Kiedy wolne dla członków komisji wyborczych

Prawo pracy Wybory

Członkowie komisji wyborczych pracujący przy obsłudze nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego, mają prawo do dni wolnych od pracy. Występują tutaj dwa rodzaje dni wolnych – płatne i niepłatne. Konstrukcja przepisów wskazuje na to, że mogą to być nawet trzy dni, a za czas nieobecności pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

06.06.2024

Ostatni dzwonek, aby w niedzielę zmienić miejsce głosowania w eurowyborach

Samorząd terytorialny Wybory

Tylko do czwartku, 6 czerwca można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania lub zmienić miejsce głosowania. Aby zagłosować poza miejscem stałego zamieszkania, wyborca w dowolnie wybranym urzędzie gminy może pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania.Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca.

05.06.2024

Kandydaci wielokrotnego użytku - wyborcy tracą zaufanie i szansę na zmiany

Administracja publiczna Wybory

Prawie co trzeci poseł na Sejm kandyduje do europarlamentu - wielu z tzw. miejsc biorących. Na listach wyborczych jest aż 16 wiceministrów, którzy od kilku tygodni nie wykonują swoich funkcji. Czterech ministrów, aby wystartować w eurowyborach, po niespełna pięciu miesiącach urzędowania, podało się do dymisji. Tracą na tym wyborcy - wciąż nie wiadomo, jak ma wyglądać m.in. pakiet ustaw związanych z ochroną ludności i szereg innych zmian w prawie.

05.06.2024

Radni, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci muszą złożyć oświadczenia majątkowe

Samorząd terytorialny Wybory

Radni, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast muszą pamiętać, o złożeniu pierwszych w tej kadencji oświadczeń majątkowych. Na dopełnienie obowiązku mają 30 dni od daty złożenia ślubowania. Samorządowcy, którzy przed wyborami prowadzili działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia gminy, w której uzyskali mandat, muszą dołączyć do oświadczenia informację o sposobie i terminie zaprzestania tej działalności.

04.06.2024

Można być europosłem bez immunitetu

Prawo karne Wybory Prawo unijne

Wśród kandydatów do Parlamentu Europejskiego znajdują się osoby bez immunitetu. Przedstawiono im akty oskarżenia, ale - teoretycznie - do czasu skazania są niewinni. Tacy parlamentarzyści mają ciągle duże możliwości: wybierają i kontrolują komisarzy, współtworzą obowiązujące prawo i mają wpływ na politykę europejską, jeśli są zaangażowani.

04.06.2024

MS: Dotacje z Funduszu Sprawiedliwości miały związek z wyborami

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Administracja publiczna Wybory

Z przeanalizowanych danych wynika, że istnieje prawdopodobieństwo powiązania środków przyznawanych z Funduszu Sprawiedliwości z okręgami wyborczymi, gdzie kandydatami byli członkowie Suwerennej Polski, w tym byli członkowie rządu Zjednoczonej Prawicy - podało we wtorek wieczorem Ministerstwo Sprawiedliwości. Opublikowało także mapę, pokazującą miejsca przyznawania środków z Funduszu Sprawiedliwości poza naborami i konkursami w latach 2019–2023.

28.05.2024

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

Wybory

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

28.05.2024

Bezpłatne rozpowszechnianie materiałów wyborczych w publicznych mediach możliwe od soboty

Wybory

Od soboty, 25 maja, do piątku, 7 czerwca, komitety wyborcze mają prawo do nieodpłatnego rozpowszechniania materiałów wyborczych w publicznych mediach. Do poniedziałku, 27 maja, można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego, a także korzystania z bezpłatnego transportu dla osób z niepełnosprawnościami lub seniorów dotkniętych wykluczeniem komunikacyjnym.

25.05.2024

Pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego musi rozliczyć wydatki na kampanię

Samorząd terytorialny Wybory

Pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego ma obowiązek sporządzenia i przedłożenia właściwemu organowi wyborczemu sprawozdania o przychodach, wydatkach i zobowiązaniach finansowych komitetu, w tym o uzyskanych kredytach bankowych i warunkach ich uzyskania w terminie trzech miesięcy od dnia wyborów. Odpowiada on także za prawdziwość danych, zawartych w sprawozdaniu finansowym.

14.05.2024

Skargi na wytyczne PKW w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Wybory Prawo unijne

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Sąd Najwyższy przypomina, że Państwowa Komisja Wyborcza może wydawać wytyczne wiążące komisarzy, urzędników wyborczych i komisje niższego stopnia oraz wyjaśnienia dla organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego. Jak również wytyczne podległym im jednostkom wykonującym zadania związane z przeprowadzeniem wyborów i nadawcom radiowym i telewizyjnym.

12.05.2024

NSA: Bez adresu zamieszkania głos poparcia referendum jest nieważny

Samorząd terytorialny Wybory

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż „podpisy” za przeprowadzeniem referendum lokalnego, muszą zawierać wszystkie dane popierającego, w tym jego adres zamieszkania. Inicjatorzy referendum tłumaczyli te braki warunkami, w jakich głosy były zbierane. Sąd wyraził się jednak jasno – bez wyraźnego adresu, z podaniem numeru lokalu, głos będzie nieważny.

