Do Sejmu wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu prezesowi NIK

Administracja publiczna

W piątek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek wpłynął wniosek Prokuratora Generalnego o uchylenie immunitetu Marianowi Banasiowi, prezesowi NIK - potwierdza Kancelaria Sejmu. Śledczy chcą postawić kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. Według senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego, b. prezesa NIK, koincydencja czasowa wniosku prokuratury w sprawie szefa NIK i zatrzymania jego syna budzi wątpliwości.

23.07.2021

Marcin Wiącek, nowy RPO, złożył ślubowanie przed Sejmem

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Dr hab. Marcin Wiącek, nowy Rzecznik Praw Obywatelskich, złożył w piątek ślubowanie przed Sejmem. Prawnik zastąpił na tym stanowisku dr hab. Adama Bodnara, którego kadencja upłynęła we wrześniu ubiegłego roku.

23.07.2021

Projekt: Osoba głucha nagra petycję i wniosek w formie video

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wiele osób głuchych nie zna języka polskiego i ma z nim problemy. Uniemożliwia im to przygotowanie petycji i uzyskiwanie informacji publicznej. Posłowie chcą znowelizować przepisy obu ustaw - tak aby dopuszczały złożenie wniosku przez osobę głuchą w formie wideo, zawierającego osobisty przekaz sporządzony w języku migowym lub systemie językowo-migowym.

23.07.2021

Sąd: Doręczenia zastępcze mają zastosowanie także w sprawach wykroczeniowych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Sąd pierwszej instancji uniewinnił obwinionego, uznając, że nie został on skutecznie wezwany do wskazania danych użytkownika pojazdu, który miał nieprawidłowo zaparkować pojazd. Doręczenie korespondencji przez awizo było skuteczne. Apelacja Straży Miejskiej wniesiona od wyroku sądu była więc zasadna - orzekł Sąd Okręgowy w Siedlcach.

22.07.2021

W mieście trudno odtwarzać las - rząd dostrzega absurd

Środowisko Administracja publiczna

Rząd chce zmodyfikować kontrowersyjny przepis ustawy o lasach, dający Lasom Państwowym prawo pierwokupu małych gruntów leśnych. Proponuje wyłączyć z prawa pierwokupu działki leśne do 1 hektara, położone w granicach miast. A także nieruchomości, co do których z ewidencji gruntów i budynków wynika, że mają przeznaczenie budowlane.

22.07.2021

NIK pozytywnie o realizacji programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu

Administracja publiczna

W ramach programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu w ciągu niemal sześciu lat wybudowano, przebudowano lub wyremontowano 72 obiekty sportowe kosztem ok. 816 mln zł. To znacznie poszerzyło bazę dla zawodników uprawiających sporty wyczynowe. NIK zaznacza jednak, że pełna ocena realizacji programu nie jest możliwa,

21.07.2021

Dodatek spisowy nie jest przychodem ze stosunku pracy

PIT Administracja publiczna

Przychody pracowników urzędu z tytułu dodatków spisowych należy zaliczyć do przychodów wskazanych w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Dodatki nie są zatem przychodem ze stosunku pracy. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa.

20.07.2021

Prof. Piotrowski: Wykonanie orzeczeń TSUE zależy od konsekwencji organów Unii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

To, czy polskie władze uznają za konieczne wykonać wyrok Trybunału Sprawiedliwości w sprawie systemu dyscyplinarnego wobec sędziów i postanowienie nakazujące zawieszenie Izby Dyscyplinarnej zależeć będzie od tego, czy TSUE i Komisja Europejska twardo zareagują w tej sprawie - mówi prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

20.07.2021

Powiaty chcą powrotu samorządowych fotoradarów

Prawo karne Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Związek Powiatów Polskich chce wystąpić z inicjatywą, aby straże miejskie mogły znowu korzystać ze stacjonarnych fotoradarów. Pomysł przewiduje, że lokalizacja urządzenia wskazana byłaby w uchwale rady gminy. Tymczasem sieć fotoradarów i kamer rozbudowuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Sto nowych urządzeń ma pojawić się też na drogach wojewódzkich i ekspresowych.

20.07.2021

Na odmowę przywrócenia terminu do wniesienia odwołania przysługuje skarga

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Postanowienie o odmowie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania lub zażalenia jest ostateczne i nie przysługuje na nie zażalenie. Takie rozstrzygnięcie klasyfikuje się jako postanowienie kończące postępowanie, a więc podlega ono zaskarżeniu do sądu administracyjnego.

