Krzysztof Czabański mówił nawet o konkretach i zaproponował, by na media publiczne przeznaczane było np. 0,2 proc. PKB. Jak podkreślił, finansowanie mediów bezpośrednio z budżetu państwa ma duże zalety, jeżeli będą spełnione pewne warunki, a zwłaszcza ten warunek, żeby ta kwota przeznaczona na media publiczne była określona w ustawie jako część, ułamek ułamka PKB.
Czytaj: To koniec abonamentu RTV? Jest zapowiedź zmian finansowania mediów publicznych>>
Tymczasem pytany w wywiadzie dla money.pl, czy abonament RTV zostanie zlikwidowany premier Mateusz Morawiecki nie tylko nie nawiązał do koncepcji prezentowanej przez Czabańskiego, ale wręcz stwierdził, że w "przyszłości należy zastanowić się, jak spowodować by abonament RTV na poziomie niskim, lecz dość powszechnym, był płacony przez tych, którzy korzystają z radioodbiorników i telewizorów".
- Abonament RTV jest płacony przez niewielką liczbę mieszkańców, tych którzy płacą ten abonament, dlatego rzeczywiście w przyszłości należy zastanowić się, jak spowodować żeby on był na poziomie niskim ale dość powszechnym płacony przez tych, którzy korzystają z radioodbiorników, z telewizji. Ale dzisiaj nie ma planów przebudowy żadnej, takiej bardzo konkretnej, jeśli chodzi o RTV – powiedział premier.
Czytaj także: Od 2019 r. dotacja z budżetu ma zastąpić abonament>>