Wyrok TSUE wymusza lokalizowanie dzwoniących na numer 112

Administracja publiczna

Firmy telekomunikacyjne mają udostępniać nieodpłatnie informacje umożliwiające zlokalizowanie osoby wykonującej połączenia na numer 112, nawet jeśli dzwoni z telefonu bez karty SIM. Informacja ta ma być dokładna i przekazywana służbom ratowniczym. Na taki obowiązek wskazuje orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE. Polska go jeszcze nie wypełnia.

07.09.2019

Nowy prezes NIK może już objąć urząd

Administracja publiczna

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła w piątek 6 września akt nominacji nowemu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Marianowi Banasiowi, powołanemu na to stanowisko przez Sejm 30 sierpnia, za zgodą Senatu wyrażoną tego samego dnia. Kadencja poprzedniego prezesa NIK zakończyła się 27 sierpnia br.

06.09.2019

Restrykcyjne zasady meldunku czasowego powodują problemy i koszty

Administracja publiczna

Przepisy o ewidencji ludności nie regulują wystarczająco sytuacji związanych z pobytem czasowym. Nie można np. przedłużyć takiego zameldowania na mniej niż trzy miesiące, co powoduje problemy i dodatkowe koszty. Ogranicza też prawo do decydowania o czasie i miejscu zamieszkania. MSWiA przygotuje dla gmin rekomendacje, jak pomóc „czasowym” mieszkańcom.

06.09.2019

Sprzeczne wieści z rządu w sprawie likwidacji abonamentu

Administracja publiczna

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych i polityk PiS Krzysztof Czabański zapowiedział kilka dni temu, że w następnej kadencji media publiczne będą prawdopodobnie finansowane z budżetu państwa. Zupełnie inny plan w tym zakresie zaprezentował premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział działania na rzecz płacenia abonamentu przez wszystkich.

05.09.2019

Minister cyfryzacji: Wkrótce wydawanie środków identyfikacji przez sektor bankowy

Administracja publiczna

By można było mówić o cyfrowym państwie, 15-20 mln osób musi korzystać z e-administracji na najwyższym poziomie - ocenił podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju minister cyfryzacji Marek Zagórski. Zapowiedział, że w ciągu kilkunastu dni domknięty zostanie "ekosystem cyfrowej tożsamości" bo sektor bankowy będzie miał możliwość wydawania środków identyfikacji.

04.09.2019

Dzień otwarty dla służby cywilnej odbędzie się 27 września

Administracja publiczna

Szef Służby Cywilnej zaprasza pracowników urzędów administracji rządowej na dzień otwarty. Podczas spotkań urzędnicy dowiedzą się między innymi o naborach i wynagrodzeniach w służbie cywilnej. Zgłoszenia do 13 września.

04.09.2019

NIK: Brakuje zintegrowanego systemu promocji polskiej kultury za granicą

Administracja publiczna

Polska promuje za granicą swoją kulturę, ale brakuje spójnych, przemyślanych i konsekwentnych działań w tym zakresie. Od 2011 roku niewiele się zmieniło, dlatego Najwyższa Izba Kontroli złożyła wniosek do premiera w sprawie stworzenia zintegrowanego systemu promocji polskiej kultury za granicą.

04.09.2019

Ustawa o lotach VIP-ów - Sejm uchwalił zmiany

Administracja publiczna

Centralny Rejestr Lotów, doprecyzowanie listy osób, które mogą znajdować się na pokładzie oraz zakaz lotów członków rodzin, którzy nie znajdą się w oficjalnej delegacji - m.in. takie rozwiązania przewiduje ustaw o lotach najważniejszych osób w państwie, którą uchwalił Sejm.

30.08.2019

Marian Banaś nowym prezesem NIK

Administracja publiczna

Dotychczasowy minister finansów Marian Banaś został w piątek powołany przez parlament na stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Będzie kierował Izbą przez najbliższe sześć lat. Banaś pracował w NIK w latach 1992 - 2015, a potem był urlopowany na czas pracy na kolejnych stanowiskach w Ministerstwie Finansów.

