Banki pomogą w realizacji programu Czyste powietrze

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Włączenie banków do programu to przede wszystkim rozszerzenie punktów obsługi klienta. To także zwiększenie możliwości wprowadzenia procedowania z wykorzystaniem internetu i bankowych platform elektronicznych, a więc powinno pozwolić to na znaczne skrócenie czasu otrzymania decyzji o dotacji – mówi Arkadiusz Lewicki ze Związku Banków Polskich.

15.02.2020

Samorządy nadal szukają „zbawienia” w budowie kolejnych spalarni

Samorząd terytorialny Środowisko

Działania samorządów są skoncentrowane na tym, jak zagospodarować, czy „pozbyć się” odpadów zmieszanych, a nie jak zmniejszyć ich ilość poprzez usprawnienie segregacji i selektywnej zbiórki u źródła. Czyli zupełnie odwrócone proporcje i hierarchia - mówi Paweł Głuszyński, ekspert w zakresie gospodarki odpadami, przeciwnik budowy spalarni odpadów.

11.02.2020

Audytor musi rozmawiać i słuchać ludzi

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Audytor winien być liderem i zaufanym doradcą kierownictwa, a także wsparciem w kryzysowych momentach. Kluczem jest posiadanie doskonałych umiejętności interpersonalnych - uważa Jakub Mielczarek, doktorant ekonomii Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, były sekretarz województwa łódzkiego.

10.02.2020

Tylko uproszczenie przepisów ułatwi pomoc bezdomnym

Pomoc społeczna Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Z problemem osób bezdomnych łatwiej uporają się organizacje pozarządowe niż odpowiedni rzecznik rządu. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze lepiej przeznaczyć na efektywną pomoc dla takich osób – uważa Mirosława Widurek, przewodnicząca Zespołu ds. Partycypacji Społecznej Osób Starszych Krajowej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

08.02.2020

Urząd, który nie udziela informacji publicznej, ponosi straty wizerunkowe

Samorząd terytorialny RODO

Jeżeli urząd odmawia udzielenia informacji publicznej, powinien wskazać podstawę prawną. Każdemu przysługuje skarga na bezczynność organu. Prawo przewiduje też sankcję karną dla urzędnika, który dopuścił się zaniedbania. Najbardziej dotkliwa jest jednak utrata reputacji urzędu – uważa dr hab. Agnieszka Piskorz-Ryń z Wydziału Prawa i Administracji UKSW.

01.02.2020

Wprowadzenie rozwiązań z zakresu ochrony krajobrazu będzie utrudnione

Środowisko

Nie wiadomo, jak długo samorządy będą mogły przyjmować uchwały krajobrazowe. W nowej ustawie o planowaniu przestrzennym dotychczasowe zasady będą zmodyfikowane. Oznacza to, że zapisy uchwał reklamowych stracą ważność - twierdzi Marta Lorych, radca prawny. Tymczasem kwestią takich uchwał zajmuje się Trybunał Konstytucyjny.

30.01.2020

Będą problemy z finansowaniem planów zagospodarowania przestrzennego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Samorządowcy mają zastrzeżenia do wstępnych propozycji Ministerstwa Rozwoju, ale nowe prawo ma szansę uporządkować przestrzeń. Liczą na wypracowanie rozwiązań, również co do zasad finansowania. Zmieniając z urzędu plan, gminy musiałyby płacić bardzo wysokie rekompensaty, a to fizycznie niemożliwe – mówi Stanisław Jastrzębski

29.01.2020

Fikcyjna frakcja energetyczna – jest, ale jej nie ma; potrzebne regulacje

Samorząd terytorialny Środowisko

Samorządowcy dopominają się, żeby resort klimatu przedstawił koncepcję zagospodarowania frakcji energetycznej i sposób wsparcia finansowego. Do tego czasu chcą zezwolenia na jej magazynowanie. - Uprawiamy fikcję. Ta frakcja jest, ale jednocześnie jej nie ma – nie wolno jej składować, magazynować, ani spalać – mówi Leszek Świętalski

28.01.2020

Inwestycje gminne i świadczenia dla mieszkańców zagrożone po upadku banku

Finanse samorządów

Najbardziej niepokoi przymus rezygnacji z inwestycji gminnych. Nie wiemy, czy będziemy w stanie w całości wypłacić świadczenia wychowawcze, rodzinne i inne świadczenia stałe należne mieszkańcom - mówi Adam Snarski, burmistrz Leska po upadku banku w Sanoku. Władze wielu poszkodowanych samorządów mają problemy z płynnością finansową.

