united kingdom
ukraine

Prof. Królikowski: Ustawa o obronie Ojczyzny na dziś spełnia swoje zadanie

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Wojsko

Na pewno możemy oczekiwać nowelizacji ustawy o obronie Ojczyzny, co będzie wynikało z praktyki i zmian społecznych. Zbierane są doświadczenia chociażby związane z zakupami uzbrojenia. Rozwijać się będzie nowa formuła dobrowolnej służby wojskowej i rezerwy aktywnej – mówi prof. Hubert Królikowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor naukowy komentarza do ustawy o Obronie Ojczyzny, który właśnie ukazał się nakładem Wolters Kluwer.

24.02.2023

Problemy żołnierskich uposażeń, prawa do urlopu i nadgodzin - RPO pisze do premiera i MON

Administracja publiczna Prawo pracy Wojsko

Żołnierze i funkcjonariusze służb mundurowych zgłaszają do Rzecznika Praw Obywatelskich problemy związane z waloryzacją kwoty bazowej swych uposażeń. RPO poprosił o stanowisko w tej sprawie premiera, bowiem regulacje te dotyczą żołnierzy i funkcjonariuszy podlegających różnym resortom. Innym problemem jest przeciążenie żołnierzy zadaniami.

03.02.2023

Trwają prace nad stworzeniem wojsk medycznych - poinformował prezydent

Wojsko

- Są plany, które będą się materializowały już pewnie w najbliższym czasie. Dosłownie dzisiaj pan premier, minister obrony narodowej wraz z szefem Instytutu pracują nad stworzeniem nowego rodzaju wojsk - przy również i naszym wsparciu, wsparciu BBN - wojsk medycznych - poinformował w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości 20–lecia utworzenia Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

27.01.2023

Ustawy przyjęte przez Sejm na wieczornym posiedzeniu 26 stycznia 2023

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko

Zmiany w Kodeksie wyborczym, ustawę o Fundacji rodzinnej, budżet na 2023 rok, przepisy wprowadzające świadczenia za długoletnią służbę dla funkcjonariuszy podległych MSWiA i MON, kolejne przepisy deregulacyjne i szereg istotnych zmian w Kodeksie Postępowania Karnego, Kodeksie Karnym – uchwalił Sejm na wieczornym posiedzeniu 26 stycznia. Posłowie przegłosowali też poprawki Senatu do ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej i uchwali Plan Strategiczny dla wspólnej polityki rolnej UE na lata 2023–2027.

26.01.2023

Rezerwa pasywna i aktywna, ta ostatnia częściej ma być szkolona

Prawo pracy Wojsko

Ustawa o obronie Ojczyzny zmieniła zasady służby wojskowej w rezerwie, dzieląc ją na rezerwę aktywną i pasywną. Ta pierwsza, związana jest z większą ilością ćwiczeń, ale i przywilejami. Żołnierz rezerwy aktywnej będzie mógł między innymi wyjechać na misję i po 3 latach zostać żołnierzem zawodowym. Ale dla jego pracodawcy przynależność do rezerwy oznacza więcej obowiązków.

22.01.2023

Ponad 600 tys. osób nie będzie mogło skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej

Pacjent Wojsko Niepelnosprawność

Prawdopodobnie ponad 600 tys. osób nie będzie mogło w tym roku skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w rozliczeniu podatkowym za rok 2022. Wszystko za sprawą obowiązującej od 2023 r. wyższej kwoty wolnej od podatku. Przypomnijmy, że ulga pozwala pacjentom z niepełnosprawnością odliczać m.in. wydatki na leki, zabiegi rehabilitacyjne, czy przewóz odpłatną karetką.

21.01.2023

Wojsko będzie powoływać na ćwiczenia, ale można się odwołać

Samorząd terytorialny Wojsko

Zdecydowana większość osób przewidzianych do powołania na ćwiczenia wojskowe w 2023 r., to te po przysiędze wojskowej. Tych, którzy z wojskiem nie mieli do czynienia, ma być kilka procent, ok. 3 tys. osób. Wezwania do Wojskowego Centrum Rekrutacji może spodziewać się m.in. teleinformatyk lub weterynarz. Ale wezwanie nie jest tożsame z wydaniem decyzji o powołaniu na ćwiczenia.

08.12.2022

Będzie świadczenie dla rodzin funkcjonariuszy i żołnierzy zmarłych w związku ze służbą

Domowe finanse Administracja publiczna Policja Ubezpieczenia społeczne Wojsko

MSWiA chce wprowadzić świadczenie pieniężne dla małżonka funkcjonariusza i żołnierza zawodowego, którego śmierć nastąpiła m.in. w związku ze służbą. Uprawnione do niego będą także dzieci oraz rodzice. Świadczenie ma przysługiwać małżonkowi oraz sierocie zupełnej w miesięcznej wysokości 100 proc., a każdemu dziecku i rodzicom w wysokości 50 proc. przeciętnego uposażenia funkcjonariusza danej formacji albo żołnierza zawodowego.

23.11.2022

Wybuch rakiety to zdarzenie wojenne, bada je prokuratura cywilna, na wyniki poczekamy

Prawo karne Ukraina Wojsko

Na razie wiadomo tyle, że w leju po wybuchu w Przewodowie ujawniono, z jakiego systemu rakietowego pochodzą odłamki. Mimo że teren badają liczne służby, także wojskowe, śledztwo prowadzi cywilna prokuratura. Zdaniem ekspertów, może to utrudniać ustalenie faktów. Ale niezależnie od szumnych wypowiedzi niektórych polityków niewykluczone, że na oficjalne ustalenia trzeba będzie poczekać wiele tygodni.

