Poznański wydział prawa świętuje stulecie

Zarządzanie oświatą

Olbrzymi nacisk kładziemy na intensyfikację działalności naukowej, uruchomiliśmy programy wydziałowe zachęcające do publikowania, a także do prowadzenia badań w ramach zespołów badawczych z udziałem uczonych z zagranicy - mówi Prawo.pl prof. Roman Budzinowski. Dodaje, że zróżnicowana oferta dydaktyczna uwzględnia potrzebę specjalizacji.

08.05.2019

Minister upomina rektora za wypowiedź uczestnika wykładu Tuska

Szkolnictwo wyższe

Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego skrytykował rektora Uniwersytetu Warszawskiego za brak reakcji na krytyczną wypowiedź o Kościele katolickim, która padła podczas piątkowego spotkania z Donaldem Tuskiem. Jednak rektor następnego dnia ostro skrytykował to wystąpienie.

04.05.2019

Warszawa: wysoka zdawalność egzaminu radcowskiego

Prawnicy Dla studenta

W tym roku wynik pozytywny uzyskało aż 541 uczestników egzaminu radcowskiego, czyli 89 proc. wszystkich zdających. Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie opublikowała kompletne wyniki tegorocznego egzaminu. Największą zdawalność odnotowano wśród osób, które skończyły aplikację.

29.04.2019

Zdążyć przed Gowinem, czyli taśmowa produkcja doktorantów

Szkolnictwo wyższe

Kwiecień to ostatni miesiąc, w którym przewód doktorski można otworzyć w pełni na zasadach sprzed reformy. Lawina wniosków to efekt zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym i nauce, braku listy czasopism naukowych, w których doktoranci mogliby publikować swoje prace, a także związanego z reformą bałaganu na uczelniach.

24.04.2019

Wysoka zdawalność na egzaminie komorniczym

Strefa aplikanta

Do egzaminu komorniczego przystąpiło 150 zdających, w wynik pozytywny uzyskały 132 osoby. Zdawalność, według danych resortu sprawiedliwości, wyniosła ok. 88 proc. Była o 10 proc. wyższa niż w zeszłym roku, choć wtedy zdawało mniej osób.

17.04.2019

O informatyzacji w prawie na zjeździe kół naukowych

Dla studenta

Już 25-26 kwietnia 2019 r. odbędzie się w Szczecinie XIV Ogólnopolski Zjazd Kół Naukowych przy Wydziałach Prawach i Administracji, temat to: „Informa(tyza)cja. Internet. Świat wirtualny”. Podczas konferencji wygłaszane będą referaty, będzie też można wziąć udział w warsztatach tematycznych.

12.04.2019

Większość studentów pracuje, co piąty zarabia ponad 4000 zł

Aż 8 na 10 studentów i studentek ma za sobą pierwsze doświadczenia związane z pracą, stażem albo praktyką. Większość, bo aż 75 proc. badanych deklarowało studia w trybie dziennym. Mediana zarobków to 2000 zł, studenci rzadko pracują w zawodach zgodnych ze studiowanym kierunkiem - wynika z raportu Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu „Student w pracy 2019”.

11.04.2019

RPO zaprasza na wakacyjne praktyki

Rzecznik Praw Obywatelskich organizuje wakacyjne praktyki dla studentów: III, IV, V roku. W każdym z miesięcy (lipiec, sierpnień, wrzesień) Biuro przyjmuje około 10 praktykantów. Termin nadsyłania zgłoszeń: 10 maja 2019 r.

05.04.2019

Zmarła prof. Katarzyna Sójka-Zielińska

W czwartek, 4 kwietnia 2019 r. zmarła prof. Katarzyna Sójka-Zielińska, zajmująca się zagadnieniami historii powszechnej państwa i prawa, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka podręcznika, na którym wychowały się pokolenia studentów. Miała 88 lat.

