Premier pisze do Netfliksa - nieścisłości historyczne w serialu

Administracja publiczna

Premier Mateusz Morawiecki napisał list do szefa Netfliksa w sprawie serialu "Iwan Groźny z Treblinki". Sprawa dotyczy pokazanej w nim współczesnej mapy Polski z zaznaczonymi obozami zagłady. W ocenie szefa rządu wprowadza ona w błąd, bo sugeruje, że Polska była odpowiedzialna za założenie i prowadzenie obozów oraz popełnione w nich zbrodnie.

11.11.2019

Nowe ministerstwa i nowi ministrowie - premier podaje nazwiska

Administracja publiczna

Ministerstwo do spraw Klimatycznych z Michałem Kurtyką na czele, resort zarządzania funduszami, którego szefową będzie Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Ministerstwo Rozwoju kierowane przez Jadwigę Emilewicz i Jacek Sasin obejmujący tekę ministra do spraw nadzoru właścicielskiego - to nowości w rządzie. Zmieni się też kilku ministrów.

08.11.2019

Zmiana ustawy usunie problem niezgodności danych w rejestrach państwowych

Administracja publiczna

Stworzenie podstaw do działania systemu rejestrów państwowych i obowiązek weryfikacji wprowadzonych danych ze zgromadzonymi w rejestrze PESEL - przewiduje ustawa, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Wprowadza też funkcjonowanie rejestru danych kontaktowych osób fizycznych i pozwala na pobranie e-odpisu aktu stanu cywilnego.

07.11.2019

Zarządzanie rozwojem kraju będzie prostsze i bardziej spójne

Administracja publiczna

Wzmocnienie zarządzania rozwojem Polski na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym to główny cel projektu nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, którą przyjął rząd. Wprowadza nowy system dokumentów strategicznych – przygotowywane na trzech poziomach zarządzania będą ze sobą powiązane i spójne.

06.11.2019

PESEL ma być chroniony, ale bez przesady, gdy urząd i tak ma do niego dostęp

Administracja publiczna

Po wprowadzeniu RODO powstaje coraz więcej wątpliwości, czy urzędy mogą wymagać od nas podawania PESEL i kto może mieć do niego dostęp. Niepotrzebnie, bo i tak mają ten numer w swoich bazach, a używanie go pozwala uniknąć pomyłek i kosztów ich poprawiania. Inaczej jest w kontaktach z podmiotami komercyjnymi lub osobami prywatnymi, gdzie powinien być szczególnie chroniony.

06.11.2019

Spółka Autostrada Wielkopolska ma zwrócić rekompensaty za przejazdy ciężarówek

Finanse publiczne Administracja publiczna

Odzyskane od spółki Autostrada Wielkopolska pieniądze będą przeznaczone na realizację inwestycji drogowych. To prawie 1,4 miliardy złotych, które mają być zwrócone po podtrzymaniu przez sąd Unii Europejskiej decyzji Komisji Europejskiej, że wyliczenia rekompensat były za wysokie. Już przed 10 laty nieprawidłowości wykryła Najwyższa Izba Kontroli.

04.11.2019

NIK: Cmentarze wymagają większej opieki

Administracja publiczna

Problem nie jest nowy, ale z rok na rok niewiele się zmienia. Większość kontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli samorządów, pod opieką których znajdują się cmentarze komunalne, ogranicza się do spraw podstawowych: zapewnienia miejsc pochówku i kontroli czystości. Pozostałe zadania zlecane są firmom zewnętrznym - a to rodzi problemy m.in. z cenami za pochówek. Brakuje też miejsc.

02.11.2019

Rzecznik TSUE: Polska, Czechy i Węgry do ukarania za odmowę przyjęcia uchodźców

Administracja publiczna Prawo europejskie

Polska, Czechy i Węgry złamały prawo Unii Europejskiej odmawiając relokacji uchodźców - napisała w opinii dla Trybunału Sprawiedliwości jego rzecznik generalny. Zdaniem polskiego rządu były podstawy do takiej decyzji. Opinia rzecznika nie wiąże Trybunału, ale w ok. 90 proc. przypadków orzeczenia są zbieżne z opiniami rzeczników.

31.10.2019

Karczewski: Powstanie ministerstwo skarbu

Administracja publiczna

Kierownictwo Zjednoczonej Prawicy ustaliło strukturę przyszłego rządu. Potwierdzono rekomendację Mateusza Morawieckiego jako kandydata na premiera oraz utworzenie ministerstwa skarbu, na czele którego stanie Jacek Sasin.

