Większość zdających z pozytywnym wynikiem na egzaminach zawodowych

Większość osób przystępujących do egzaminów zawodowych: adwokackich i radcowskich dobrze poradziła sobie z zadaniami. Pozytywny wynik uzyskało 1241 osób zdających egzamin adwokacki i 1917 osób zdających egzamin radcowski. Najlepsze wyniki osiągnęli zdający, którzy do egzaminu przystąpili bezpośrednio po ukończeniu aplikacji.

22.05.2019

Spór o listę czasopism prawniczych wciąż trwa

Są takie dyscypliny, które mają charakter narodowy - jest to m.in. język polski czy prawo. Wypracowanie w nich cytowalności wymaga czasu, tej relacji między oceną instytucji a oceną pracowniczą nie wypracowano należycie - mówił prof. Cezary Mik podczas konferencji poświęconej nowym listom czasopism naukowych.

22.05.2019

Wspomnienie prof. Longchamps de Berier: Prawo nie jest narzędziem polityki

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Pozycja prawna jednostki była jednym z najważniejszych punktów jego rozważań. Jego dzieło to ukryty traktat o wolności i prawach człowieka napisany niczym powieść z kluczem - mówiła prof. Irena Lipowicz podczas konferencji poświęconej pamięci profesora Franciszka Longchamps de Berier.

20.05.2019

Gowin: nadużywanie autonomii skończy się zmianą w ustawie

Niektóre uczelnie kładą nacisk na badania naukowe tak, że odbija się to negatywnie na procesie kształcenia, a także, że mają tendencję do oceny pracowników tylko w oparciu o ich działalność naukową - ale już nie dydaktyczną. Jeżeli uczelnie będą nadużywać swojej autonomii, to ustawa zostanie zmieniona - zapowiedział w poniedziałek minister Jarosław Gowin.

20.05.2019

Gowin: konieczne dodatkowe nakłady na naukę

Szkolnictwo wyższe

Minister nauki i szkolnictwa wyższego przekonywał, że polskie uczelnie mają szansę przyłączyć się do europejskiej czołówki pod warunkiem zwiększenia nakładów. Wskazał, że o ile poziom finansowania oświaty w Polsce na tle krajów OECD plasuje się powyżej średniej, to poziom finansowania szkolnictwa wyższego - na poziomie połowy średniej.

14.05.2019

Najwięcej maturzystów chce studiować w Warszawie

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Młodzi abiturienci najchętniej podjęliby studia w Warszawie, Krakowie lub Wrocławiu. Tylko co 20 osoba nie chce w ogóle kontynuować nauki - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Prawie połowa badanych jednak jeszcze nie wie, gdzie będzie mieszkać po studiach.

08.05.2019

Poznański wydział prawa świętuje stulecie

Zarządzanie oświatą

Olbrzymi nacisk kładziemy na intensyfikację działalności naukowej, uruchomiliśmy programy wydziałowe zachęcające do publikowania, a także do prowadzenia badań w ramach zespołów badawczych z udziałem uczonych z zagranicy - mówi Prawo.pl prof. Roman Budzinowski. Dodaje, że zróżnicowana oferta dydaktyczna uwzględnia potrzebę specjalizacji.

08.05.2019

Minister upomina rektora za wypowiedź uczestnika wykładu Tuska

Szkolnictwo wyższe

Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego skrytykował rektora Uniwersytetu Warszawskiego za brak reakcji na krytyczną wypowiedź o Kościele katolickim, która padła podczas piątkowego spotkania z Donaldem Tuskiem. Jednak rektor następnego dnia ostro skrytykował to wystąpienie.

04.05.2019

Warszawa: wysoka zdawalność egzaminu radcowskiego

Prawnicy Dla studenta

W tym roku wynik pozytywny uzyskało aż 541 uczestników egzaminu radcowskiego, czyli 89 proc. wszystkich zdających. Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie opublikowała kompletne wyniki tegorocznego egzaminu. Największą zdawalność odnotowano wśród osób, które skończyły aplikację.

