RPO kieruje do SN kasację w sprawie kar za przebywanie w strefie stanu wyjątkowego

Prawo karne Administracja publiczna

Sąd nie powinien ukarać naganą dziennikarzy za naruszenie zakazu przebywania na obszarze stanu wyjątkowego, ponieważ zakaz ten wprowadzono niezgodnie z Konstytucją - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. W kasacji do Sądu Najwyższego Rzecznik wnosi o uniewinnienie trójki dziennikarzy telewizji ARTE oraz agencji AFP. Wskazuje też na naruszenie prawa prasowego.

22.11.2021

Prawo do broni - w Polsce ograniczone, a może być jeszcze bardziej

Prawo karne Administracja publiczna

Analiza przepisów nie pozostawia złudzeń. W Polsce prawo do broni do ochrony osobistej to przywilej, którego może dostąpić niewielu i to po spełnieniu wielu warunków. Praktyka wydawania pozwoleń wskazuje na dużą uznaniowość organu decydującego, czyli komendanta wojewódzkiego policji. A planowane zmiany w ustawie o broni spowodują, że Polska nadal pozostanie najbardziej rozbrojonym krajem w Europie.

20.11.2021

Fundacja Helsińska interweniuje w sprawie dziennikarzy zatrzymanych przez wojsko

Administracja publiczna

Sytuacja kryzysowa nie może być pretekstem do ograniczania debaty publicznej i stosowania przemocy względem dziennikarzy - napisała do Ministra Obrony Narodowej Helsińska Fundacja Praw Człowieka w związku z brutalnym zatrzymaniem dziennikarzy przez żołnierzy pod Michałowem na Podlasiu, ale poza strefą stanu wyjątkowego.

19.11.2021

Gmina, jak chłop pańszczyźniany, przy podziale nie ma nic do powiedzenia

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Co roku w Polsce wybucha kilkanaście sporów granicznych między miastami i gminami, bo te pierwsze chcą przejąć atrakcyjne tereny tych drugich. Eksperci wskazują, że obecnie procedury podziałowe przebiegają w oderwaniu od prawa krajowego i Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego. Są też poza wszelką kontrolą sądową. Trybunał Konstytucyjny już kilkakrotnie wskazywał, że przepisy w tym zakresie wymagają pilnej poprawy.

19.11.2021

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal – „czwarta władza” wkrótce nie będzie zawadzać pozostałym

Administracja publiczna

Uchwalona w środę przez Sejm nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej w praktyce ukonstytuuje większość ograniczeń wprowadzonych w ramach stanu wyjątkowego – w tym te dotyczące dziennikarzy. Wszystko oczywiście dla ich bezpieczeństwa i w imię sprawnego działania służb, którym obecność przedstawicieli mediów i niepochlebne relacje mogłyby utrudnić życie.

18.11.2021

Sejm przyjął poprawki do Prawa o ruchu drogowym

Drogi Administracja publiczna

Sejm wprowadził w środę senackie poprawki do Prawa o ruchu drogowym. Chodzi m.in. o zmianę zwiększającą limit na wsparcie budowy obwodnic miast w ciągach dróg wojewódzkich. W Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg będzie znajdzie się więcej pieniędzy. Zwiększenie środków może przekroczyć 2 mld zł.

17.11.2021

Nowelizacja ustawy o NBP uchwalona

Finanse publiczne Administracja publiczna Finanse

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o Narodowym Banku Polskim. Ustawa przewiduje, że minister sprawiedliwości, po konsultacji z prezesem Narodowego Banku Polskiego, będzie określał tryb zatrzymywania fałszywych pieniędzy. Za nowelizacją zagłosowało 230 posłów, przeciw było 140, 63 wstrzymało się.

17.11.2021

Będzie dodatkowe wsparcie dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych

Administracja publiczna Finanse

Sejm uchwalił w środę przepisy, które przyznają osobom o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych prawa do jednorazowego świadczenia pieniężnego. Wyniesie ono trzy tysiące złotych. Za ustawą z poprawkami opowiedziało się 437 posłów, nikt nie był przeciw, 3 posłów wstrzymało się od głosu.

17.11.2021

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową na przyszły rok

Finanse publiczne Administracja publiczna

Sejm uchwalił w środę ustawę okołobudżetową na 2022 r. Ma ona bezpośredni związek z przyszłoroczną ustawą budżetową. Za ustawą głosowało 230 posłów, przeciw było 205, nikt się nie wstrzymał od głosowania. Sejm wprowadził także poprawki rekomendowane przez Komisję Finansów Publicznych, które zostały zgłoszone podczas drugiego czytania ustawy.

17.11.2021

Gmina nie musi dostarczać wody w miejsca, w których nie ma sieci wodociągowej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Z przepisów prawa nie można wyprowadzić obowiązku gminy do budowy urządzeń wodociągowo - kanalizacyjnych. Nie można też uznać, że właścicielom nieruchomości przysługuje jakiekolwiek roszczenie, którego istotą jest prawo żądania wykonania sieci. Jeśli więc nie ma warunków dla realizacji obowiązku zapewnienia dostaw wody, to gmina nie musi jej dostarczać w inny sposób. 