16.11.2022

MSWiA zmienia projekt ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko

Polecenia wydawane samorządom przez wojewodę będą finansowane z Funduszu Ochrony Ludności. Przewidziano większą rolę samorządów w systemie ochrony ludności. Rząd chce zachować dwa nowe stany nadzwyczajne: pogotowia i zagrożenia, ale dookreśla, z jakimi wiążą się obowiązkami. Nowy projekt ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej, do którego dotarło Prawo.pl, uwzględnia część uwag samorządowców.

16.11.2022

Mniej stanów gotowości obronnej państwa ma ułatwić realizację zadań

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko

Zmniejszenie liczby stanów gotowości obronnej państwa z trzech do dwóch zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie gotowości obronnej państwa. Ma to uprościć i ułatwić reakcje obronne w przypadku zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

19.09.2022

MON zmieni przepisy w sprawie kwalifikacji wojskowej osób ze znaczną niepełnosprawnością

Samorząd terytorialny Wojsko

Ministerstwo Obrony Narodowej po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich zapowiada zmianę przepisów w sprawie kwalifikacji wojskowej osób, które nie poruszają się samodzielnie. Nowe regulacje pozwolą na uprzednie dostarczenie dokumentów wskazujących na stan zdrowia, co pozwoli na zwolnienie z obowiązku osobistego stawiennictwa.

01.09.2022

Samorządy przygraniczne naprawiają zniszczone drogi, ale obiecanej pomocy nie dostają

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Wojsko

Część dróg przy granicy z Białorusią połatało wojsko, co mogły zrobiły gminy, ale nadchodzi jesień i problem zniszczonych przez wojsko oraz firmy budujące zaporę graniczną dróg powróci, bo samorządy nie doczekały się obiecywanej specjalnej pomocy finansowej ze strony rządu. Mogą starać się o pieniądze z puli ogólnej Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

25.08.2022

Rekompensatę za utracone zarobki po ćwiczeniach wojskowych w 2022 r. ma wypłacać wójt, burmistrz lub prezydent miasta

Samorząd terytorialny Prawo pracy Wojsko

Świadczenia pieniężne za ćwiczenia wojskowe żołnierzy rezerwy odbywające się w 2022 r. powinien na „starych” zasadach ustalić i wypłacić wójt lub burmistrz (prezydent miasta) – twierdzi Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Według niego, kompetencja dowódcy jednostki wojskowej w tym zakresie może zostać zrealizowana dopiero w 2023 roku.

23.08.2022

Ustawa o funduszach dla armii z podpisem prezydenta

Finanse publiczne Wojsko

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o obronie ojczyzny oraz o finansach publicznych dotyczącą wpływów do Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, która przewiduje dodanie nowych źródeł finansowania Funduszu Wsparcia sił Zbrojnych – poza obligacjami Banku Gospodarstwa Krajowego będą to mogły być także kredyty i pożyczki, również zagraniczne.

16.08.2022

Sąd wojskowy: Prokuratura ma zbadać sprawę zatrzymania dziennikarzy

Prawo karne Prokuratura Wojsko

Wojskowy Sąd Okręgowy uchylił postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie brutalnego zatrzymania fotoreporterów na granicy. Zdaniem sądu odmowa wszczęcia postępowania w sprawie potraktowania dziennikarzy zbierających materiały o sytuacji cudzoziemców przekraczających polsko-białoruską granicę było przedwczesne, okoliczności sprawy nie zostały wyjaśnione w sposób wystarczający.

12.08.2022

Wizy dla kierowców ciężarówek z Białorusi - prezydent podpisał ustawę

Prawo gospodarcze Wojsko

Kierowcy z Białorusi, pracującym dla polskich firm transportowych otrzymają wizy na terenie Polski, a także naklejki wizowe służące do przewozu w Unii Europejskiej. Taką m.in. zmianę zawiera nowelizacja ustawy o transporcie materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną, którą w piątek podpisał prezydent.

12.08.2022

Rząd przygotowuje grunt pod wojsko z obowiązkowego poboru

Wojsko

Ministerstwo Obrony Narodowej skierowało do uzgodnień projekt rozporządzenia dotyczący dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy odbywających obowiązkową zasadniczą służbę wojskową. Do tej pory rozporządzenie normowało wyłącznie uposażenia i dodatki ochotników. Zdaniem ekspertów, rząd może w ten sposób szykować grunt pod obowiązkowy pobór, ale nie powszechny, a selektywny.

11.08.2022

Kto ma wypłacać rekompensatę za utracone zarobki po ćwiczeniach wojskowych w 2022 r.?

Samorząd terytorialny Prawo pracy Wojsko

Rezerwiści, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe w 2022 r., skarżą się, że gdy w urzędach administracji składają odpowiednie wnioski, dostają informację że świadczenia wypłaca dowódca danej jednostki wojskowej. Niejasne bowiem są przepisy, czy rekompensaty za ćwiczenia w 2022 r. mają wypłacać wójt lub burmistrz (prezydent miasta), czy też dowódca danej jednostki wojskowej.

27.07.2022