Wnioski o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia (dalej decyzja) można składać od 1 stycznia 2024 r. (w praktyce od 2 stycznia) w wojewódzkim zespole ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) właściwym ze względu na miejsce stałego pobytu lub elektronicznie. W wersji papierowej można złożyć także wniosek za pośrednictwem powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (PZON), który ma siedem dni na przekazanie wniosku do WZON. Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia – jak ją otrzymać.

- Mówi o tym art. 6b3 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Samorządy nie mają tu więc wyjścia. Jeśli przepis mówi o tym, że wniosek może być złożony za pośrednictwem powiatowego zespołu, to nie ma żadnej podstawy do odmowy przyjęcia wniosku – podkreśla Bernadeta Skóbel, radca prawny, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz w Związku Powiatów Polskich (ZPP). Przypomina, że jeśli interesant składa pismo w biurze podawczym organu administracji publicznej, to nie istnieje odmowa jego przyjęcia. – Pracownik urzędu ma obowiązek każde takie pismo przyjąć – dodaje.

Sprawdź w LEX: Czy świadczenie wspierające wlicza się do dochodu przy świadczeniach pieniężnych i niepieniężnych z pomocy społecznej? >

 

 

Zainteresowanie wydaniem decyzji jest duże

Tymczasem z informacji uzyskanych przez Prawo.pl wynika, że niektóre powiatowe zespoły ds. orzekania odsyłają ludzi z kwitkiem, nie przyjmując wniosków o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Trzeba ją najpierw uzyskać, aby potem w ZUS wnioskować o świadczenie wspierające.

Już w pierwszym dniu po świętach powiatowe zespoły zostały zasypane pytaniami o świadczenie wspierające. Przeczytaj więcej: Powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności obawiają się paraliżu

Po nowym roku zainteresowanie wciąż jest duże. – Przyjmujemy wnioski o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, po czym przekazujemy je do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Zainteresowanie, jak na nasze małe województwo, jest spore – mówi Małgorzata Rajczyk, przewodnicząca opolskiego PZON. Dodaje, że pracownicy Zespołu, choć nie mają takiego obowiązku, pomagają także wypełniać na prośbę składającego wniosek kwestionariusz samooceny, który jest załącznikiem do wniosku.

Sprawdź w LEX: Czy osoba, która pobiera świadczenie pielęgnacyjne może bez wcześniejszej rezygnacji z tego świadczenia złożyć wniosek o ustalenie potrzeby wsparcia? >

 

PZON ma obowiązek przyjąć wniosek

Jednak nie wszędzie tak jest. Niektóre powiatowe zespoły nie chcą przyjmować wniosków, zasłaniając się zbyt dużym obciążeniem bieżącymi obowiązkami związanymi m.in. z wydawaniem orzeczeń o niepełnosprawności. Urząd Miasta w Lublinie informuje na swojej stronie, że to WZON jest odpowiedzialny za przyjmowanie wniosków. - W związku z licznymi zapytaniami kierowanymi do Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Lublin oraz Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności przez osoby zainteresowane korzystaniem ze świadczenia wspierającego, przypominamy, że realizatorami tej nowej formy wsparcia będą Wojewódzki Zespół Orzekający oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych, tym samym do tych instytucji należy kierować wnioski i zapytania - czytamy. Jednak po kontakcie z Urzędem Miasta w Lublinie, okazuje się, że miejski zespół ds. orzekania o niepełnosprawności (MZON) wnioski o wydanie decyzji przyjmuje. - Wnioski przyjmowane są także we MZON i zgodnie z przepisami, przekazywane do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności - mówi Anna Czerwonka z biura prasowego lubelskiego urzędu.

Z kolei powiat nowosolski informuje: Pracownicy powiatowych zespołów nie zostali przeszkoleni odnośnie sposobu wypełniania wniosku i kwestionariusza samooceny stąd nie mogą pomóc w wypełnianiu tych formularzy. Rzeczywiście przepisy nie narzucają na pracowników PZON takiego obowiązku, muszą oni jedynie przyjąć wniosek o wydanie decyzji i przekazać ją do WZON.

Sprawdź w LEX: Czy wniosek do Wojewódzkiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności niezbędny do ustalenia poziomu potrzeby wsparcia składa się na określonym druku? >

Dla wielu osób o wiele wygodniej jest złożyć wniosek w powiatowym zespole. Zazwyczaj do wojewódzkiego zespołu trzeba pokonać dużo większą odległość. – Warto pamiętać, że wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia można też wysłać listem poleconym do WZON. To, czy jest on właściwie wypełniony i tak podlega weryfikacji na początku jego procedowania, a nie w momencie przyjęcia przez urząd – zauważa Małgorzata Rajczyk.

Aby starać się o wydanie decyzji, należy mieć orzeczenie o niepełnosprawności lub być w trakcie jego procedowania. Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia można złożyć wraz z wnioskiem o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Dopiero po uzyskaniu decyzji z WZON, można wnioskować do ZUS o świadczenie wspierające. Zapoznaj się także: Najważniejsze będą czynności z najwyższą punktacją przy ustalaniu poziomu potrzeby wsparcia.

Czytaj też w LEX: Świadczenia opiekuńcze po wprowadzeniu świadczenia wspierającego >