Domy będą bardziej energooszczędne, ale inwestorzy zyskają czas na dostosowanie projektów

Administracja publiczna Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju ma dobrą wiadomość dla inwestorów. Nowe zaostrzone wymagania odnośnie oszczędności energii nie będą stosowane do wniosków o pozwolenie na budowę złożonych do 30 grudnia 2020 roku. Uwzględniać je trzeba w projektach składanych od 31 grudnia. To oznacza, że inwestorzy nie będą musieli poprawiać projektów złożonych w 2019 roku,

23.11.2020

Po decyzjach urzędników z czasów COVID-19 nie pozostanie ślad

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Telekonferencje i videokonferencje organów administracji publicznej nie są nagrywane. Nie ma protokołów i stenogramów. Nie wiadomo, kto konkretnie i jaką decyzję podjął, komu i jakie wydał polecenie służbowe, i czy miał do tego prawo. Zdaniem ekspertów, to unikanie odpowiedzialności i bezprawne działanie, które pozbawia obywateli dostępu do informacji, która powinna być publiczna.

23.11.2020

Natarczywe żebranie w sieci i w realu - na tatuaż, kota i start-up

Prawo karne Pomoc społeczna Administracja publiczna

Tradycyjne żebranie na ulicy wypierają nowoczesne sposoby w postaci publicznych zbiórek internetowych. Do tego zaciera się granica między staroświeckim proszeniem o jałmużnę, a nowoczesnym crowdfundingiem. Bo jedni proszą o datki na obiecującą inwestycję, a inni na tatuaż. Karane jest jednak tylko wykorzystywanie portali crowdfundingowych do zbiórki na cele przestępcze, np. na opłacenie mandatu.

21.11.2020

Pirat drogowy z Norwegii nie poratuje się w Polsce

Administracja publiczna

Obecne przepisy zapobiegają „turystyce za prawem jazdy” i sytuacjom, gdy jedna osoba posiada więcej niż jedno prawo jazdy – uważa Ministerstwo Infrastruktury. Dlatego nie zamierza zmieniać regulacji dotyczących wydawania praw jazdy obywatelom polskim przebywającym dłuższy czas za granicą. Także w państwach, które nie są członkami Unii Europejskiej.

21.11.2020

Ustawa okołobudżetowa na 2021 rok uchwalona

Finanse publiczne Administracja publiczna

W czwartek późnym wieczorem Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową na przyszły rok. Polski Fundusz Rozwoju dostanie dodatkowe 6,6 miliardów złotych. Zamrożone mają zostać wynagrodzenia w jednostkach i podmiotach sektora finansów publicznych na poziomie z 2020 roku. Przewidziano też zamrożenie płac sędziów, prokuratorów, asesorów i referendarzy sądowych oraz sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku.

20.11.2020

Sejm nadal nie powołuje rzecznika praw obywatelskich

Administracja publiczna

Sejm w czwartek wieczorem po raz kolejny nie powołał Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na Rzecznika Praw Obywatelskich. Sejmowa większość odrzuciła kandydatkę zgłoszoną przez opozycję i kilkaset organizacji pozarządowych, ale sama konsekwentnie nie zgłasza kandydatury. Obowiązki RPO nadal pełni Adam Bodnar, ale trwają przygotowania od odsunięcia go przy pomocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

20.11.2020

Zmiany w działach administracji rządowej uchwalone

Administracja publiczna

W nocy z czwartku na piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o działach administracji rządowej. Przewiduje ona m.in. wyodrębnienie nowych działów: geologia, leśnictwo, łowiectwo, centrum administracyjne rządu, a także utworzenie Narodowego Centrum Sportu. Zmiany mają dostosować działy do nowej struktury rządu.

20.11.2020

Obsługa największych podatników od stycznia w jednym miejscu

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Ministerstwo finansów zapowiada, że od 2021 roku największych podatników obsłuży jeden urząd skarbowy. Będzie to Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie. Wyspecjalizowane urzędy skarbowe skoncentrują się na dużych podmiotach gospodarczych. Drobne podmioty z udziałem kapitału zagranicznego, wrócą do pozostałych urzędów skarbowych.

19.11.2020

Portal otwartych danych dobrze oceniany przez firmy, ale wciąż niewiele z niego korzysta

Administracja publiczna Nowe technologie RODO

Przedsiębiorcy pozyskują dane, korzystając głównie z Biuletynów Informacji Publicznej. Poszukują przede wszystkim informacji potrzebnych do prowadzenia firmy, pozyskiwania klientów, a najczęściej danych o podatkach, księgowości i przetargach. Portal otwartych danych potrzebuje dalszej popularyzacji.

