Beata Dązbłaż

Artykuły autora

Po zmianach pacjent szybciej wymieni obuwie ortopedyczne

Pacjent Opieka zdrowotna

Przywrócenie limitu cen napraw dla wózków dla dzieci z niepełnosprawnością czy szybsze wymienienie zużytego obuwia ortopedycznego – to tylko niektóre zmiany dla pacjentów, które obowiązują od 1 września br. Dodatkowo jest duża szansa na to, że przegląd rozporządzenia o wyrobach medycznych wydawanych na zlecenie będzie obowiązkowo dokonywany co dwa lata. Eksperci wskazują, że to konieczne wobec innowacyjnego i szybko rozwijającego się rynku takich wyrobów.

14.09.2024

Wątpliwy status zaświadczenia o dacie ważności orzeczenia o niepełnosprawności

Prawo pracy Niepelnosprawność

Pracodawcy nie mają narzędzi do sprawdzenia, czy ich pracownik ma aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, a więc m.in. czy nadal mogą pobierać dofinansowanie do jego pensji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ustawodawca nie stworzył odpowiednich mechanizmów, które obligowałyby zatrudnionego do złożenia w firmie zaświadczenia, że stara się o nowe orzeczenie i do kiedy ważne jest poprzednie. Z kolei pracodawca nie może żądać od pracownika przedstawienia go, z przepisów nie wynika też, jaki status ma zaświadczenie.

13.09.2024

Usługi opiekuńcze nie podlegają minimalnej stawce godzinowej

Prawo pracy

Usługi opiekuńcze i bytowe w rodzinnym domu pomocy albo pełnienie funkcji rodziny zastępczej zawodowej nie są wynagradzane na zasadzie minimalnej stawki godzinowej. Takich wyłączeń w przepisach jest więcej. Decyduje o tym charakter świadczonych usług. Są one także w najnowszym projekcie nowelizacji przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

12.09.2024

NFZ wreszcie sfinansuje lepszą profilaktykę raka szyjki macicy

Pacjent Opieka zdrowotna

Najbardziej skuteczny w profilaktyce raka szyjki macicy jest test przesiewowy HPV DNA (HR), ale w Polsce nie jest finansowany ze środków publicznych. W przypadku dodatniego wyniku testu wykonuje się cytologię na podłożu płynnym jako test selekcji. Eksperci podkreślają, że to optymalny kierunek diagnostyki tego nowotworu. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że test będzie świadczeniem gwarantowanym, choć miało to się stać już dwa lata temu.

12.09.2024

PFRON: Dwie daty utraty ważności przedłużanych orzeczeń o niepełnosprawności

Samorząd terytorialny Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

30 września utracą ważność niektóre orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu. Należy złożyć wniosek o nowe orzeczenie do 30 września, aby automatycznie przedłużyło się maksymalnie do 31 marca 2025 r. Zawiłości jest jednak więcej. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnia obowiązujące obecnie przepisy w sprawie ważności orzeczeń o niepełnosprawności.

10.09.2024
1    9  10  11  12  13  14  15  16  17    120