02.05.2024

Przegrany wójt tymczasowo nadal musi pełnić swoją funkcję

Samorząd terytorialny Wybory

Choć kadencja wójta, który przegrał wybory, wygasa 30 kwietnia, to nadal przez kilka dni, do czasu złożenia ślubowania przez następcę musi pełnić swoją funkcję. Ma to zapewnić ciągłość funkcjonowania gminy. To oznacza, że nie może od razu, 2 maja, wrócić do miejsca pracy, gdzie był zatrudniony, zanim został wójtem.

29.04.2024

Trzech ministrów zrezygnuje z funkcji, wiceministrowie mają wziąć urlopy

Administracja publiczna Wybory

Szefowie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych, którzy wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego, przestaną pełnić swoje funkcje. Dymisję złożył już Bartosz Sienkiewicz. Wiceministrowie mają wziąć na czas kampanii wyborczej urlopy.

24.04.2024

Na protesty wyborcze 14 dni po obwieszczeniu komisarza o wynikach wyborów

Samorząd terytorialny Wybory

Protest po wyborach samorządowych, inaczej niż w przypadku parlamentarnych, może wnieść wyborca z danego okręgu. Ma na to 14 dni od dnia podania do publicznej wiadomości w formie obwieszczenia przez komisarza wyborczego wyników wyborów na obszarze danego województwa. Wnoszący protest powinien sformułować w nim zarzuty oraz przedstawić lub wskazać dowody, na których je opiera.

22.04.2024

Po drugiej turze wyborów w wielu miastach zmienią się włodarze

Samorząd terytorialny Wybory

W II turze wyborów samorządowych wybrano 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Przekazujemy oficjalne wyniki podane przez Państwową Komisję Wyborczą. W Krakowie wygrał Aleksander Misztalski (PO). W Poznaniu, Wrocławiu i Rzeszowie dotychczasowi prezydenci. Z dawnych miast wojewódzkich nowego prezydenta będą mieć m.in. mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego, Kalisza, Torunia, Włocławka, Siedlec, Tarnobrzega Zielonej Góry i Zamościa.

22.04.2024

Wybory samorządowe 2024: Ostateczne wyniki mogą być znane wcześniej niż rano

Wybory

Wszystkie lokale zostały zamknięte o godz. 21:00, nie obowiązuje cisza wyborcza – powiedział na ostatniej konferencji prasowej, w niedzielę o godz. 22:00 Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Frekwencja i wyniki mają być znane rano. Nie wykluczył jednak, że mogą zostać ogłoszone wcześniej, bo komisje pracują bardzo sprawnie. PKW podała, że w trakcie wyborów odnotowano łącznie 138 przestępstw i wykroczeń.

21.04.2024

Kto wygrał w miastach - sondaż exit poll Ipsosu

Wybory

W Krakowie wybory na prezydenta miasta wygrał Aleksander Miszalski. Zdobył 51,1 proc. głosów w drugiej turze i pokonał Łukasza Gibałę (48,9 proc.). W Rzeszowie urzędujący prezydent Konrad Fijołek, uzyskując 56,1 proc. poparcia, został wybrany ponownie włodarzem stolicy Podkarpacia. We Wrocławiu prezydentem pozostał urzędujący prezydent Jacek Sutryk. W II turze wyborów zdobył 67,8 proc. poparcia, a kandydatka Trzeciej Drogi Izabela Bodnar zdobyła 32,2 proc. W Kielcach Agata Wojda (KO) w II turze wyborów uzyskała 57,8 proc. głosów. Na jej konkurenta Marcina Stępniewskiego (PiS) zagłosowało 42,2 proc. wyborców.

21.04.2024

Szef PKW: Frekwencja, według stanu na godz. 17:00, wyniosła 33,17 proc.

Wybory

Frekwencja w II turze wyborów samorządowych, według stanu na godz. 17:00, wyniosła 33,17 proc. - przekazał na konferencji o godz. 18:30, Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. W I turze wyborów, przed dwoma tygodniami, frekwencja wynosiła 39,43 proc. Najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Odrzywół, w województwie mazowieckim, bo 62,51 proc. uprawnionych. Najmniej - w gminie Miastko, w województwie pomorskim (21,82 proc.). W sumie, do tej pory, odnotowano 106 incydentów.

21.04.2024

Trwa druga tura wyborów. Mieszkańcy wybierają wójtów, burmistrzów i prezydentów

Wybory

O godzinie 7:00 w niedzielę, 21 kwietnia 2024 r., rozpoczęła się druga tura wyborów samorządowych. Mieszkańcy wybierają 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Ponowne głosowanie odbywa się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu wojewódzkich. Utworzono 11 tys. 888 obwodów głosowania. Ma ono zakończyć się o godz. 21:00, o ile nie dojdzie do nadzwyczajnych wydarzeń.

21.04.2024