Samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało w mocy decyzję prezydenta miasta, którą wymierzono spółce karę pieniężną za zajęcie pasa drogowego poprzez umieszczenie reklamy bez zezwolenia zarządcy drogi.
Pierwsza instancja podzieliła ocenę organów
Ukarana postanowiła wnieść skargę, więc sprawa trafiła na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W wydanym orzeczeniu wskazano, że fakt zajęcia pasa drogowego, powierzchnia zajęcia i okres trwania naruszenia zostały ustalone prawidłowo oraz znajdują potwierdzenie w zgromadzonym materiale dowodowym. Sąd ocenił też, że wbrew przekonaniu spółki, na gruncie niniejszej sprawy nie miały zastosowania regulacje dotyczące odstąpienia od nałożenia administracyjnej kary pieniężnej z art. 189f par. 1 Kodeksu postępowania administracyjnego. Mając powyższe na uwadze, skarga została oddalona. Nie zakończyło to sporu, ponieważ spółka wniosła skargę kasacyjną.
Czytaj także: Zmiana kategorii drogi to problem z opłatą za zajęcie pasa drogowego >>>
Przepisy o odstąpieniu od kary mają zastosowanie
Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że organy dokonały prawidłowego ustalenia i oceny wszystkich okoliczności istotnych dla uznania, że doszło do zajęcia pasa drogowego bez wymaganego zezwolenia. Nie zgodził się natomiast ze stwierdzeniem sądu pierwszej instancji, że art. 189f kpa nie ma zastosowania w postępowaniu dotyczącym nałożenia kary za popełnienie tego naruszenia. Sąd ocenił, że możliwość stosowania tego przepisu można wywieść z art. 189a par. 1 kpa, który stanowi, że w sprawach nakładania lub wymierzania administracyjnej kary pieniężnej lub udzielania ulg w jej wykonaniu stosuje się przepisy działu IVa kpa. Trzeba mieć przy tym na uwadze, że art. 189a par. 2 kpa przewiduje w tym zakresie wyjątki. Zgodnie bowiem z art. 189a par. 2 pkt 2 kpa, w przypadku uregulowania w przepisach odrębnych odstąpienia od nałożenia administracyjnej kary pieniężnej lub udzielenia pouczenia, przepisów działu IVa kpa w tym zakresie nie stosuje się. Niemniej ustawa o drogach publicznych nie zawiera regulacji w tym zakresie.
Zobacz procedurę w LEX: Nałożenie administracyjnej kary pieniężnej >
Cena promocyjna: 24.9 zł
|Cena regularna: 249 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 249 zł
Trzeba rozważyć możliwość odstąpienia od kary
Dział IVa kpa zawiera między innymi regulacje odnoszące się do wymiaru administracyjnej kary pieniężnej, odstąpienia od jej nałożenia, przedawnienia i ulg. Natomiast w art. 189d kpa określono dyrektywy wymiaru tej kary. Przepis ten ma zastosowanie jedynie do kar względnie oznaczonych, do których nie należy kara za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia. Nie przemawia to jednak przeciwko możliwości stosowania art. 189f kpa. Oznacza to, że organy powinny rozważyć, czy w sprawie wystąpiły przesłanki uzasadniające odstąpienie od nałożenia administracyjnej kary pieniężnej i poprzestanie na pouczeniu. Mając powyższe na uwadze, NSA uchylił zaskarżony wyrok oraz zaskarżoną i poprzedzającą ją decyzję.
Wyrok NSA z 22 marca 2023 r., sygn. akt II GSK 133/20, prawomocny
Zobacz nagranie szkolenia w LEX: Administracyjne kary pieniężne – zasady nakładania i wymiaru >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.