29.04.2019

Zdążyć przed Gowinem, czyli taśmowa produkcja doktorantów

Szkolnictwo wyższe

Kwiecień to ostatni miesiąc, w którym przewód doktorski można otworzyć w pełni na zasadach sprzed reformy. Lawina wniosków to efekt zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym i nauce, braku listy czasopism naukowych, w których doktoranci mogliby publikować swoje prace, a także związanego z reformą bałaganu na uczelniach.

24.04.2019

Wysoka zdawalność na egzaminie komorniczym

Strefa aplikanta

Do egzaminu komorniczego przystąpiło 150 zdających, w wynik pozytywny uzyskały 132 osoby. Zdawalność, według danych resortu sprawiedliwości, wyniosła ok. 88 proc. Była o 10 proc. wyższa niż w zeszłym roku, choć wtedy zdawało mniej osób.

17.04.2019

O informatyzacji w prawie na zjeździe kół naukowych

Dla studenta

Już 25-26 kwietnia 2019 r. odbędzie się w Szczecinie XIV Ogólnopolski Zjazd Kół Naukowych przy Wydziałach Prawach i Administracji, temat to: „Informa(tyza)cja. Internet. Świat wirtualny”. Podczas konferencji wygłaszane będą referaty, będzie też można wziąć udział w warsztatach tematycznych.

12.04.2019

Większość studentów pracuje, co piąty zarabia ponad 4000 zł

Aż 8 na 10 studentów i studentek ma za sobą pierwsze doświadczenia związane z pracą, stażem albo praktyką. Większość, bo aż 75 proc. badanych deklarowało studia w trybie dziennym. Mediana zarobków to 2000 zł, studenci rzadko pracują w zawodach zgodnych ze studiowanym kierunkiem - wynika z raportu Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu „Student w pracy 2019”.

11.04.2019

RPO zaprasza na wakacyjne praktyki

Rzecznik Praw Obywatelskich organizuje wakacyjne praktyki dla studentów: III, IV, V roku. W każdym z miesięcy (lipiec, sierpnień, wrzesień) Biuro przyjmuje około 10 praktykantów. Termin nadsyłania zgłoszeń: 10 maja 2019 r.

05.04.2019

Zmarła prof. Katarzyna Sójka-Zielińska

W czwartek, 4 kwietnia 2019 r. zmarła prof. Katarzyna Sójka-Zielińska, zajmująca się zagadnieniami historii powszechnej państwa i prawa, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka podręcznika, na którym wychowały się pokolenia studentów. Miała 88 lat.

04.04.2019

Gowin: Sieć Badawcza Łukasiewicz fundamentem rozwoju polskiej gospodarki

Sieć badawcza Łukasiewicz ma integrować i uzyskać efekt synergii w funkcjonowaniu kilkudziesięciu instytutów - zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin. Jej celem jest prowadzenie badań aplikacyjnych i prac rozwojowych ważnych dla państwa. Pochwalił też świetną współpracę ze środowiskiem naukowym.

02.04.2019

W 100-lecie UAM podziękowania dla Wolters Kluwer Polska

Szkolnictwo wyższe

Podziękowanie za owocną współpracę z uczelnią, w szczególności z wydziałem prawa i administracji, przyczynienie się do rozwoju badań i nowych form kształcenia oraz budowania krajowego i międzynarodowego prestiżu środowiska naukowego - taką treść zawiera dyplom wręczony prezesowi wydawnictwa Wolters Kluwer Polska przez rektora Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

01.04.2019

RPO: Dożywotnia praca sędziów na uczelniach niekonstytucyjna

Dożywotnie zatrudnianie na uczelniach sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego jest sprzeczne z konstytucją - uważa rzecznik praw obywatelskich, który przyłączył się do postępowania w tej sprawie przed TK, zainicjowanego wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy.

01.04.2019

Jest już propozycja statutu sieci Łukasiewicz

Resort nauki przygotował przepisy wykonawcze dotyczące funkcjonowania sieci Łukasiewicz, w tym także dotyczące kontroli wewnętrznej oraz trybu pracy organów. Nowe przepisy mają wejść w życie w kwietniu, razem z ustawą powołująca sieć do życia. Głównym celem działalności Łukasiewicza będzie prowadzenie prac badawczych kluczowych z punktu widzenia polityki kraju i komercjalizacja ich wyników.

28.03.2019