Komisja deregulacyjna chce, aby wójt szybciej oglądał drzewa zgłoszone do wycinki

Samorząd terytorialny Środowisko

Skrócenie z 21 do 14 dni terminu na dokonanie przez organ oględzin zgłoszonych do wycinki drzew, a także skrócenie do 7 dni terminu na wniesienie przez organ ewentualnego sprzeciwu. Taka propozycja zmiany ustawy o ochronie przyrody znalazła się w projekcie nowelizacji ustawy deregulacyjnej, która trafiła do Sejmu.

27.07.2023

Fundacja z BIP i karami za bezczynność? Konieczne przeanalizowanie przepisów

Administracja publiczna

Każda fundacja w Polsce wykonuje zadania publiczne. Ma więc obowiązki wynikające z ustawy o udostępnianiu informacji publicznej - tak wynika z orzecznictwa NSA. Niesie to ze sobą poważne konsekwencje, choćby tę, że fundacje powinny prowadzić biuletyn informacji publicznej i umieszczać w nim te informacje publiczne, które są wymagane przepisami ustawy, co jednak nie jest szczególnie częstą praktyką.

27.07.2023

Rusza druga edycja Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Nieruchomości

Gminy, powiaty i województwa z całej Polski mogą już składać wnioski o dofinansowanie w drugim naborze Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wnioski samorządy mogą składać w Aplikacji Polski Ład. Nabór potrwa do 16 sierpnia 2023 roku. Wysokość wsparcia z programu wynosi nawet do 98 proc. wartości inwestycji. Oznacza to, że wkład własny samorządu wynosi minimum 2 proc.

26.07.2023

Podział rządowej rekompensaty krzywdzi 66 miast powiatowych

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Unia Metropolii Polskich apeluje do Senatu o wprowadzenie zmian w podziale 14 mld zł „dodatkowych środków” pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego. Zaproponowane przez UMP zmiany mają na celu wsparcie 66 miast na prawach powiatu, które w największym stopniu odczuły negatywne skutki zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych.

26.07.2023

Wielu sołtysów nie otrzyma dodatku emerytalnego - brakuje papierów albo... dwóch dni

Samorząd terytorialny

Dodatek emerytalny dla sołtysów to jeden ze sztandarowych programów rządu. Może się jednak okazać, że wielu go nie otrzyma, a inni długo na niego poczekają. Problemem jest udokumentowanie pełnienia funkcji - nie tyle przez co najmniej 2 kadencje, ale dokładnie przez 8 lat. KRUS interpretuje bowiem przepisy bardzo zawężająco.

25.07.2023

Nie będzie lwiej skóry przed kominkiem, posłowie chcą zaostrzyć przepisy

Środowisko Prawo unijne

Kły, rogi, łapy czy skóry zwierząt zagrożonych wyginięciem nie zawisną już w salonach myśliwych ani osób, które lubują się w takim wystroju wnętrz. Posłowie chcą zakazu sprowadzania do Polski trofeów szeregu zwierząt chronionych konwencją waszyngtońską. Za załamanie zakazu ma grozić kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

24.07.2023

Street racing na żywo, czy potrzebna jest pilna zmiana prawa?

Prawo karne Drogi

Street racing, czyli nielegalne wyścigi samochodowe na drogach publicznych, to coraz większy problem nie tylko dużych miast. Policjanci niemal w każdy weekend wlepiają mandaty i zabierają dowody rejestracyjne. W kolejnym tygodniu wyścigi się jednak powtarzają. Część ekspertów uważa, że najwyższy czas wprowadzić do porządku prawnego nową kategorię przestępstw.

22.07.2023

NIK: W spółkach komunalnych zawyżano wynagrodzenia członków zarządów i rad nadzorczych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

NIK badała czy spółki komunalne w woj. lubelskim przestrzegają przepisów o zasadach wynagradzania członków zarządu i rad nadzorczych. Znalazła wiele nieprawidłowości, stąd ocena jest negatywna. Izba krytycznie oceniła też działalność burmistrza Lubartowa, który sprawował nadzór właścicielski nad dwiema miejskimi spółkami: PEC i PGK.

21.07.2023

Kto potwierdza zmiany konstrukcyjne w pojazdach - ministerstwo wyjaśnia wątpliwości

Samorząd terytorialny Transport

Od 1 lipca obowiązuje nowy przepis prawa o ruchu drogowym dotyczący potwierdzania zmian konstrukcyjnych pojazdów. Do tej pory była to kompetencja okręgowych stacji kontroli pojazdów. Starostowie mają jednak wątpliwości, które podmioty tworzą teraz „służbę techniczną” wyznaczoną przez dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego. Nie wiadomo też, czy nowelizacja dotyczy wszystkich pojazdów.