23.01.2020

Wiceminister rozwoju: Rusza reforma planowania przestrzennego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Planujemy, że do połowy roku przedstawimy główne założenia prac nad projektem ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym - mówi w wywiadzie dla Prawo.pl Robert Krzysztof Nowicki, wiceminister rozwoju. I zapowiada, że główne cele prac to zintegrowanie planowania w skali strategii rozwoju kraju, województw, powiatów i gminy.

22.01.2020

Rejestr ryzyka – typowe błędy i ich wpływ na zarządzanie jednostką

Samorząd terytorialny Zarządzanie Kontrola zarządcza

Przeglądając standardy kontroli zarządczej, nie znajdziemy wskazanego wprost obowiązku prowadzenia rejestru ryzyka. Ustawodawca zostawił organizację procesu identyfikacji, oceny i analizy oraz reakcji na ryzyko zarządzającemu jednostką - pisze Katarzyna Lenczyk-Woroniecka, dyrektor Wydziału Audytu Wewnętrznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

21.01.2020

Audytor jak lekarz - ma uzdrowić to, co źle funkcjonuje

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Audytor w urzędzie ma zaproponować usprawnienia systemowe, poprawę zarządzania, zapobiegać potencjalnym zagrożeniom. Działania audytora to często… wyższy poziom dyplomacji – mówi Bożena Derda, audytor wewnętrzny w Urzędzie Miejskim w Bytomiu.

31.12.2019

Audytor powinien w swojej pracy prowadzić „badania kliniczne”

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Audytor powinien mieć nie tylko uszy, jak sama nazwa profesji wskazuje, ale i oczy otwarte; obserwować to, co się dzieje w urzędzie i interesować się każdym obszarem działalności. Sekretarz ma sporo wspólnego z zainteresowaniami audytora wewnętrznego, który może mu być bardzo pomocny.

27.12.2019

Głosomaty ułatwiłyby oddawanie głosu wyborcom niepełnosprawnym

Administracja publiczna Wybory

Wielu wyborców niepełnosprawnych z przyczyn obiektywnych nie może głosować. Problem absencji przymusowej przy urnach wyborczych może dotyczyć nawet 2 milionów osób. Należy dyskutować na temat zmian w prawie, by jak najpełniej umożliwić wszystkim zainteresowanym oddawanie głosu – wskazuje dr hab. Maciej Borski.

24.12.2019

W gminach wciąż funkcjonuje stary system gospodarowania odpadami

Samorząd terytorialny Środowisko

Przed nami konieczność rozstrzygnięcia, jaką wykładnię przepisów stosować, żeby wprowadzić w gminach system bezpiecznie, płynnie i bez procesów sądowych z firmami wykonawczymi. Także, by przepisy miały pozytywny wpływ na gospodarowanie odpadami komunalnymi – mówi Krzysztof Nowak z Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

10.12.2019

Publiczny transport zbiorowy wymaga stabilizacji. Wnioski po konferencji naukowej

Samorząd terytorialny

Według ekspertów poza obszarami miejskimi gminy powinny pełnić rolę uzupełniającą w organizowaniu publicznego transportu zbiorowego. Są jednak wątpliwości, czy główną rolę powinny grać województwa, powiaty czy zrzeszenia powiatów obejmujące obszary subregionów. Różnice zdań dotyczą też zgody co do tego, czy województwa powinny zająć się wyłącznie przewozami kolejowymi, czy pełnić także aktywną rolę w transporcie drogowym.

06.12.2019

Audyt ma ostrzegać kierownika jednostki, co wymaga poprawy

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Audyt wspiera szefa instytucji poprzez zapewnienie, że konkretny obszar działalności działa prawidłowo lub ostrzega, że coś wymaga poprawy. Co ważne, audytor wewnętrzny może to zrobić przed weryfikacjami kontroli zewnętrznych, których skutki mogą być po prostu nieprzyjemne – mówi Katarzyna Lenczyk-Woroniecka, dyrektor Wydziału Audytu Wewnętrznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

25.11.2019

Potencjalne przeznaczenie nieruchomości w sprawach planistycznych

Samorząd terytorialny Budownictwo

Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub jego zmiana może prowadzić do wzrostu wartości nieruchomości lub jej obniżenia. Do wzrostu wartości nieruchomości dochodzi też po wydaniu decyzji o warunkach zabudowy – pisze Marek Foryś, radca prawny.

22.11.2019

Eksponowanie flagi państwowej wciąż rodzi problemy

Samorząd terytorialny

W przeciwieństwie do naszych sąsiadów Polska nie ma opracowanego Polskiego Kodeksu Flagowego, który normuje zasady właściwego postępowania z flagą. To powoduje różne nieprawidłowości związane z ekspozycją flagi państwowej i barw narodowych podczas różnych wystąpień i uroczystości – mówi Marek Kwiecień wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego.

09.11.2019