NSA: Żona bez pieniędzy za opiekę nad niepełnosprawnym mężem

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Żona starała się o świadczenie pielęgnacyjne z tytułu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym mężem. Nie wykonywała jej jednak w sposób stały i długoterminowy. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że świadczenie nie jest przyznawane za samo troszczenie się, ponieważ jest to prawny i moralny obowiązek współmałżonka. Konieczne jest zaistnienie braku możliwości podjęcia zatrudnienia z uwagi na sprawowanie opieki.

18.09.2021

Sejm uznał część poprawek Senatu do ustawy o wyższych wynagrodzeniach prezydenta i samorządowców

Finanse samorządów Administracja publiczna

Wzrost o 40 proc. wynagrodzenia prezydenta, wzrost wysokości diet dla radnych o 60 proc. i wzrost wynagrodzenia pracowników samorządowych - takie m.in. zmiany wprowadzi ustawa o podwyżkach wynagrodzeń dla zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. W piątek Sejm przyjął dwie z czterech poprawek Senatu, dotyczące doprecyzowania zasad naliczania wynagrodzeń dla osób wymienionych w ustawie.

17.09.2021

Złapani na nielegalnym przekroczeniu granicy będą wydalani

Administracja publiczna

Sejm uchwalił w piątek nowelę, zgodnie z którą cudzoziemiec zatrzymany niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy zewnętrznej UE, postanowieniem komendanta placówki Straży Granicznej będzie zobowiązany do opuszczenia terytorium RP i objęty czasowym zakazem wjazdu do Polski i państw Schengen.

17.09.2021

Rada Europy trochę chwali i krytykuje Polskę za prawa kobiet

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

W Polsce są postępy w zakresie przestrzegania konwencji stambulskiej, ale wciąż jednak rząd ma sporo do zrobienia, jeśli chodzi o realizowanie tej umowy - stwierdza w opublikowanym właśnie raporcie Rada Europy. Rada chwali niektóre polskie rozwiązania, ale przypomina, że wypowiedzenia konwencji nadal chce resort sprawiedliwości.

17.09.2021

Wraca projekt - ma skończyć z patologią w badaniach technicznych pojazdów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Transport

Ministerstwo Infrastruktury wraca z pomysłem zmian w przepisach, które mają zwiększyć nadzór nad stacjami diagnostycznymi, podnieść bezpieczeństwo na drogach i uszczelnić system badań technicznych. Projekt przewiduje m.in. obowiązek dokumentowania fotograficznego obecności na badaniach, wyższą opłatę za spóźnione badanie i przekazanie nadzoru na diagnostami Transportowemu Dozorowi Technicznemu.

17.09.2021

Sejm: Komisja za 80 proc. rekompensatą dla przedsiębiorców z obszaru objętego stanem wyjątkowym

Administracja publiczna Spółki Małe i średnie firmy

80 procent, a nie jak chciał rząd 65 proc. średniego miesięcznego przychodu za okres od czerwca do sierpnia miałaby wynieść rekompensata dla podmiotów gospodarczych zajmujących się turystyką w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią - zarekomendowała w czwartek sejmowa komisja gospodarki. Rząd nie zgadza się na ten poziom rekompensat.

16.09.2021

Strasburg: Pomijanie ugrupowania parlamentarnego w programach publicznej TV narusza wolność wyrażania opinii

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Niezapraszanie przedstawicieli ugrupowania parlamentarnego do programów publicystycznych nadawanych w telewizji publicznej stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii i rozpowszechniania informacji z art. 10 Konwencji - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 31 sierpnia 2021 r. Rozpatrywana przez Trybunał sprawa dotyczyła Włoch, ale zarzut ten może dotyczyć również Telewizji Polskiej.

16.09.2021

Prezes NIK krytycznie o "kopertowych" wyborach, ale prokuratura tego nie sprawdzi

Administracja publiczna Wybory

Najwyższa Izba Kontroli krytycznie oceniła tryb przygotowań do korespondecyjnych wyborów na prezydenta w 2020 roku, nie negując jednocześnie samej idei takiego głosowania - stwierdził w środę w Sejmie prezes Marian Banaś. Poinformował, że Izba skierowała w tej sprawie doniesienia do prokuratury, ale została poinformowana, że postępowania nie będzie. Według NIK premier i ministrowie złamali prawo.

15.09.2021

OBWE protestuje przeciwko zmianom w polskich przepisach o cudzoziemcach

Administracja publiczna

Przepisy proponowane w nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP naruszałyby obowiązki Polski określone w prawie międzynarodowym oraz jej zobowiązania w ramach OBWE - ocenia Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR ). I zaleca sznaczącą modyfikację projektu ustawy lub rezygnację z niego.

15.09.2021

NSA: O postępowaniu nadzorczym można informować w BIP, ale tylko pod warunkiem

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Na regionalnej izbie obrachunkowej ciąży obowiązek zawiadomienia jednostki samorządu terytorialnego o wszczęciu wobec niej postępowania nadzorczego oraz o terminie posiedzenia kolegium. Komunikat o tym można opublikować w biuletynie informacji publicznej, ale pod warunkiem, że samorząd został uprzednio poinformowany o takim sposobie zawiadamiania.

