NSA: Radny ma prawo wglądu w umowy zawarte przez szpital z bankiem

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Dyrektor szpitala publicznego niesłusznie odesłał radnego do protokołów z posiedzeń komisji zdrowia rady powiatu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Powinien przekazać umowy kredytowe z bankiem albo wydać decyzję odmawiającą. A ponieważ tego nie zrobił, to pozostawał w bezczynności - dodał sąd.

27.02.2020

Każdy może być poddany obowiązkowej kwarantannie

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus

Każdą osobę, która stwarza zagrożenie, bo może być zakażona wirusem, można zatrzymać i poddać kwarantannie - pozwalają na to obowiązujące przepisy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Mimo to prezydent apeluje o podjęcie dodatkowych działań legislacyjnych w celu ochrony przed zagrożeniem.

26.02.2020

NSA: Rektor nie uwzględnił odwołania, bo było złożone za wcześnie

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Skrajną formalnością wykazał się rektor jednej z publicznych uczelni, który pozostawił odwołanie doktorantki bez rozpoznania z powodu wniesienia go przed terminem, tj. przed doręczeniem oryginału postanowienia o skreślenia z listy studentów - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

26.02.2020

Problemy kadrowe wojewody powodem przewlekłości legalizacji pobytu w Polsce

Administracja publiczna

Na legalizację pobytu w Polsce w województwie dolnośląskim trzeba średnio czekać 397 dni. Spraw przybywa, a za mało jest urzędników do obsługi cudzoziemców. Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymuje skargi i pyta wojewodę, jak poprawić sytuację. W odpowiedzi wskazano, że są trudności, ale podjęto działania usprawniające.

26.02.2020

Tysiące operatorów będą musiały zarejestrować swoje drony

Administracja publiczna Nowe technologie RODO

Już za kilka miesięcy zaczną być stosowane nowe przypisy dotyczące eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych. Nakładają one m.in. obowiązek rejestracji dronów, ale także odbywania szkoleń, zdania egzaminów przez ich pilotów, jak również posiadania ubezpieczenia - piszą radcowie prawni Magdalena Ostrihansky i Maciej Szmigiero.

26.02.2020

Do przyszłego czwartku trzeba złożyć wnioski w sprawie decyzji odpadowych

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Do 5 marca 2020 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosków o zmianę posiadanych decyzji w zakresie gospodarki odpadami, które wynikają z nowelizacji ustawy o odpadach - przypomina Ministerstwo Klimatu. Dotyczy to wszystkich firm, które chcą kontynuować swoją działalność, w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów.

25.02.2020

Ustawa podpisana - sanepid wchodzi w struktury rządu

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Włączenie inspekcji sanitarnej do zespolonej administracji rządowej, nadanie głównemu inspektorowi uprawnienia do wydawania lokalnym inspekcjom wytycznych i poleceń, a także powoływania i odwoływania ich szefów - to najważniejsze zmiany w nowelizacji ustawy, którą właśnie podpisał prezydent.

24.02.2020

Polska jako firma w amerykańskim rejestrze

Administracja publiczna Spółki Prawo gospodarcze

W rejestrze Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych jako podmiot zarejestrowany przez polskie Ministerstwo Finansów figuruje POLAND REPUBLIC OF. Wykrył to i napisał do Rzecznika Praw Obywatelskich pewien obywatel, a rzecznik prosi ministra spraw zagranicznych o wyjaśnienie sprawy.

24.02.2020

NSA: Organizacje społeczne są stroną postępowania o odebranie maltretowanego zwierzęcia

Administracja publiczna

Organizacja społeczna, której celem statutowym jest ochrona zwierząt posiada status strony w postępowaniu zmierzającym do wydania decyzji, gdy upoważniony jej przedstawiciel, odebrał zwierzę jego właścicielowi i zawiadomił o tym wójta (burmistrza, prezydenta miasta) - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale 7 sędziów.

24.02.2020

Minister: Nie będzie powszechnego obowiązku noszenia odblasku

Administracja publiczna

Dzieci poruszające się po terenie zabudowanym nie będą musiały obowiązkowo nosić elementów odblaskowych. Ministerstwo Infrastruktury nie planuje nowelizacji przepisów w tym zakresie. Zapowiada natomiast, że skupi się na działach edukacyjnych na rzecz bezpieczeństwa dzieci na drogach.

