele, zdecydowano o wydłużeniu konsultacji o jeden dzień.
Krzysztof Sobczak
09.12.2020
Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo

Lekarze: Mimo trudności leczymy, ale chcemy zmian

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Lekarze leczą mimo wszystko, ale nie godzą się na skandaliczny sposób traktowania. Domagają się szacunku, godnych warunków pracy, autentycznego a nie pozorowanego dialogu ze środowiskiem w kwestii walki z pandemią, a długofalowo – zmian w ochronie zdrowia. Takie stanowisko zaprezentowało w środę Porozumienie Organizacji Lekarskich.
Krzysztof Sobczak
09.12.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Ministerstwo Zdrowia chce przywrócić służbę zdrowia także dla pacjentów niecowidowych, stąd pomysł odmrożenia dla nich części łóżek w szpitalach standardowych. Akcja ma ruszyć w najbliższych tygodniach. Jak szpital tymczasowy odciąża służbę zdrowia widać na przykładzie województwa śląskiego.
Katarzyna Redmerska
09.12.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Szczepienia przeciwko COVID-19 będą dobrowolne, jednak osoby, które zdecydują się je przyjąć, będą mogły liczyć na państwowe „benefity” - np. swobodę spotkań towarzyskich. Jeśli od zaszczepienia się będzie zależeć możliwość korzystania z elementarnych wolności i praw, to przyjęcie szczepionki będzie de facto obligatoryjne - wskazują prawnicy.
Monika Sewastianowicz
09.12.2020
Koronawirus a prawo
Do aptek w całej Polsce trafiają plakaty z instrukcją postępowania przy zakażeniu COVID-19. Akcja informacyjna Ministerstwa Zdrowia i Naczelnej Izby Aptekarskiej ma przypomnieć zasady bezpieczeństwa obowiązujących podczas pandemii, ale także pokazać, że na Internetowym Koncie Pacjenta na portalu pacjent.gov.pl można sprawdzić wynik testu na koronowirusa.
Katarzyna Redmerska
08.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Agencja Rezerw Materiałowych zapytana przez Fundację Watchgdog Polska o testy na koronavirusa, po wygranej w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym nadal nie udziela informacji publicznej w tej sprawie. Choć sąd ocenił, że brak odpowiedzi to błędna interpretacja ustawy, a nie lekceważenie problemu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.12.2020
Pacjent Opieka zdrowotna
Już za tydzień rząd chce przyjąć narodową strategię szczepień przeciwko Covid-19. Dziś przedstawił projekt. Dokument opisuje zalecenia medyczne i organizację punktów szczepień, ale także proces zakupów i finansowanie, oraz dystrybucję i logistykę. Szczepienie ma zwalniać z kwarantanny. Obejmie też służby mundurowe. We wtorek 15 grudnia strategia ma być przyjęta przez rząd.
Jolanta Ojczyk
08.12.2020
Opieka zdrowotna

Szczepienia na grypę od pracodawcy już bez PIT

PIT Rachunkowość Opieka zdrowotna
Minister finansów podpisał przepisy o zaniechaniu poboru podatku od szczepień przeciwko grypie finansowanych pracownikom przez ich pracodawców. Od takiego świadczenia nie trzeba będzie pobierać zaliczki na PIT. Rozporządzenie w sprawie zaniechania podatku ma objąć dofinansowania udzielone od marca 2020 roku. Oznacza to, że część firm będzie musiała skorygować wcześniejsze rozliczenia.
Krzysztof Koślicki
08.12.2020
PIT Rachunkowość Opieka zdrowotna
List otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o wycofanie się z inicjatywy prawnego dopuszczenia aborcji w przypadkach tzw. letalnych wad płodu, skierowało Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich. Jego autorzy zwrócili się także do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października.
Krzysztof Sobczak
08.12.2020
Finansowanie zdrowia
Obowiązująca od 29 listopada nowelizacja przepisów miała w zamyśle ustawodawcy dać podstawy do karania osób łamiących przepisy związane z zapobieganiem epidemii, np. wymóg noszenia maseczek. Nie jest to jednak oczywiste, ponieważ rozporządzenie w tej sprawie zostało wydane dzień wcześniej. Czy można więc przyjąć, że realizuje ono dyrektywę ustawy?
Monika Sewastianowicz
08.12.2020
Prawo karne Koronawirus a prawo Poprawmy prawo
W dobie pandemii Polska upraszcza formalności dla lekarzy i pielęgniarek spoza Unii Europejskiej. Będą oni mogli podjąć pracę w naszym kraju bez nostryfikacji dyplomu. Zmiany przepisów nie mogą się doczekać dyrektorzy szpitali, ale eksperci ostrzegają: po uproszeniu zasad polski rynek medyczny otworzy się praktycznie dla wszystkich, a pacjentów będą leczyć medycy o niepewnych kwalifikacjach.
Beata Lisowska
08.12.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Państwa członkowskie w ramach Rady Unii Europejskiej uzgodniły w poniedziałek w Brukseli tymczasowe zwolnienie z podatku VAT szczepionek przeciwko koronawirusowi i zestawów testowych. Tymczasowe regulację będą obowiązywać do 31 grudnia 2022 r.
Krzysztof Sobczak
07.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo