NIK bez większych zastrzeżeń do funkcjonowania systemu ratowniczo-gaśniczego

Administracja publiczna

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak działa system ratowniczo-gaśniczy w Polsce. To pierwsza tak kompleksowa kontrola tego obszaru. W ocenie NIK, obowiązujące rozwiązania prawne są spójne, a organizacja krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego oraz wyposażenie i przygotowanie ratowników umożliwiały sprawne prowadzenie działań ratowniczych.

18.05.2021

Polski Ład - niższe podatki, więcej na zdrowie, koniec z umowami śmieciowymi

Administracja publiczna Polski Ład

Podwyższenie drugiego progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. rocznie, kwota wolna od podatku do 30 tys. zł, zniesienie umów śmieciowych, 6 proc. PKB na zdrowie już w 2023 roku, szereg ułatwień dla biznesu, uproszczenia w prawie budowlanym - to tylko niektóre z zapowiedzi kierownictwa PiS i rządu w ramach Polskiego Ładu.

15.05.2021

NSA: Kierowca poszedł na szkolenie, a punkty karne bez zmian

Prawo karne Administracja publiczna

Kierowca odbył wynikające z przepisów szkolenie sprawdzające jego kwalifikacje do prowadzenia pojazdów. Jednak sąd nie uznał, że trzeba mu obniżyć liczbę punktów karnych. Skutek odbycia szkolenia w postaci obniżenia liczby punktów nie leży w kompetencji organu orzekającego - argumentował Naczelny Sąd Administracyjny. I nawet poparcie RPO nic nie pomogło.

15.05.2021

Przedszkolak będzie miał dalej do lokalu z jednorękim bandytą

Szkoła i uczeń Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Resort finansów przygotował projekt określający minimalne odległości salonów gier na automatach m.in. od szkół i przedszkoli. Zmiany mają chronić obywateli, a w szczególności osoby małoletnie, przed szkodliwymi skutkami hazardu. Automaty będą też bardziej oddalone od miejsc kultu.

14.05.2021

WSA: W ankietach oceniających wykładowców są tylko odczucia, a nie informacja

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Rektor wyższej uczelni publicznej słusznie nie udostępnił ankiet z ocenami okresowymi wykładowców wypełnianych przez studentów - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Uznał, że ankiety są dokumentem wewnętrznym, zawierają jedynie opinie i odczucia studentów i jako takie nie stanowią informacji publicznej.

14.05.2021

Senat: Nie będzie szczepień w aptekach, bo Sejm zepsuł ustawę

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Nie wejdą na razie w życie przepisy dające możliwość wykonywania szczepień ochronnych w aptekach, a także m.in. dotyczących praw emerytalnych pracowników górniczych pracujących przy zwalczaniu epidemii. Odrzucił je Senat, ale nie dlatego że uznał je za niepotrzebne, tylko zarzucił Sejmowi naruszenie procedury legislacyjnej.

13.05.2021

Bartłomiej Wróblewski nie będzie Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Senat w czwartek odmówił zgody na powołanie posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Swoje obowiązki na tym stanowisku wciąż pełni Adam Bodnar, którego kadencja upłynęła 9 września ubiegłego roku. Trybunał Konstytucyjny 15 kwietnia orzekł, że pozwalający na to przepis ustawy jest niezgodny z konstytucją.

13.05.2021

Uwaga na terminy załatwienia sprawy administracyjnej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Organ obowiązany jest załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki, czyli dążyć do załatwienia jej w terminie krótszym niż wyznaczony. Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane organowi z urzędu.

13.05.2021

Dane o zaszczepionych w eWUŚ, potem mogą być koronapaszporty

Administracja publiczna RODO Koronawirus szczepienia

W systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniodawców, czyli w eWUŚ, pojawi się informacja o tym, czy dana osoba jest zaszczepiona przeciwko Covid-19. To znacznie uprości podmiotom leczniczym weryfikację, kto jest zaszczepiony. Może też ułatwić prowadzenie akcji promujących szczepienia, a w przyszłości wprowadzenie paszportu covidowego.