31.10.2019

Zmarłych chowa się na cmentarzach, ale są wyjątki

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Przepisy przewidują „furtkę”, dzięki której można dokonać pochówku poza cmentarzem. Muszą jednak być spełnione szczególne warunki, bo za naruszenie prawa o chowaniu zmarłych grozi areszt lub grzywna. Zdaniem ekspertów kary nie zapobiegają łamaniu norm.

31.10.2019

Warszawa: Zarzut przyjęcia korzyści majątkowej dla burmistrza dzielnicy Włochy

Administracja publiczna Prokuratura

Burmistrzowi warszawskiej dzielnicy Włochy Arturowi W. przedstawiono zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w postaci pieniędzy w kwocie 200 tys. zł w związku z pełnieniem funkcji publicznej jako zapłaty za przychylność w załatwianiu decyzji administracyjnych dotyczących warunków zabudowy nieruchomości.

30.10.2019

Rejestr Dowodów Osobistych odmawia weryfikacji danych pośrednikom kredytowym

Administracja publiczna Nowe technologie

Pośrednicy kredytowi działający on-line mają problemy z identyfikacją potencjalnych klientów. Składają wnioski do Rejestru Dowodów Osobistych o udostępnienie danych w trybie ograniczonej teletransmisji, ale spotykają się z odmową, bo nie mają interesu prawnego. Ministerstwo Cyfryzacji planuje zmiany

30.10.2019

Jacek Sasin: Nie ma mowy o odtwarzaniu resortu skarbu państwa

Administracja publiczna

O tym, że rozważana jest możliwość przywrócenia resortu skarbu państwa, mówił rzecznik rządu Piotr Müller. We wtorek wicepremier Jacek Sasin zaprzeczył, że są takie plany, ale przyznał, że być może powstanie nowy gospodarczy resort, który będzie wykorzystywał potencjał państwa w gospodarce dla zwiększenia tempa wzrostu gospodarczego.

29.10.2019

GUS: W spisie będzie pytanie o religię, ale dobrowolne

Administracja publiczna RODO

Podczas zaplanowanego na 2021 rok spisu powszechnego będzie pytanie o religię, ale ma ono charakter dobrowolny i nie narusza zasady wolności sumienia i wyznania - zapewnił prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut. To reakcja na wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich w tej sprawie.

26.10.2019

Prawie połowa wojewodów przenosi się do Sejmu

Administracja publiczna

Siedmioro wojewodów oraz dwoje wicewojewodów zostało wybranych w wyborach parlamentarnych do Sejmu RP IX kadencji. Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, wszyscy oni złożyli już rezygnacje ze stanowisk. Ich następcy zostaną powołani po zaprzysiężeniu nowego rządu.

26.10.2019

We Francji jazda na hulajnogach już uregulowana

Administracja publiczna

Od soboty 26 października hulajnogi elektryczne stały się we Francji środkami lokomocji, które podlegają specjalnym przepisom wprowadzonym do kodeksu drogowego. Mogą poruszać się jedynie ścieżkami rowerowymi i specjalnymi tzw. zielonymi ścieżkami. W Polsce wprowadzenie takich przepisów zapowiadane jest na wiosnę.

26.10.2019

WSA: Wydanie nowego prawa jazdy nie jest okazją do ograniczenia uprawnień

Administracja publiczna

Kierowca zdobył uprawnienia do kierowania motocyklem. Organ wydał nowy dokument, ale przy okazji pozbawił go bezterminowego uprawnienia do kierowania samochodami osobowymi. WSA w Krakowie wskazał, że nowo wydany dokument powinien, poza uzasadnioną zmianą, jedynie powtarzać zapisy zawarte w poprzednim prawie jazdy.

26.10.2019

Rząd przygotowuje uproszczenia w prawie budowlanym

Administracja publiczna Budownictwo

Przyspieszenie i usprawnienie procesu przygotowania nowych inwestycji to cel pakietu zmian proponowanych przez resort inwestycji i rozwoju w prawie budowanym, który został w piątek zatwierdzony przez Stały Komitet Rady Ministrów.

25.10.2019

Wydawcy i samorządy będą razem promować czytelnictwo

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Bez wzrostu liczby osób czytających stale Polacy nie będą innowacyjni i konkurencyjni ani w biznesie, ani w nauce, ani w działalności społecznej i politycznej - uznali uczestnicy zorganizowanej w czwartek w Krakowie debaty "Rola samorządów w upowszechnianiu czytelnictwa w Polsce".

25.10.2019