MSWiA wyjaśnia, że ujęte w rozporządzeniu zmiany, są realizacją wniosków rad gmin przekazanych za pośrednictwem wojewodów do ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Zmiany dotyczą 1166 przypadków w tym:
- ustalenia 92 nazw miejscowości,
- 2 nazw obiektów fizjograficznych,
- 853 zmian nazw lub rodzajów miejscowości,
- zniesienia 213 nazw miejscowości
na terenie 245 gmin, 160 powiatów w 16 województwach.
Sprawdź w LEX: Czy przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami wsi w sprawie zmiany jej nazwy jest obligatoryjne? >
MSWiA zapewnia, że wszystkie ujęte w rozporządzeniu zmiany poddane zostały konsultacjom z mieszkańcami. Większość biorących udział w konsultacjach mieszkańców, poparła je. Spełnione zostały też wymogi ustawowe, dotyczące uzyskania opinii właściwych rad gmin, powiatów i wojewodów oraz powiatowych służb geodezyjno-kartograficznych.
Sprawdź w LEX: Czy jest możliwość zniesienia części wsi i przysiółku o innych nazwach niż cała wieś? >
Resort przyznaje, że w niektórych przypadkach zmian nazw miejscowości zaistnieje konieczność wymiany dokumentów przez mieszkańców i przedsiębiorców miejscowości objętych zmianami. Będzie też konieczność wprowadzenie zmian w określonych rejestrach i ewidencjach. Wydatki powstające z tytułu zmiany w nazwach poniosą zainteresowane jednostki samorządu terytorialnego. Według szacunków MSWiA wydatki te wyniosą ogółem ok. 69 741 zł.
Złożą się na nie:
- wykonanie nowych szyldów,
- pieczęci urzędowych (np. dla szkoły),
- tablic z numerami porządkowymi nieruchomości,
- tablic i znaków informacyjnych na drogach gminnych i powiatowych
- przeprowadzenie zmian w dokumentacji geodezyjnej.
Rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.
Sprawdź w LEX: Jak sprostować nazwę miejscowości, aby była zgodna z nazwą w urzędowym wykazie nazw miejscowości i ich części? >