Inspektorzy sanepidu blokują ekshumacje

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Inspektorzy sanitarni, zamiast sami pobrać z elektronicznego rejestru aktów zgonu odpis, żądają od obywateli dostarczenia dokumentów potwierdzających śmierć bliskiego, którego chcą ekshumować, czyli przenieść na inny cmentarz. Urzędy stanu cywilnego nie chcą wydawać aktów zgonu, gdyż mogą dysponować tylko odpisami. Trwa wymiana pism w tej sprawie między urzędami.

23.05.2023

Strasburg: Instytucje państwowe mogą przekazywać sobie dane, ale zgodnie z ustawą i z gwarancjami procesowymi

Administracja publiczna Prawo gospodarcze RODO

Organy ścigania mogą przekazywać legalnie zebrane dane o podmiotach gospodarczych innym organom państwa do wykorzystania w postępowaniu administracyjnym - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. I przypomniał, że stosowanie takich środków musi być przewidywalne i zabezpieczone odpowiednimi gwarancjami dla osób, wobec których środki są stosowane.

22.05.2023

MEiN chce zmian w Narodowym Centrum Nauki

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

W Ministerstwie Edukacji i Nauki trwają szczegółowe analizy dotyczące "małej nowelizacji" ustawy o Narodowym Centrum Nauki (NCN). Podając tę informację rzeczniczka resortu przypomniała, że już w październiku 2021 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek stwierdził, że "podział środków z NCN jest absolutnie nietransparentny, oceny grantów są skandaliczne".

21.05.2023

NSA: Nie można wykluczyć odstąpienia od kary za zajęcie drogi

Drogi Administracja publiczna Budownictwo

Spółka została ukarana za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi. Wydana w tej sprawie decyzja została utrzymana w mocy przez samorządowe kolegium odwoławcze, a sąd pierwszej instancji oddalił wniesioną skargę. Naczelny Sąd Administracyjny postanowił jednak uchylić sporne rozstrzygnięcie, ponieważ uznał, że organy powinny rozważyć możliwość odstąpienia od nałożenia kary pieniężnej i poprzestania na pouczeniu.

20.05.2023

Kierownik USC: Ingeruję w stan cywilny dziecka i łamię prawa człowieka

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Przy wystawianiu aktu urodzenia, gdy ojciec jest nieznany, łamię prawa dziecka, prawa rodzica, prawa obywatelskie, a matka nie ma możliwości odwołania się od mojej decyzji. Przepis nakazujący wpisanie fikcyjnego imienia jest niezgodny z dzisiejszymi standardami prawa, ale trzeba go stosować. Sprawa komplikuje się, gdy Polki rodzą dzieci za granicą i przywożą akta, aby wpisać dziecko do polskiego rejestru - mówi Sławomir Wojciechowski, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Nowej Soli.

20.05.2023

Znalezione wnyki trzeba unieszkodliwić, ale lepiej nie zabierać ich ze sobą

Prawo karne Administracja publiczna

Choć wnykarstwo kojarzy się z czasami dawno minionymi, nadal w Polsce rocznie znajdowanych jest kilkadziesiąt tysięcy urządzeń służących do tej najohydniejszej formy kłusownictwa. A to prawdopodobnie skromna część pułapek na dziką zwierzynę zastawianych w lasach i na łąkach. Zabranie znalezionych wnyków czy potrzasku grozi jednak konsekwencjami prawnymi.

20.05.2023

Z przewlekłością organów administracji warto walczyć

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego

Przewlekłość organów administracji jest w Polsce zjawiskiem powszechnym. Wprawdzie przepisy kodeksu postępowania administracyjnego określają ogólne terminy w jakich załatwiane powinny być sprawy, jednak organy nie zawsze się nimi przejmują lub też uzasadniają ich nagminne niedochowywanie zbyt dużą ilością spraw, jaka przeciętnie przypada na jednego urzędnika – pisze Joanna Nogala, radca prawny.

18.05.2023

UODO: Sposób postępowania z korespondencją do radnych najlepiej określić w statucie gminy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Dobrym rozwiązaniem byłoby określenie sposobu postępowania z korespondencją do radnych w statucie gminy, tak aby osoby, które ją kierują, mogły wcześniej zapoznać się z informacją, czy aby na pewno ich pismo trafi bezpośrednio do wskazanego radnego. Wójt może też określić zakaz otwierania przesyłek kierowanych do radnych czy klubów radnych - wyjaśnia prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

17.05.2023

NIK: Usuwanie odpadów niebezpiecznych przekracza możliwości budżetów gmin

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Gminy nie mają pieniędzy na usuwanie odpadów niebezpiecznych – to główny wniosek z kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Izba zwróciła się do Ministra Klimatu i Środowiska o wypracowanie rozwiązań finansowych, prawnych i organizacyjnych, aby zapewnić gminom narzędzia do niezwłocznego i skutecznego eliminowania takich zagrożeń dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska.

16.05.2023

Dzięki zgłoszeniom na aplikacje zlikwidowano blisko 350 nielegalnych składowisk

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Przy pomocy aplikacji "Zgłoś interwencję" oraz mObywatel, w ciągu dwóch lat przesłano informacje, które pozwoliły zlikwidować ok. 350 nielegalnych składowisk odpadów - poinformował Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski. Inspektor otrzymał ponad 7,6 tys. zgłoszeń. Dotyczyły głównie składowisk i problemu porzucenia odpadów, zarówno przez osoby prywatne jak i przedsiębiorstwa.  