04.04.2019

Gowin: Sieć Badawcza Łukasiewicz fundamentem rozwoju polskiej gospodarki

Sieć badawcza Łukasiewicz ma integrować i uzyskać efekt synergii w funkcjonowaniu kilkudziesięciu instytutów - zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin. Jej celem jest prowadzenie badań aplikacyjnych i prac rozwojowych ważnych dla państwa. Pochwalił też świetną współpracę ze środowiskiem naukowym.

02.04.2019

W 100-lecie UAM podziękowania dla Wolters Kluwer Polska

Szkolnictwo wyższe

Podziękowanie za owocną współpracę z uczelnią, w szczególności z wydziałem prawa i administracji, przyczynienie się do rozwoju badań i nowych form kształcenia oraz budowania krajowego i międzynarodowego prestiżu środowiska naukowego - taką treść zawiera dyplom wręczony prezesowi wydawnictwa Wolters Kluwer Polska przez rektora Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

01.04.2019

RPO: Dożywotnia praca sędziów na uczelniach niekonstytucyjna

Dożywotnie zatrudnianie na uczelniach sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego jest sprzeczne z konstytucją - uważa rzecznik praw obywatelskich, który przyłączył się do postępowania w tej sprawie przed TK, zainicjowanego wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy.

01.04.2019

Jest już propozycja statutu sieci Łukasiewicz

Resort nauki przygotował przepisy wykonawcze dotyczące funkcjonowania sieci Łukasiewicz, w tym także dotyczące kontroli wewnętrznej oraz trybu pracy organów. Nowe przepisy mają wejść w życie w kwietniu, razem z ustawą powołująca sieć do życia. Głównym celem działalności Łukasiewicza będzie prowadzenie prac badawczych kluczowych z punktu widzenia polityki kraju i komercjalizacja ich wyników.

28.03.2019

Rusza program "Inicjatywa doskonałości - uczelnie badawcze"

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki wyłoni 10 uczelni, które w latach 2020-2026 będą miały zwiększoną subwencję. Ruszył konkurs "Inicjatywa doskonałości - uczelnie badawcze". Szkoły wyższe mają czas do 24 czerwca na złożenie wniosku o udział w programie.

27.03.2019

Od wtorku zaczyna się egzamin adwokacki i radcowski

Prawnicy

Od 26 do 29 marca 2019 r. na terenie całego kraju przeprowadzone zostaną zawodowe egzaminy prawnicze: adwokacki i radcowski. Wnioski o dopuszczenie do egzaminu adwokackiego złożyło 1577 osób, w tym 1233 aplikantów, zaś do egzaminu radcowskiego - 2285 osób, w tym 1840 aplikantów.

24.03.2019

Rektorzy: Zmieniamy uczelnie zgodnie z nową ustawą

Szkolnictwo wyższe

Wdrażanie ustawy o szkolnictwie wyższym to proces trudny, bardzo emocjonalny, a czasami nawet konfliktowy. Mimo to wszystkie uniwersytety radzą sobie z tym dobrze i - co najważniejsze - wszystkie terminy wprowadzania zmian są przestrzegane - twierdzi przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich Wojciech Nowak

22.03.2019

Gowin: Wprowadzamy lepszy system kształcenia doktorów

Szkolnictwo wyższe

Słabością dotychczasowych studiów doktoranckich był obniżający się poziom bronionych doktoratów, a w środowisku akademickim dosyć powszechna była opinia, że poprzedni model był dysfunkcyjny - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. I podkreślił, że przepisy Konstytucji dla Nauki o szkołach doktorskich dają dużą autonomię uczelniom.

20.03.2019

Ustawa o sieci badawczej Łukasiewicz podpisana

Szkolnictwo wyższe

Sieć badawcza Łukasiewicz ma zapewnić bardziej efektywną współpracę instytutów badawczych, które wejdą w jej skład. Umożliwi to ujednoliceniu mechanizmów zarządzania finansami, zasobami ludzkimi, nieruchomościami oraz prawami własności intelektualnej, a także umożliwi efektywny nadzór nad działalnością zintegrowanych w niej instytutów.

18.03.2019