13.05.2021

Po sześciu latach od wyroku TK jest projekt o stwierdzaniu nieważności decyzji

Prawo cywilne Administracja publiczna

Pomimo upływu prawie 6 (!) lat od wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku stwierdzającego niekonstytucyjność przepisu nie wyłączającego dopuszczalności stwierdzenia nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa, gdy od wydania decyzji nastąpił znaczny upływ czasu, a decyzja była podstawą nabycia prawa lub ekspektatywy, wciąż nie zmieniono tego prawa

13.05.2021

Zapewnienie dostępności konieczne, za jej brak grożą kary

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

W tym roku zaczną obowiązywać kolejne przepisy ustawy o zapewnianiu dostępności przez podmioty publiczne. Będzie można zgłosić brak dostępności w wymiarze architektonicznym i informacyjno–komunikacyjnym oraz wnieść skargę na brak dostępności.

12.05.2021

Od dziś możliwe liczniejsze zgromadzenia

Administracja publiczna Koronawirus

Od wtorku przepisy pozwalają na organizowanie i uczestnictwo w liczniejszych niż do tej pory manifestacjach. Obecnie zakazuje ono organizowania i uczestnictwa w zgromadzeniach organizowanych na postawie zawiadomienia więcej niż 25 osobom. Dotąd mogło w nich uczestniczyć zaledwie 5 ludzi. A kibice z Wlk. Brytanii zostaną zwolnieni z kwarantanny

11.05.2021

SN: Inwalidka z eksmisją, bez prawa do lokalu socjalnego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Sąd rejonowy nie zbadał z urzędu wszystkich przesłanek o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, bądź o braku takiego uprawnienia - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. - Ten błąd spowodował naruszenie godności i ochrony prawa do mieszkania osoby niepełnosprawnej, dlatego prawomocny wyrok należało uchylić w drodze skargi nadzwyczajnej.

11.05.2021

Parki narodowe mają dostać ustawę i centralny zarząd

Środowisko Administracja publiczna

Kompleksowe unormowanie działalności parków narodowych, w tym wzmocnienie ich kondycji finansowej, ale też utworzenie Generalnej Dyrekcji Polskich Parków Narodowych - to główne cele projektu ustawy o parkach narodowych, który ma zostać przyjęty przez rząd w czwartym kwartale tego roku. Projekt jest w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

11.05.2021

Klauzula lub zaświadczenie potwierdzą ostateczność decyzji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Ostateczna decyzja administracyjna, np. pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego, korzysta z domniemania legalności. Dlatego jej adresat może być zainteresowany uzyskaniem potwierdzenia ostateczności. W tym celu może zwrócić się do organu o umieszczenie na odpisie decyzji pieczęci o treści "decyzja ostateczna" lub adnotacji.

10.05.2021

Turysta nie zapłaci za taksówkę z napisem GOPR

Prawo cywilne Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Za akcję ratowniczą w górach nie zapłaci ani pani w szpilkach, ani pan w klapkach. Nawet pani w samym biustonoszu w siarczystym mrozie. Ale ułańską fantazję można mieć tylko wędrując po polskich szlakach, bo np. we Włoszech czy na Słowacji już płaci się za ratunek będący efektem bezmyślności turysty. I choć nakłady na ratownictwo górskie rosną, to zdaniem MSWiA wprowadzenie odpłatności za akcje wywołałoby lawinę problemów.

08.05.2021

Dawid z Goliatem - mieszkańcy gmin kontra Centralny Port Komunikacyjny

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Mieszkańcy terenów, na których powstać ma Centralny Port Komunikacyjny skarżą się, że naruszane są ich prawa własności. Czują się niedoinformowani i pokrzywdzeni. Spółka CPK podkreśla tymczasem, że informuje mieszkańców o każdym etapie przygotowań i konsultuje wszystkie decyzje, nawet kiedy nie wymaga tego prawo.

06.05.2021

Strasburg: Flaga mniejszościowa może powiewać przed biurem europosła

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Sankcje za powieszenie flag dwóch węgierskich regionów przed biurem rumuńskiego europosła narodowości węgierskiej stanowiły naruszenie jego prawa do wolności wyrażania opinii - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału, nie wzięto pod uwagę statusu skarżącego jako posła do Parlamentu Europejskiego, reprezentującego mniejszość węgierską w Rumunii.

04.05.2021

Sejm ratyfikował unijny Fundusz Odbudowy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Administracja publiczna

Sejm we wtorek wieczorem ratyfikował decyzję Rady Europy o zwiększeniu zasobów własnych UE dotyczącej Funduszu Odbudowy. Jej przyjęcie jest niezbędne do uruchomienia wypłat z Funduszu Odbudowy, z którego Polska ma otrzymać ponad 58 mld euro. Pieniądze te mają być rozdysponowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

04.05.2021