21.07.2023

Gminy turystyczne chcą pobierać opłaty za parkowanie nie tylko w dni robocze

Samorząd terytorialny Drogi Turystyka Finanse samorządów

Zatłoczone gminy turystyczne i uzdrowiskowe przekonują, że pobieranie dodatkowych opłat za parkowanie to konieczność, aby udrożnić ulice i odblokować miejsca parkingowe. Korzyść z wprowadzenia opłaty za postój samochodów w strefie płatnego parkowania także w dni wolne od pracy docelowo mają odczuć też turyści, bo gminy zyskają pieniądze na poprawę infrastruktury turystycznej i zabezpieczenie plaż czy utrzymanie czystości.

19.07.2023

NIK: Podwyżki energii elektrycznej zachwiały elektromobilnością w samorządach

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Transport

Mimo oferowanego wsparcia, większość skontrolowanych gmin nie zapewniła wymaganego ustawą udziału samochodów elektrycznych we własnych flotach. Przyczyną tego były m.in. duży wzrost cen energii elektrycznej oraz słabo rozwinięta sieć stacji ładowania. Problem stanowiły też niejasne zapisy w ustawie o elektromobilności.

18.07.2023

W strefach czystego transportu nie tylko system nalepkowy

Samorząd terytorialny Transport

Gminy mogą zdecydować, w jaki sposób skontrolują wjazd do strefy czystego transportu. Czy w oparciu o system „nalepkowy”, czy za pomocą systemów automatycznego czytania tablic na podstawie danych pobieranych z centralnej ewidencji pojazdów. Takie zmiany wprowadza znowelizowana ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

18.07.2023

Zaświadczenie o prawie do głosowania w referendum ogólnokrajowym zabezpieczone hologramem

Samorząd terytorialny Wybory

We wniosku o zmianę miejsca głosowania oraz zaświadczeniu o prawie do głosowania w referendum ogólnokrajowym nie będzie już konieczności podawania imienia ojca i daty urodzenia. Projekt wzoru zaświadczenia proponuje, aby było one zabezpieczane znakiem holograficznym zawierającym litery RO, naklejanym na zaświadczeniu.

17.07.2023

Większy smog z kominków czy zakaz palenia także w węglowej kozie?

Samorząd terytorialny Środowisko Węgiel

Zwolennicy kominków jako drugiego źródła ogrzewania wygrali przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie. Sąd uwzględnił ich skargę, która dotyczyła zakazu palenia w takich urządzeniach w dni smogowe, zapisanego w mazowieckim programie ochrony powietrza. Wyrok może być powodem do tego, aby przepisy antysmogowe zaostrzyć.

17.07.2023

Ilu ludzi mieszka w Polsce? Nie wiadomo, i wszyscy na tym tracą

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna

Pomiar liczby i struktury ludności w Polsce kuleje. Nie wiadomo nawet, czy jest nas 37 czy jednak 39 milionów. Choć na ulicach miast widać, że Polska jest już państwem wielonarodowościowym, statystyka publiczna tego nie oddaje. A liczba ludności ma bezpośredni wpływ na dystrybucję rządowych i unijnych pieniędzy do samorządów lokalnych. Ma przełożenie na około 90 obszarów prawnych, gdzie podejmowane są decyzje administracyjne, budżetowe, wyborcze i inne.

14.07.2023

Zakusy na Puszczę Białowieską grożą naruszeniem prawa UE

Środowisko Administracja publiczna Prawo unijne

Zintegrowany Plan Zarządzania dla Obiektu Światowego Dziedzictwa Puszcza Białowieska przewiduje zwiększenie wycinek w Puszczy Białowieskiej. Pod topór mogą iść ponadstuletnie drzewostany. Organizacje przyrodnicze ostrzegają, że efekty będą niezgodne z prawem UE i naruszą zasady ochrony obiektu światowego dziedzictwa UNESCO. Ministerstwo Klimatu zaprzecza, że planuje wycinkę.

13.07.2023

Spis wyborców wójt nadal będzie podpisywał odręcznie

Samorząd terytorialny Wybory

Projekt rozporządzenia ministra cyfryzacji w sprawie spisu wyborców nadal przewiduje, że wójt (burmistrz, prezydent miasta) będzie musiał odręcznie podpisać spis wyborców. Przepisy nie przewidują bowiem potwierdzenia ich elektronicznym podpisem kwalifikowanym. Dobra wiadomość jest taka, że ustawodawca zdecydowanie jednak zmniejszył liczbę wymaganych podpisów.

12.07.2023