17.11.2021

Prof. Pietraś: Polska powinna uruchomić art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego

Administracja publiczna

Skoro korzystaliśmy już z art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego w sytuacji zagrożeń istniejących setki kilometrów od granic Polski, podczas aneksji Krymu i działań Rosji w 2014 roku, to tym bardziej powinniśmy uruchomić ten artykuł w sytuacji, która dotyczy bezpośrednio granicy Polski. Nasz rząd powinien dążyć do umiędzynarodowienia obecnego kryzysu na granicy z Białorusią.

17.11.2021

Ukarani za naruszenie lockdownu z dużą szansą na odzyskanie pieniędzy

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus

Przedsiębiorcy, którzy naruszyli zakazy wprowadzone w związku z COVID-19 i nie odwołali się od nałożonych na nich kar, mają szansę na odzyskanie pieniędzy. Sądy administracyjne uznają bowiem, że podstawa ich ukarania została wprowadzona z naruszeniem prawa. Jeśli ten trend się utrzyma, będą mogli wystąpić o stwierdzenie nieważności niekorzystnych dla nich decyzji.

17.11.2021

Prezydent podpisał: Agencja Mienia Wojskowego zajmie się promocją armii

Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Agencji Mienia Wojskowego. Nowela rozszerza zakres zadań własnych Agencji Mienia Wojskowego, który zostanie uzupełniony o organizację przedsięwzięć związanych z promocją Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w tym pokazów lotniczych.

16.11.2021

Dubois i Stępiński: Strażnik prawa namawia do obywatelskiego nieposłuszeństwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Minister sprawiedliwości nawołujący narodowców do nieposłuszeństwa obywatelskiego sprawia wrażenie jakby nie rozumiał istoty tego terminu. A jest to działanie obywateli, którzy w proteście przeciwko polityce rządzących decydują się na świadome naruszenie prawa wiedząc, że czeka ich za to kara. Jak więc przedstawiciel władzy może nawoływać do protestu wobec tej władzy?

16.11.2021

TSUE: Automatyczne odrzucenie wniosku o azyl sprzeczne z prawem UE

Administracja publiczna Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził w ogłoszonym we wtorek wyroku w sprawie przeciwko Węgrom, że automatyczne odrzucenie wniosku o azyl migranta, który przybył z bezpiecznego kraju, jest niezgodne z prawem Unii. Zdaniem Trybunału niedopuszczalne jest też karanie organizacji pozarządowych wspierajacych migrantów w staraniach o ochronę międzynarodową.

16.11.2021

MF nagradza zasłużonych dla finansów publicznych

Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna

W poniedziałek w resorcie finansów wyróżniono 39 osób. Dostały specjalne odznaki „Za Zasługi dla Finansów Publicznych Rzeczypospolitej Polskiej”. Wręczył je minister finansów Tadeusz Kościński. Odznaki honorowe otrzymały osoby z Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), specjaliści z zakresu legislacji podatkowej, budżetu, urzędów skarbowych, samorządowcy oraz osoby wskazane przez wojewodów.

16.11.2021

Podatnicy chętnie rezerwują terminy wizyt w urzędach skarbowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

We wtorek, 16 listopada, mija rok od uruchomienia usługi rezerwacji wizyt w urzędzie skarbowym. W ten sposób umówiono już 4 mln 753 tys. wizyt. Miesięcznie to 400 tys. wizyt, a średni czas obsługi podatnika wynosi 14 minut. Takie dane podało serwisowi Prawo.pl Ministerstwo Finansów.

16.11.2021

Publiczne witryny wciąż nieprzyjazne dla niepełnosprawnych

Administracja publiczna Nowe technologie

Ministerstwo cyfryzacji zapowiada, że pod koniec listopada 2021 r. przeanalizuje deklaracje dostępności wybranych stron internetowych podmiotów publicznych. To potrzebne, bo obecnie tylko połowa z nich spełnia minimalne wymagania. Jednocześnie resort chce znowelizować przepisy ustawy o dostępności cyfrowej, aby usunąć niejednoznaczne zapisy, i takie, których nie można wyegzekwować.

15.11.2021

Nowa ustawa dopuści dziennikarzy do strefy przygranicznej

Administracja publiczna

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zapowiedział, że przygotowywana ustawa w sprawie strefy przygranicznej uwzględni prawo do wykonywania zawodu i przekazywania informacji przez dziennikarzy. Będą oni mogli tam przebywać na zasadach określonych przez Straż Graniczną, a z tej możliwości będą mogły korzystać redakcje mediów o zasięgu ogólnopolskim.

13.11.2021

Spór o Łysiec, czyli niebezpieczna zmiana granic parku narodowego

Środowisko Administracja publiczna

Czy można okroić park narodowy z cennych przyrodniczo terenów, a w zamian dać mu grunty o mniejszym znaczeniu dla przyrody? To właśnie robi Ministerstwo Klimatu i Środowiska ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym, ale pod względem prawnym sytuacja jest bardzo niejednoznaczna. Zdaniem organizacji ekologicznych przeprowadzenie tej operacji będzie niebezpiecznym precedensem.

13.11.2021