30.08.2019

Pięć wet prezydenta w obecnej kadencji Sejmu. Żadne nie zostało rozpatrzone

Administracja publiczna

Konstytucja pozwala prezydentowi na weto, czyli odmowę podpisania ustawy i przekazanie jej Sejmowi z umotywowanym wnioskiem o ponowne rozpatrzenie. Z uprawnienia tego Andrzej Duda skorzystał w obecnej kadencji Sejmu pięć razy. Prezydenckie wnioski utknęły w Sejmie - żaden nie został rozpatrzony.

29.08.2019

Aplikacja mObywatel już zastępuje dowód osobisty

Administracja publiczna

Wylegitymowanie się w urzędzie, na poczcie czy w pociągu intercity jest już możliwe nawet bez dowodu osobistego, bo te i wiele innych instytucji korzysta już z aplikacji mObywatel. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, używa jej obecnie już ponad 340 tysięcy osób. I popularność jej rośnie z dnia na dzień.

28.08.2019

MSWiA: W całym kraju obowiązuje stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP

Administracja publiczna

Wprowadzenie stopnia alarmowego jest związane z obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej i wizytą prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki. Ma charakter prewencyjny i jest sygnałem dla służb i administracji do zachowania szczególnej czujności. Stopnie CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni.

28.08.2019

Fundacja Helsińska: Problem cudzoziemców kierowanych do zamkniętych ośrodków wciąż nierozwiązany

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Europejski Trybunał Praw Człowieka zarzucił Polsce naruszenie prawa do życia rodzinnego w przypadku czeczeńskiej rodziny przetrzymywanej wraz z dziećmi przez prawie pół roku w strzeżonym ośrodku. Helsińska Fundacja Praw Człowieka uważa, że ten wyrok nie został przez polskie władze wykonany i sygnalizuje to Komitetowi Ministrów Rady Europy.

28.08.2019

Urzędowe social media raczej do komunikacji jednostronnej

Administracja publiczna Nowe technologie

Urzędy jednostek samorządu w większości traktują media społecznościowe jako dodatkowy sposób informowania mieszkańców i promocji. Nie są jednak skore do rozmowy – władze gmin rzadko podejmują dyskusję, a zdarza się nawet, że nie dopuszczają chętnych do głosu.

27.08.2019

Negatywny wynik egzaminu na prawo jazdy można unieważnić

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Zdarzają się sytuacje, gdy zdający, którzy otrzymali negatywną ocenę z egzaminu na prawo jazdy, wnoszą o jego unieważnienie. Najczęściej sądy przyznają im rację, gdy błąd popełnił egzaminator. Ponowny egzamin przeprowadza się na koszt wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego.

24.08.2019

Regionalna dyplomacja będzie tematem Szczytu Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej

Administracja publiczna

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - organizator spotkania - liczy na wypracowane rozwiązań, dzięki którym będzie można wzmocnić promocję kraju, jego konkurencyjność i atrakcyjność, przez dyplomację samorządową i ekonomiczną. Akcent Szczytu zostanie postawiony na wymiar regionalny.

23.08.2019

Ochotnicze straże pożarne mogą wnioskować o pieniądze

Administracja publiczna

Do 10 września ochotnicze straże pożarne mogą ubiegać się o fundusze m.in. na propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy czy organizowanie przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych i sportowych. W tym roku do podziału przeznaczono łączną kwotę 82 mln zł.

23.08.2019

Pali się, lecz w czyim lesie? Dron poleci do pożaru

Środowisko Administracja publiczna

Lasy państwowe są dobrze zabezpieczone przed pożarami, a w większości palą się lasy prywatne – stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. Niestety, straż ma często problem z ustaleniem ich właścicieli, co utrudnia działania przeciwpożarowe także w lasach państwowych, które są zazwyczaj po sąsiedzku. NIK zaleca używanie dronów do monitorowania zagrożeń.

23.08.2019

Banaś i Budka będą kandydować na szefa NIK

Administracja publiczna

Obecny minister finansów Marian Banaś, który został zgłoszony przez klub Prawa i Sprawiedliwości oraz zaproponowany przez PO-KO poseł tego klubu Borys Budka - są kandydatami na stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Wyboru Sejm ma dokonać 30 sierpnia br.

22.08.2019