22.02.2020

UE: Spór o budżet z sankcjami za łamanie praworządności w tle

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo europejskie

Unijni przywódcy zakończyli w piątek bez porozumienia posiedzenie Rady Europejskiej w sprawie budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Spory wciąż dotyczą jego wysokości i wpłat poszczególnych państw, ale źródłem nieporozumień jest także projektowany mechanizm sankcji za łamanie praworządności.

21.02.2020

Marszałek Sejmu: Immunitet nie chroni pomieszczeń, tylko osobę fizyczną

Administracja publiczna

Według marszałek Sejmu Elżbiety Witek i Biura Analiz Sejmowych przy przeszukaniach w miejscach związanych z Marianem Banasiem, prezesem NIK, nie złamano Konstytucji. Ich zdaniem immunitet formalny nie chroni miejsc, pomieszczeń, tylko osobę fizyczną. Tymczasem NIK zapowiada zażalenie do sądu na działania CBA.

21.02.2020

Umowa o zarządzanie PPK bez przetargu, bo ma być umową o pracę

Emerytury i renty Administracja publiczna Prawo pracy PPK

Jednostki sektora finansów publicznych jako podmioty zatrudniające nie muszą wybierać instytucji finansowej, która będzie prowadziła PPK w imieniu i na rzecz zatrudnionych, w trybie procedury prawa zamówień publicznych. Ustawodawca przewidział dla nich zwolnienie, ale nie określił precyzyjnie procedury, w której to ma się odbyć.

21.02.2020

Bez uchylenia immunitetu postępowanie wobec prezesa NIK jest bezprawne

Administracja publiczna

Czynności składające się na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa Najwyższej Izby Kontroli wymagają uzyskania zgody Sejmu. Taka procedura jest skomplikowana, ale niezbędna, a jej niedochowanie to przekroczenie uprawnień służb. Co ważne, immunitet odnosi się do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej bez określania, czy chodzi o przeszukanie osoby czy miejsca.

20.02.2020

Nowe działy administracji z podpisem prezydenta

Administracja publiczna

Klimat i aktywa państwowe to nowe działy administracji rządowej wprowadzone nowelizacją ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Zmiany dotyczą też spraw zagranicznych, gospodarki i równego traktowania.

20.02.2020

Od lipca jedna inspekcja skontroluje żywność

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Już wkrótce Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) będzie kontrolowała jakość żywność na całym etapie jej obrotu, w produkcji i handlu. Zgodnie z podpisaną własnie przez prezydenta ustawą, zastąpi ona m.in. prowadzącą obecnie kontrole jakości produktów w sklepach Inspekcję Handlową.

20.02.2020

NSA wyjaśni, czy organizacja jest stroną w postępowaniu o odebranie zwierzęcia właścicielowi

Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego

W poniedziałek, 24 lutego 2020 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów rozpozna wniosek Prokuratora Generalnego o podjęcie uchwały mającej na celu wyjaśnienie czy organizacja społeczna, która zajmuje się ochroną zwierząt, odbierająca zwierzę jego właścicielowi jest stroną w ujęciu kodeksu postępowania administracyjnego.

20.02.2020

WSA: Jeden dzień na złożenie wniosku o odroczenie płatności to za mało

Środowisko Administracja publiczna

Podmioty zainteresowane odroczeniem płatności podwyższonej opłaty za odprowadzanie ścieków miały tylko jeden dzień na złożenie wniosku. Spółka nie zdążyła go wnieść w terminie, który wynikał z ustawy. WSA w Gorzowie Wielkopolskim orzekł, że wnioskodawca powinien mieć możliwość odpowiedniego przygotowania pisma

20.02.2020

WSA: Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością zastępuje dowody

Administracja publiczna Budownictwo

Organ nie bada czy inwestor ma prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wystarczające jest złożenie przez niego stosownego oświadczenia, które stwarza domniemanie i zastępuje dowody istnienia tego prawa. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

19.02.2020