19.07.2021

Pozytywny raport NIK o podtrzymywaniu tożsamości mniejszości narodowych i etnicznych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, czy organy administracji publicznej prawidłowo realizują zadania dotyczące podtrzymywania tożsamości kulturowej i językowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym. W opublikowanym właśnie raporcie NIK nie stwierdziła większych nieprawidłowości, ale wskazała kilka obszarów do poprawy,

19.07.2021

Korytarz życia sprawdza się na autostradzie, w mieście niekoniecznie

Prawo karne Administracja publiczna

Korytarz życia dla służb ratowniczych sprawdza się głownie na autostradach, drogach ekspresowych i szybkiego ruchu. Gorzej jest na innych drogach. Na jednojezdniowych dwukierunkowych często nawet spowolnienia ruch. Problemem dla kierowców jest przejazd dwóch uprzywilejowanych pojazdów. Inną kwestią jest to, że część ambulansów jadących na „bombach” nie powinna używać sygnałów.

17.07.2021

Odbudowa Pałacu Saskiego - to też wywłaszczanie, wydzierżawianie i procesy sądowe

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo

Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie ma być realizowana według specustawy. A więc brak uregulowanych stosunków własnościowych nie przeszkodzi w wydaniu decyzji lokalizacyjnej. Wyłączone będzie też stosowanie zamówień publicznych, skracona droga sądowa. Ustawa nakaże wypłatę odszkodowań, ale jeśli nie dojdzie do porozumienia to określi je wojewoda.

17.07.2021

Stanisław Trociuk pełni teraz obowiązki RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

W związku z zakończeniem z dniem 15 lipca br. pracy na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich przez Adama Bodnara i nie powołaniem jeszcze nowego rzecznika, od piątku obowiązki te pełni wieloletni zastępca RPO Stanisław Trociuk. Jeśli Senat zatwierdzi wybranego przez Sejm Marcina Wiącka, to on może wkrótce objąć ten urząd.

16.07.2021

NIK alarmuje: Niebezpiecznie na polskich drogach, zaostrzenie kar nie wystarczy

Prawo karne Administracja publiczna Policja

Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej pod względem bezpieczeństwa na drogach, a podróżujący po naszym kraju są ponad trzy razy bardziej narażeni na utratę życia w następstwie wypadku niż w Szwecji czy Norwegii. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała właśnie megainformację o bezpieczeństwie uczestników ruchu drogowego, w której wymienia przyczyny tego stanu i proponuje konkretne zmiany.

16.07.2021

Psy skarbówki będą tropić koronawirusa

Doradca podatkowy Administracja publiczna Koronawirus

Jak informuje Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przy współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu uczestniczyła w pilotażowym szkoleniu psów służbowych w kierunku wczesnego wykrywania Sars-CoV-2 u ludzi. Osiągnięto wyniki skuteczności wykrywania na poziomie 95 proc. Wynik świadczy o niezwykłych możliwościach psów i ich nosów.

15.07.2021

Realizacja celów długoterminowych ważnym czynnikiem rozwoju miast

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Miasta to centra rozwoju-lokomotywy - krajowe, regionalne, subregionalne i lokalne - których zadaniem jest m.in. tworzenie ponadlokalnej infrastruktury społecznej i ekonomicznej. Efektywne wykorzystanie ich potencjału rozwojowego i kształtowanie gospodarki opartej o wiedzę prowadzi do rozlewania się ich rozwoju-dyfuzji na obszary funkcjonalnie zależne

15.07.2021

Ambasadorowie RP: Trybunał Konstytucyjny pomaga prowadzić Polskę w kierunku autorytaryzmu

Administracja publiczna Prawo europejskie

Wnioski premiera i Izby Dyscyplinarnej do Trybunału Konstytucyjnego są nakierowane na wyłączenie Polski z grona państw członkowskich UE - twierdzą byli ambasadorowie RP. - Gdyby Trybunał przyjął argumentację skarżących, to na nasz kraj nałożone mogą być kolejne wysokie kary finansowe i poprowadzą nas w kierunku autorytaryzmu - dodają dyplomaci.

14.07.2021

NSA: Opłata recyklingowa nie do zwrotu

Środowisko Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Opłata recyklingowa nie stanowi obciążenia ostatniego użytkownika kosztami przetwarzania pojazdu wycofanego z eksploatacji, ponieważ środki na utrzymanie systemu recyklingu nie pochodzą niemal w całości z opłat recyklingowych. Nie jest też sprzeczna z tzw. dyrektywą wrakową - orzekła Naczelny Sąd Administracyjny.

14.07.2021

Rząd chce uprościć sprawozdawczość NGO, ale zażąda więcej danych

Rachunkowość Administracja publiczna RODO

Projektowane przepisy ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych mają w założeniu uprościć obowiązki sprawozdawcze dla małych i średnich organizacji pozarządowych, zwiększyć jawność działalności i poszerzyć krąg organizacji mogących korzystać z uproszczonej ewidencji. Nie wszystkie propozycje podobają się organizacjom. M.in. te dotyczące podawania danych donatorów.

13.07.2021