19.11.2020

Otwieranie danych i dbanie o ich jakość jest kluczowe dla transparentnego państwa

Administracja publiczna Nowe technologie

Proces otwierania danych jest ważny dla gospodarki, przedsiębiorców i urzędników. W Polsce można korzystać ze zbioru danych w portalu dane.gov.pl. Sama jakość danych jest niezwykle ważna, żeby mogły być ponownie wykorzystane - podkreślają uczestnicy konferencji o otwartych danych The Future is data. Przyszłość to dane - zorganizowanej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

19.11.2020

Zgonów coraz więcej - osłabione urzędy stanu cywilnego z trudem nadążają

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Wzrost liczby zgonów może zablokować działanie USC. Śmierć pociąga za sobą oprócz rejestracji aktu stanu cywilnego konieczność sporządzenia wielu odpisów do załatwienia różnych spraw. Tymczasem urzędników jest mniej, bo przez COVID rotują się i chorują. Sama rejestracja nie jest łatwa, trudno więc zastąpić pracownika. Poza tym niezbędne są certyfikaty do systemu.

19.11.2020

Sejm za poprawkami Senatu do ustawy o doręczeniach elektronicznych

Administracja publiczna Nowe technologie

Posłowie zagłosowali za przyjęciem prawie wszystkich poprawek Senatu do ustawy o doręczeniach elektronicznych. Ustawa została skierowana do podpisu prezydenta. Dzięki niej możliwa ma być prosta i przejrzysta komunikacja elektroniczna między administracją publiczną a obywatelem.

18.11.2020

Powstanie jeden wyspecjalizowany urząd skarbowy

Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Specjalny urząd skarbowy będzie obsługiwał największe firmy z całego kraju. Jego utworzenie przewiduje opublikowany w środę projekt rozporządzenia ministra finansów. W założeniu nowa jednostka ma zapewnić kompleksową i profesjonalną obsługę podatkowym grupom kapitałowym i spółkom ich tworzącym.

18.11.2020

Rząd tworzy konkurencyjny do służby cywilnej korpus urzędniczy?

Administracja publiczna Służba cywilna

Korpus służby cywilnej ma zapewnić zawodowe i politycznie neutralne wykonywanie zadań państwa w urzędach administracji rządowej – przypomina Stowarzyszenie Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. I alarmuje, że nadanie premierowi nowych uprawnień doprowadzi do stworzenia konkurencyjnego do służby cywilnej korpusu urzędniczego.

18.11.2020

UE: Jest oficjalna zapowiedź polskiego weta budżetu i funduszu odbudowy

Administracja publiczna Prawo europejskie

Stały przedstawiciel Polski przy Unii Europejskiej na spotkaniu ambasadorów przedstawił stanowisko, że akceptacja dla budżetu UE i funduszu odbudowy wymaga jednomyślnej zgody na wszystkie elementy tego pakietu. To kolejna deklaracja, że polski rząd zamierza zawetować te dokumenty. Tymczasem ambasadorowie zatwierdzili tekst rozporządzenia ws. uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności

16.11.2020

Minister sprawiedliwości naciska na premiera w sprawie weta do budżetu UE

Administracja publiczna Prawo europejskie

Teraz jest ten moment, kiedy Polska może zgłosić weto w sprawie budżetu UE - stwierdził w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Powiedział, że jest przekonany, że weto zostanie zastosowane. I podkreślił, że brak weta oznaczałby całkowitą utratę zaufania do premiera "z wszelkimi tego konsekwencjami".

16.11.2020

Sejm opublikował porządek obrad na przyszły tydzień

Administracja publiczna

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu planowanym na 18-19 listopada br. nie przewiduje się rozpoznania prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. W porządku obrad znalazły się m.in. siedem uchwał rocznicowych, prawo o ruchu drogowym, trzy projekty o zmianie kpa i ustawa o zmianie ustawy o przedsiębiorstwach państwowych.

13.11.2020

Gospodarka wodna włączona do resortu infrastruktury

Środowisko Administracja publiczna

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, do ministerstwa infrastruktury, którego zakresu należy m.in. żegluga śródlądowa i gospodarka morska, został włączony dział gospodarka wodna. Oznacza to, że ten minister przejmuje zarząd nad Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Wodami Polskimi.

13.11.2020