Sprawy załatwiajmy przez internet, dopóki nie ma przeciążeń

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI

Urzędy namawiają do załatwiania spraw przez internet, bo to jedyne wyjście w czasie epidemii. Resort cyfryzacji zapewnia, że systemy działają sprawnie. Jednak nie ma gwarancji, że przy bardzo dużym obciążeniu nie wystąpią przejściowe problemy z ich stabilnością. W urzędach są obawy przed brakiem sprzętu i kadr oraz przeciążeniem internetu pracą zdalną.

28.03.2020

Sejm: Regulamin zmieniony, pakiet antykryzysowy może być uchwalony zdalnie

Administracja publiczna

Uchwalone w czwartek przez Sejm zmiany w regulaminie izby umożliwią obrady i głosowanie w sytuacjach nadzwyczajnych przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Zmiana pozwoli na przeprowadzenie obrad zdalnych już w piątek, kiedy to Sejm ma zająć się przygotowaną przez rząd "tarczą antykryzysową".

26.03.2020

Pakiet antykryzysowy wydłuży terminy administracyjne i przesunie niektóre opłaty

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Wydłużenie terminów w związku z nabyciem lub zbyciem pojazdu, opłat za użytkowanie wieczyste i jego przekształcenie – to niektóre propozycje rządowego pakietu antykryzysowego, którego projekt trafił właśnie do Sejmu. Do tego dochodzą zmiany w zakresie finansów samorządowych i w gospodarce odpadami.

26.03.2020

WSA: Publiczne obwieszczenie decyzji bezskuteczne wobec inwestora

Administracja publiczna Budownictwo

W postępowaniu brało udział 61 stron, więc organ postanowił, że o podejmowanych czynnościach i decyzjach będzie je zawiadamiał w formie publicznego obwieszczenia. Nie miało to jednak żadnej skuteczności wobec inwestora, ponieważ nie został o tym uprzedzony. Ponadto był on inicjatorem postępowania, więc organ miał obowiązek doręczenia mu decyzji na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Tak orzekł WSA w Gdańsku.

26.03.2020

Poczta działa, ale ostrożnie. Można zlecić przytrzymanie przesyłki poleconej

Administracja publiczna Koronawirus

W czasie epidemii placówki Poczty Polskiej są czynne, ale stoimy z daleka i bez pokwitowania odbieramy przesyłki. Dowód osobisty tylko pokazujemy, na odległość. Jeśli nie możemy odebrać przesyłki poleconej, możemy zlecić jej przechowanie, ale za odbiór po terminie trzeba będzie zapłacić. Przesyłki dla osób w kwarantannie są wstrzymane, ale pieniądze będą im doręczane w specjalnych procedurach.

26.03.2020

Zakazy poruszania bardzo uznaniowe

Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus

Jazda na rowerze, samotny spacer lub wyjście po zakupy - to można robić nawet po wejściu w życie ograniczeń w poruszaniu. Problem w tym, że wynika to z pytań i odpowiedzi opublikowanych na stronie premiera, a nie z samej treści rozporządzenia. Ta jest na tyle nieprecyzyjna, że w praktyce nie wiadomo, za co policja będzie karać mandatem.

25.03.2020

Posłowie najpierw zagłosują osobiście, by potem pracować zdalnie

Administracja publiczna Koronawirus

W czwartek o godz. 14 rozpocznie się posiedzenie Sejmu, na którym uchwalona zostanie zmiana Regulaminu Sejmu pozwalająca na zdalne głosowanie. Na tej podstawie w piątek odbędzie się kolejne posiedzenie w sprawie pakietu antykryzysowego, na którym na sali przebywać będą tylko przedstawiciele klubów, a reszta posłów będzie pracować on-line.

25.03.2020

RPO: Niekonstytucyjna dezubekizacja myśliwych 

Administracja publiczna

Pracownik, funkcjonariusz lub żołnierz służb specjalnych PRL nie może być członkiem władz kół łowieckich i Polskiego Związku Łowieckiego - takie ograniczenie biernego prawa wyborczego wprowadziła nowelizacja prawa łowieckiego z 2018 r. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich jest to naruszenie prawa do zrzeszania się.

25.03.2020

Kiedy cały urząd gminy na kwarantannie, na rejestrację zgonu trzeba poczekać

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

W przypadku kwarantanny całego urzędu gminy przepisy nie przewidują możliwości wyznaczenia innego kierownika Urzędu Stanu Cywilnego (lub jego zastępcy) do wykonywania zadań z zakresu rejestracji urodzenia, małżeństwa i zgonu. Na rejestrację trzeba poczekać do czasu, aż USC wznowi pracę.

