Szef MC wziął udział w panelu poświęconym budowie e-administracji i funkcjonowaniu obywateli w e-państwie. Zapewnił, że Polacy nabierają zaufania do usług e-administracji. Z profilu zaufanego korzysta już 4,2 mln użytkowników - dodał.
Czytaj: Nowe funkcje e-dowodu od 1 czerwca>>
Potrzeba 15, 20 mln użytkowników
Minister podkreślił, że do cyfrowego państwa, cyfrowej administracji potrzebnych jest 15-20 milionów osób, które "będą na najwyższym poziomie używać, korzystać z e-administracji”. Wskazał, że konieczna jest pełna świadomość w administracji, że usługa cyfrowa jest równie ważna, a nawet ważniejsza – jeśli chodzi o komfort i szybkość – jak usługa analogowa.
Dodał, że następny krok to stworzenie e-usług na obsługę całych procesów życiowych od rejestracji dziecka, przez wniosek o 500+, do np. zapisu do żłobka. -To jeszcze przed nami, wymaga wielu zmian, ale jest realne – zapewnił.
Zmiany też w ZUS
Plany ZUS związane z cyfryzacją przedstawiła prezes Gertruda Uścińska.
- Na horyzoncie jest wiele projektów, które z jednej strony mają rozwijać te, które już zrealizowaliśmy. Jednym z nich jest dalsze rozwijanie samoobsług” – powiedziała. Wyjaśniła, że chodzi o to, aby ograniczać kontakt „twarzą w twarz, jeżeli chodzi o informacje i zaświadczenia dotyczące przebiegu ubezpieczenia, niezalegania ze składkami, a nawet - w przyszłości - realizacji prawa do świadczeń”.
Dodała, że przed ZUS stoją duże wyzwania dotyczące zupełnie nowych zadań, do których ZUS się przygotowuje. Wskazała na świadczenie 500+ dla osób niesamodzielnych.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.