Nazwy ulic w Warszawie wracają, zmiany w księgach wieczystych - na własny koszt

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Przedsiębiorcy zarejestrowani w KRS i osoby zainteresowane kupnem czy sprzedażą lokali w Warszawie, którym przywrócono "stary" adres, już teraz powinni sami wystąpić z wnioskiem o aktualizację wpisu do księgi wieczystej. Ani sąd, ani urząd miasta, nic z tym, póki co, nie robią. Trzeba też za to zapłacić.

03.05.2019

Informacje publiczne wciąż blokowane

Administracja publiczna

Niepełne odpowiedzi, trudne do odczytania skany dokumentów, odmowa dostępu do danych, które inny podmiot udostępnił, brak znajomości procedur przez urzędy – tak według Watchdog Polska wygląda realizacja prawa do informacji. Oporne są szpitale, policja, przedszkola i parafie, ale nie jest łatwo także z ministerstwami.

02.05.2019

Morawieckiego wizja UE bez praworządności

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Walka z nierównościami, zwiększanie innowacji, walka z monopolami i protekcjonizmem gospodarczym, zwiększanie wydatków i ochrona granic oraz ochrona demokracji - takich pięć filarów reformy Unii Europejskiej proponuje premier Mateusz Morawiecki. Nie ma na tej liście wspólnych standardów demokracji i praworządności.

30.04.2019

Przybywa terminali płatniczych w urzędach - szczególnie w regionach zurbanizowanych

Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Wciąż zwiększa się liczba terminali w ramach Programu Polska Bezgotówkowa, w którym biorą udział przedsiębiorcy i podmioty administracji. W całym kraju zainstalowano już ponad 150 tys. urządzeń. Systematycznie rośnie zainteresowanie instytucji publicznych płatnościami bezgotówkowymi - na dofinansowanie mogą liczyć do 31 sierpnia 2021 r.

30.04.2019

Dodatkowe potrzeby kadrowe i pieniądze na pensje w resorcie kultury

Administracja publiczna

Rada Ministrów przyjęła uchwałę, zgodnie z którą ministerstwo kultury otrzyma środki z rezerwy celowej na zatrudnienie dodatkowych pracowników w związku z wykonywaniem priorytetowych zadań rządu. Chodzi m.in. o nadzór nad nowymi instytucjami kultury i fundacjami oraz wdrażanie programów związanych z kulturą ludową.

29.04.2019

Raport: Polska wśród państw ograniczających działalność organizacji pozarządowych

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

W ciągu ostatnich sześciu lat w ponad 70 krajach na całym świecie przyjęto prawa, które ograniczają swobodę działania organizacjom społeczeństwa obywatelskiego - wynika z analizy organizacji zajmujących się obroną praw człowieka. Jej autorzy wymieniają na tej liście także Polskę.

28.04.2019

Kaczyński: Ustawa obniżająca emerytury funkcjonariuszy łamie umowę społeczną

Administracja publiczna Policja Ubezpieczenia społeczne

W wolnej Polsce nie powinno się stosować odpowiedzialności zbiorowej - uważa adwokat Jarosław Kaczyński. - Ustawa, która obniżyła emerytury funkcjonariuszy łamie Konstytucję RP, Europejską Konwencję Ochrony Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Mamy złamaną też Kartę Praw Podstawowych

26.04.2019

Ponad 8 tys. spraw prowadzi Prokuratoria Generalna 

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa prowadziła na koniec 2018 r. ponad 8100 spraw, a objęte nimi roszczenia opiewały w sumie na ok. 58 mld zł. Liczba nowych spraw sądowych zarejestrowanych w Prokuratorii w ubiegłym roku przekroczyła 3 tysiące.

25.04.2019

Oświadczenia majątkowe niechlujne i nieczytelne, system wymaga zmian

Administracja publiczna

Przepisy o oświadczeniach majątkowych nie zmieniły się od 20 lat. Według ekspertów konieczne jest m.in. ujednolicenie prawa, uproszczenie wzorów i elektronizacja. Najczęstsze błędy to złe szacowanie wartości nieruchomości i błędnie podane źródła dochodów. Powód? Wypełniający nie rozumieją, co mają wpisywać.

25.04.2019

WSA: Związek zawodowy może pytać o wykaz wizyt ministra Zielińskiego

Administracja publiczna

Racjonalne wydatkowanie środków budżetowych w kontekście potrzeb służb mundurowych policji, straży granicznej i straży pożarnej leży w ważnym interesie publicznym - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny i uchylił decyzję MSWiA w sprawie danych o wizytach sekretarza stanu, o które zabiegał związek policjantów.

