Więcej czasopism z punktowanymi artykułami

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki chce złagodzić przepisy dotyczące listy punktowanych czasopism, to szansa dla polskich publikacji z zakresu nauk humanistycznych, w tym także prawniczych. Obecnie obowiązujące przepisy mocno ograniczają listę czasopism, co utrudni naukowcom rozwój.

01.02.2019

Uniwersytet Jagielloński wybrał radę uczelni

Szkolnictwo wyższe

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie powołał pierwszą radę uczelni. Kadencja rady potrwa do końca przyszłego roku. Konieczność powoływania rad uczelni wynika z przepisów obowiązującego od początku roku akademickiego Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

30.01.2019

Kongres humanistyki wzywa do wstrzymania rozporządzeń do Konstytucji dla Nauki

Szkolnictwo wyższe

Należy wstrzymać się z wprowadzaniem w życie wydanych oraz przygotowywanych rozporządzeń do obowiązującej od początku tego roku akademickiego ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, ponieważ zagrażają one przyszłości nauk humanistycznych. Taką uchwałę przyjął Nadzwyczajny Kongres Humanistyki Polskiej, obradujący w sobotę na Uniwersytecie Warszawskim.

27.01.2019

MNiSW: Wszystkie wydawnictwa UW na liście

Szkolnictwo wyższe

Ministerialna lista punktowanych wydawnictw nie precyzuje, które uniwersyteckie wydawnictwa będą wydawać punktowane monografie. Może to rodzić problemy interpretacyjne. Wątpliwości próbuje wyjaśniać resort nauki.

26.01.2019

Radomska uczelnia będzie uczyć medycyny alternatywnej

Radomska uczelnia chce kształcić specjalistów od medycyny alternatywnej. Pomysł skrytykowała Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie oraz Główny Inspektor Sanitarny. Według Jarosława Pinkasa medycyna alternatywna to oksymoron i powinien interweniować resort nauki.

25.01.2019

Ministerialna lista wydawnictw pełna kontrowersji

Szkolnictwo wyższe

Nowe zasady punktowania artykułów naukowych i monografii wywołują masę wątpliwości. Krytycy nowych rozwiązań zwracają uwagę, że preferowane są wydawnictwa zagraniczne i publikacje w języku angielskim, co będzie szkodliwe zwłaszcza dla nauk humanistycznych - w tym prawa. Resort nauki opublikował w styczniu listę wydawnictw, w których publikowane będą punktowane książki.

24.01.2019

Niejasne przepisy utrudnią przyznawanie stypendiów i tytułów

Twórcy nowego prawa o szkolnictwie wyższym nie przemyśleli wszystkich skutków wprowadzanych rozwiązań. Nieprecyzyjne przepisy ustawy spowodują problemy przy rozstrzyganiu tak istotnych kwestii, jak choćby przyznawanie stypendiów czy nadawanie tytułów naukowych.

18.01.2019

Zjazd absolwentów WPiA UAM

Z okazji stulecia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędzie się zjazd absolwentów wydziału prawa. Datę imprezy wyznaczono na 18 maja 2019 r. Szczegóły na temat wydarzenia znaleźć można na stronie internetowej dotyczących obchodów stulecia UAM.

17.01.2019

Mniej pieniędzy dla Uniwersytetu Warszawskiego

Sejm przyjął ustawę budżetową na 2019 rok Posłowie wprowadzili poprawki, w tym również dotyczące budżetu na naukę. Część uczelni dostanie więcej pieniędzy, ale kosztem innych. Mniejszy budżet będzie miał m.in Uniwersytet Warszawski.

16.01.2019

NIK: Spółki tworzone przez jednostki naukowe mało efektywne

Szkolnictwo wyższe

Spółki celowe tworzone przez jednostki naukowe działają mało efektywnie - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Mimo nakładów finansowych efekty ich prac są mizerne, a przychody znikome. Według NIK instytucje takie rzadko spełniają też cel, dla którego zostały utworzone.

11.01.2019

Egzamin notarialny we wrześniu

Strefa aplikanta

Egzamin notarialny odbędzie się w dniach 4 – 6 września 2019 r. - poinformował resort sprawiedliwości. Podczas rozwiązywania zadań w trakcie egzaminu, zdający będą mogli korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa.

11.01.2019

Wniosek o kredyt studencki także przez internet

Dla studenta

Wniosek o kredyt studencki będzie można złożyć przez internet. Taki zapis znajdzie się w nowym rozporządzeniu określającym zasady udzielania kredytów. Elastyczniejsze będą również terminy składania wniosków.

02.01.2019

Opłata za aplikację notarialną nie taka wysoka

Strefa aplikanta Dla studenta

Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę sprawiłby, że byłaby ona wyższa prawie o 400 zł. Dlatego resort sprawiedliwości zmieni współczynnik służący do wyliczenia tej kwoty. Rozporządzenie obowiązuje od 1 stycznia 2019 r.

28.12.2018

Uniwersytet Łódzki ma już radę uczelni

Szkolnictwo wyższe

Radca prawny Roman Wieczorek został przewodniczącym rady uczelni Uniwersytetu Łódzkiego. W jej skład weszło siedem osób, w tym trzy spoza uczelni i przewodniczący samorządu studentów. Powołanie takiego organu wymaga nowa ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

17.12.2018

Resort spraw zagranicznych nagrodził najlepsze prace magisterskie

Dla studenta

Nagrodą pierwszego stopnia uhonorowano Adriana Bronę za pracę magisterską pt. "Stosunki polityczne, gospodarcze i kulturalne pomiędzy Polską a Chińską Republiką Ludową po 1989 r.". Na tegoroczną 30. edycję konkursu nadesłano 17 prac magisterskich obronionych w 2018 r.

13.12.2018

Wzrośnie opłata za egzamin komorniczy

Strefa aplikanta Dla studenta

Jest już rozporządzenie podwyższające opłatę za egzamin komorniczy. Resort sprawiedliwości wyszedł z założenia, że im bardziej skomplikowany egzamin, tym wyższe jego koszty. Zmiany będą obowiązywać już od 1 lipca 2019 r.

11.12.2018

Gowin: polskie uczelnie powinny być wyżej w międzynarodowych rankingach

Szkolnictwo wyższe

Polskie uczelnie powinny mieć wyższą pozycję w międzynarodowych rankingach. Plasują się tak nisko m.in. przez niewłaściwe raportowanie danych oraz niższe noty oparte o ankietowe badanie reputacji uczelni - powiedział w poniedziałek szef resortu nauki Jarosław Gowin.

03.12.2018

Gowin: 30 tys. naukowców wyjechało z Polski

Szkolnictwo wyższe

Po 1989 roku wyemigrowało z Polski 30 tys. naukowców - twierdzi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. I podkreśla, że wszystkie działania obecnego rządu służą temu, aby powstrzymać ten "drenaż mózgów".

01.12.2018

Gdańsk: Rada wydziału protestuje przeciwko zmianom w sądach, dziekan podaje się do dymisji

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Wyrażamy swój sprzeciw wobec podejmowanych od 2015 r. działań organów władzy ustawodawczej i wykonawczej w Rzeczypospolitej Polskiej, zagrażających standardom demokratycznego państwa prawnego - pisze w uchwale Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Po jej podjęciu do dymisji podał się dziekan prof. dr hab. Jakub Stelina.

27.11.2018