13.05.2023

Rząd powołał pełnomocnika do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej

Administracja publiczna Rynek

Zapewnienie efektywnej współpracy pomiędzy organami administracji rządowej, agencjami wykonawczymi, zrzeszeniami, izbami gospodarczymi i innymi krajowymi podmiotami zaangażowanymi w polsko-ukraińską współpracę rozwojową, w szczególności w obszarze odbudowy Ukrainy - to argumenty stojące za powołaniem pełnomocnika do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.

13.05.2023

Prezes PAN: Reforma nie ograniczy autonomii instytutów

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Będziemy chcieli - pod rządami nowej ustawy - sprawić, że audyt naukowy, merytoryczny, będzie obowiązkowy. W ten sposób dojdzie do splecenia dwóch filarów - naukowego i korporacyjnego - które do tej pory nie miały funkcjonalnego związku – mówi serwisowi Prawo.pl o pracach nad projektem nowej ustawy prof. Marek Konarzewski, prezes Polskiej Akademii Nauk.

13.05.2023

Senat chce więcej czasu na liczenie głosów wyborczych za granicą

Administracja publiczna Wybory

Senat przyjął w czwartek projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego, który wydłuża z 24 do 48 godzin czas na dostarczenie do kraju protokołów z głosowania w obwodach za granicą podczas wyborów parlamentarnych, prezydenckich i do Parlamentu Europejskiego. Za przyjęciem projektu głosowało 55 senatorów, 40 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Projekt zostanie wniesiony do Sejmu.

12.05.2023

PiS chce w dwóch ustawach zalegalizować powoływanie kolejnych posłów do rządu

Administracja publiczna

Rząd przepycha przez parlament przepis legalizujący zatrudnienie w ministerstwach po kilku sekretarzy stanu. Identyczną w brzmieniu poprawkę zaszył w dwóch różnych ustawach: o służbie cywilnej oraz o aplikacji mObywatel, uchwalonych przez Sejm. Eksperci alarmują: to próba obejścia konstytucyjnego zakazu masowego łączenia stanowisk rządowych i parlamentarnych. Już dziś w 17 ministerstwach jest 49 sekretarzy stanu.

12.05.2023

TK: Kompetencje konserwatora zabytków do wkraczania w prawo własności niezgodne z prawem

Administracja publiczna Nieruchomości

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w zakresie, w jakim ogranicza prawo własności nieruchomości poprzez wpisanie nieruchomości jako zabytku nieruchomego w gminnej ewidencji zabytków, bez zapewnienia właścicielowi gwarancji ochrony prawnej, jest zgodna z prawem własności.

11.05.2023

SN: Ksiądz spóźniony - małżeństwo jest ważne, ślubu nie trzeba powtarzać

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Niezależnie od tego, czy dopełnione zostały wszystkie wymagania kodeksu rodzinnego, małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta zawierający związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego w obecności duchownego oświadczą wolę jednoczesnego zawarcia małżeństwa podlegającego prawu polskiemu a kierownik urzędu stanu cywilnego sporządzi akt małżeństwa.

11.05.2023

Sejm nie uchwali dziś zmian w ustawie o TK - może 25 maja

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Projekt dotyczący Trybunału Konstytucyjnego nie będzie procedowany na bieżącym posiedzeniu Sejmu - poinformował we wtorek rzecznik PiS Rafał Bochenek. Wcześniej sugerowano szybkie uchwalenie tej ustawy, a premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "nie jest to długi projekt", więc jego uchwalenie powinno zająć nie więcej niż "jedno posiedzenie". Potem podano, że nastąpi to 25 maja.

09.05.2023

NIK: Rządowy System Monitorowania Projektów Strategicznych nie działa

Administracja publiczna

System Monitorowania Projektów Strategicznych miał uporządkować realizację najważniejszych projektów, dać premierowi i ministrom przejrzyste raporty, wgląd w postępy prac i zapewnić wiarygodne dane o projektach. Minęło 5 lat, a wciąż nie udało się go w pełni wdrożyć. Najwyższe Izba Kontroli sprawdziła, co nie działa i jakie zmiany są potrzebne do wdrożenia systemu jako skutecznego narzędzia do monitorowania i zarządzania projektami strategicznymi.

09.05.2023

Senat wzywa do ujednolicenia rejestracji urodzin i zgonów w Europie

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Łatwiejsza rejestracja małżeństwa, zgonu i urodzin obywateli Unii Europejskiej jest koniecznością – uważają polscy senatorowie. Obecnie każde państwo członkowskie ma w tym zakresie inny system. Dlatego Senat przygotował projekt uchwały, skierowany do europarlamentarzystów i rządu, aby podjęli inicjatywę ujednolicenia i odformalizowania 27 systemów rejestracji stanu cywilnego.

09.05.2023

MSWiA: Trzeba skończyć z wpisywaniem fikcyjnego ojca w akcie urodzenia

Prawo rodzinne Administracja publiczna

W akcie urodzenia dziecka matka może wpisać fikcyjne dane jego ojca, ale rubryka „ojciec” nie może pozostać pusta. Kiedyś miało to zapewnić dzieciom pozamałżeńskim równy status, dziś jednak to często przeszkadza w korzystaniu z pełni praw obywatelskich, np. przy transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia dziecka w związku osób jednej płci. Rząd zapowiada zmianę tego przepisu.

08.05.2023