15.09.2021

Spis powszechny się kończy, a wciąż nie spisało się 20 proc. obywateli

Administracja publiczna

Do zakończenia Narodowego Spisu Powszechnego zostało tylko 17 dni. Do tej pory spisało się prawie 80 proc. mieszkańców Polski, ale nie we wszystkich regionach jednakowo. Najbardziej opornie spis idzie w wielkich miastach. Nie pomagają "lodowozy", gadżety i nagrody. Wielu obywateli wręcz zapowiada, że nie spisze się. Do sądów trafiło już 100 wniosków o ukaranie za odmowę udziału w spisie.

15.09.2021

Fundacja Helsińska: Wolność mediów zawieszona przy granicy

Administracja publiczna

Ograniczenia wprowadzone w związku ze stanem wyjątkowym w praktyce zawieszają wolność mediów w pasie przygranicznym oraz prawo społeczeństwa do pozyskiwania rzetelnych informacji o toczących się tam działaniach służb państwa - stwierdza w opublikowanej we wtorek analizie Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

14.09.2021

ZUS: W całym kraju złożono już 2,8 mln wniosków o wyprawkę szkolną

Domowe finanse Szkoła i uczeń Administracja publiczna

Prawie 130 mln zł trafiło do rodziców i opiekunów z województwa śląskiego na zakup wyprawki szkolnej w ramach programu „Dobry Start”. W całym kraju złożono łącznie 2,8 mln wniosków, a kwota wypłaconych świadczeń 300+ przekroczyła 1,1 mld zł – poinformował we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać do końca listopada br.

14.09.2021

Ambasadorzy RP w obronie członkostwa w Unii

Administracja publiczna Prawo europejskie

Polska jest i pozostanie członkiem Unii Europejskiej. Wystąpienie z Unii Europejskiej, w postaci np. wstrzymania płacenia składek to w ocenie Konferencji Ambasadorów - pomysły, których konsekwencją byłby upadek gospodarzy i polityczny państwa. Ale też mógłby to być wniosek Rady Ministrów, zgoda wyrażona w formie ustawy zwykłej i decyzja Prezydenta, czyli procedura przewidziana w art. 50 TUE.

13.09.2021

Nowe dowody - pierwsze gminy testują czytniki linii papilarnych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Do kilkuset urzędów gmin w Polsce trafiły już czytniki linii papilarnych, które umożliwią wydawanie dowodów osobistych z odciskami palców – poinformował Janusz Cieszyński pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa. Wciąż jednak nie ma ustalonego terminu, od kiedy będą wydawane nowe dowody.

13.09.2021

Fundacja Helsińska: Nie wolno odmawiać przyjęcia wniosku o azyl

Administracja publiczna

Straż Graniczna nie może odmawiać przyjmowania od cudzoziemców wniosków o ochronę międzynarodową - stwierdza w opublikowanym właśnie raporcie Helsińska Fundacja Praw Człowieka. I podkreśla, że w przypadku wystąpienia przez cudzoziemca z wnioskiem o ochronę, powinno zostać wszczęte postępowanie uchodźcze,

10.09.2021

Rząd rusza z pracami nad ustawą o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Tworzenie warunków do pełnego wdrożenia Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych to cel umowy o partnerstwie na rzecz realizacji projektu, którego celem jest opracowanie ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami. Umowa została podpisana w piątek 10 września br. w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

10.09.2021

Ministerstwo Aktywów Państwowych przeciwne podatkowi minimalnemu od przychodów

CIT Administracja publiczna Polski Ład

Ministerstwo Aktywów Państwowych jest przeciwne minimalnemu podatkowi od przychodów, bo będą musiały go płacić także spółki Skarbu Państwa. Rządowe Centrum Legislacji odmawia z kolei zaopiniowania projektu Polskiego Ładu, bo dostało na to tylko kilka godzin. W rezultacie rząd przyjął projekt bez opinii RCL. Taki dokument trafił też do Sejmu.

10.09.2021

Praca teraz w nowym resorcie, a prace nad ważnymi projektami zamarły

Administracja publiczna Prawo pracy

Dział „praca” nadzorowany jest obecnie przez szefową resortu rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg. Ministerstwo zapewnia o kontynuacji prac nad projektami ustaw dotyczącymi pracy zdalnej i badania trzeźwości pracowników przez pracodawców w kształcie zaproponowanym przez resort rozwoju. Partnerzy społeczni mówią jednak o dziwnym stanie zawieszenia.

10.09.2021

Straż Graniczna będzie karać za naruszenie zakazów stanu wyjątkowego

Prawo karne Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Straż Graniczna będzie mogła karać mandatami za naruszenie niektórych obostrzeń wynikających z wprowadzenia stanu wyjątkowego, m.in. brak dokumentu tożsamości, bezprawne przebywanie w strefie lub fotografowanie infrastruktury granicznej i funkcjonariuszy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt nowelizacji stosownego rozporządzenia.

08.09.2021