24.04.2019

Dezubekizacja - sądy analizują charakter służby w PRL

Administracja publiczna Policja

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nadal odwołują się byli funkcjonariusze, którzy po zmianie ustroju i weryfikacji pełnili służbę w niepodległej Polsce i teraz, na podstawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej, pobierają najniższą emeryturę. Sąd bierze pod uwagę krótkotrwałość służby na rzecz PRL i wyjątkowość sytuacji.

23.04.2019

WSA: Wolność wyrażania poglądów czasem pozwala na blokowanie drogi

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Organizacja protestu czy pikiety nie może być uzależniona od uprzedniej zgody zarządcy drogi na zajęcie pasa drogowego, skoro Prawo o zgromadzeniach wymaga jedynie zgłoszenia - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny i uchylił karę nałożoną na organizatora zgromadzenia.

20.04.2019

Prawo jazdy zostawimy w domu, ale jeszcze nie teraz

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Policja Nowe technologie

E-prawo jazdy to propozycja, nad którą pracuje rząd - dzięki niej kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą prawa jazdy. Według policji, brak dokumentu może jednak przysporzyć kłopotów uczestnikom kolizji drogowych. A miasta i eksperci podkreślają, że na wdrożenie tej zmiany potrzeba jeszcze wiele czasu

20.04.2019

NIK: Samorządy opieszale regulują status państwowych nieruchomości

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Mimo iż, zgodnie z obowiązującym prawem własność wszystkich nieruchomości samorządowych i Skarbu Państwa powinna zostać uregulowana najpóźniej do listopada 2013 r., nadal starostwa i gminy są nieskuteczne w ujawnianiu prawa własności nieruchomości w księgach wieczystych - wynika z kontroli Najwyższej Izby Kontroli.

17.04.2019

Samorządy gotowe na odbiór e-faktur, czas pokaże, jakie będą skutki

Finanse samorządów Administracja publiczna

Od 18 kwietnia e-faktury będą obowiązywać w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym. Na odbiór elektronicznych dokumentów muszą być gotowe też samorządy. Według ekspertów i resortu przedsiębiorczości nowe rozwiązania oszczędzą czas i pieniądze.

17.04.2019

Podmioty publiczne będą sporządzać deklarację dostępności swoich stron www

Administracja publiczna Nowe technologie

Ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych, którą podpisał prezydent, zobowiązuje podmioty publiczne do spełnienia zasad WCAG 2.0. Chodzi o zapewnienie dostępu do informacji w postaci elektronicznej dla osób o różnych rodzajach niepełnosprawności.

16.04.2019

Debata: Demokracja jest jedna, ale słabnie skłonność do jej obrony 

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Czy coraz bardziej popularne w niektórych krajach pojęcie "demokracja nieliberalna" może być analizowane obok tradycyjnej definicji demokracji? - zastanawiali się uczestnicy debaty zorganizowanej przez miesięcznik "Państwo i Prawo". Dominował pogląd, że ten termin ma raczej ukrywać dążenia do rządów autorytarnych niż kreowania nowej formy demokracji.

16.04.2019

Dublowanie stron www i BIP-ów nie ułatwia dostępu do informacji

Administracja publiczna Nowe technologie

Polskie instytucje mają zarówno strony internetowe jak i biuletyny informacji publicznej. To wprowadza zamęt u odbiorców, bo nie jest oczywiste, gdzie szukać potrzebnej informacji. Do tego BIP-y wciąż mają błędy. A za sposób prezentacji dokumentów i ich aktualizację odpowiada podmiot, który je udostępnia – podkreśla minister cyfryzacji.

16.04.2019

NIK: Zła organizacja remontów przyczyną korków na drogach

Administracja publiczna Budownictwo

Zatory na drogach krajowych to skutki złej organizacji robót, braku koordynacji zarządzania ruchem i słabej informacji dla kierowców. A oprócz uciążliwości i straty czasu, korki powodują też zwiększone zużycie paliwa i zanieczyszczenie środowiska - alarmuje w raporcie z kontroli NIK. W reakcji GDDKiA wydała zalecenie m.in. o wykonywaniu prac w nocy.

15.04.2019

Prokurator skarży rejestrację dziecka dwóch kobiet

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Krakowski urząd odmówił wpisania do ksiąg stanu cywilnego aktu urodzenia dziecka, które urodziło się w Wielkiej Brytanii i zgodnie z brytyjskim aktem urodzenia rodzicami tego dziecka są dwie Polki. Po wyroku NSA urząd dokonał wpisu, ale prokurator wniósł skargę w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

14.04.2019