25.03.2020

Kontrole na granicach przedłużone do 13 kwietnia

Administracja publiczna Prawo europejskie Koronawirus

Kontrole graniczne osób przekraczających granicę państwową RP, będącą granicą wewnętrzną strefy Schengen, zostają przedłużone do 13 kwietnia br. - stanowi opublikowane we po południu rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji. Dotychczas kontrole te były przywrócone na okres od 15 do 24 marca.

24.03.2020

Jeśli powiat ma zapewnić miejsce na kwarantannę, powinien otrzymać dotację

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Związek Powiatów Polskich zwrócił się do premiera o jednoznaczne uregulowanie kwestii odpowiedzialności za organizację miejsc kwarantanny. Zgodnie z prawem to wojewoda zapewnia pomieszczenia i wyposażenie. Powiaty zwracają uwagę na próby przerzucenia tego na nie bez zapewnienia pokrycia kosztów.

24.03.2020

Policja kontroluje kwarantannę, ale nie zaniedbuje wykrywania przestępstw

Administracja publiczna Policja Koronawirus

W obecnym stanie epidemii kontrolowanie osób objętych kwarantanną jest realizowane przez dzielnicowych w ramach „zwykłego” obchodu rejonu służbowego. Policjanci też w największym stopniu niż zazwyczaj realizują obowiązek kontrolowania przestrzegania obowiązujących przepisów prawa - wyjaśnia ekspert dr Izabela Jankowska-Prochot.

24.03.2020

Brak kar za opieszałość urzędów to furtka do niezałatwiania spraw

Administracja publiczna

Niewydanie przez urząd decyzji w terminie nie będzie karane – przewiduje projekt noweli specustawy koronawirusowej. To uzasadnione o tyle, że w czasie epidemii znacznie ograniczone jest działanie urzędów. Jednak zdaniem ekspertów skoro nie ma stanu nadzwyczajnego, wątpliwości budzi przyzwolenie na niezałatwianie przez administrację spraw, co nie jest korzystne dla obywateli.

24.03.2020

SN: Lokalu fizycznie nie ma, ale pozostaje prawo do gruntu

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Zniszczenie budynku nie powoduje wygaśnięcia udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntu jako prawa związanego z odrębną własnością lokalu, który znajdował się w tym budynku - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, zwłaszcza, że zburzenie gmachu nastąpiło przed upływem terminu, na jaki grunt został oddany w użytkowanie wieczyste.

24.03.2020

Prof. Krawiec: Stan nadzwyczajny - mniej autonomii dla uczelni

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Całokształt przepisów o stanie wyjątkowym na pewno powoduje ograniczenie autonomii uczelni i zwiększenie władczych kompetencji organów administracji rządowej – kosztem innych podmiotów, w tym samorządu terytorialnego - tłumaczy dr hab. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, w kontekście propozycji wprowadzenie takich zasad w związku z epidemią.

23.03.2020

NSA: Radny świadczący usługi na rzecz gminy nie jest w pełni niezależny

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Radny, który świadczy za wynagrodzeniem usługi na rzecz swojej gminy, nie jest w pełni niezależny od wójta lub kierownika gminnej jednostki organizacyjnej. Dlatego podjęcie przez radę gminy uchwały o wygaśnięciu jego mandatu było uzasadnione. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

23.03.2020

Pakiet antykryzysowy zawiesi bieg spraw w administracji

Administracja publiczna Koronawirus

Zawieszenie biegu terminów administracyjnych, możliwości zdalnego trybu obradowania organów jednostek samorządu terytorialnego, zapewnienie ciągłości pracy w urzędach - to niektóre z rozwiązań dotyczących administracji publicznej, jakie mają się znaleźć w ramach pakietu zmian nazywanego tarczą antykryzysową.

22.03.2020

Kaczyński: Nie ma żadnych przesłanek, by wprowadzić stan klęski żywiołowej

Administracja publiczna Koronawirus

Stan epidemii nie jest, zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, przesłanką do tego, by odwołać zaplanowane na 10 maja wybory prezydenckie. - Tych przesłanek w tym momencie w moim najgłębszym przekonaniu nie ma i mam naprawdę nadzieję bardzo mocną, że nie będzie ich w ostatnim momencie przed 10 maja - oświadczył prezes PiS.

21.03.2020

W prześwitach drogowych giną ludzie. Ministerstwo widzi problem

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo

Nie ma przepisów które nakazywałby zarządcom dróg zabezpieczenie prześwitów na wiaduktach drogowych. A te szczeliny są powodem tragicznych wypadków. Ministerstwo Infrastruktury deklaruje, że pojawią się dodatkowe zabezpieczenia oraz że pracuje nad rozwiązaniami prawnymi, które poprawią bezpieczeństwo.

21.03.2020