Beata Dązbłaż

Artykuły autora

RPP grozi karą za leczenie niezgodne z aktualną wiedzą medyczną

Pacjent

Podmiotowi leczniczemu, który stosował metody leczenia boleriozy oraz terapii SOT, m.in. wobec pacjentów onkologicznych, niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, grozi 500 tys. zł kary. Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że praktyki te naruszyły zbiorowe prawa pacjentów. Rzecznik oczekuje na zaniechanie tych praktyk, w innym przypadku na podmiot zostanie nałożona kara finansowa.

22.03.2024

Są wątpliwości, czy osoba z niepełnosprawnością będzie mogła realnie wybrać asystenta

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej nie zapewnia realnej szansy wyboru asystenta przez osobę, którą będzie wspierał. Nie określa górnej granicy wieku, do której można by korzystać z usług finansowanej z budżetu państwa. Nie uwzględnia do końca uwag powiatów związanych z finansowaniem przez nie tej usługi. A to mogą być pułapki dla skutecznej realizacji asystencji w Polsce. Tymczasem pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych zapowiedział swój projekt.

21.03.2024

Będą nowe wytyczne dla lekarzy orzeczników o niepełnosprawności

Pacjent Zawody medyczne Niepelnosprawność

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) pracuje nad nowymi wytycznymi dla lekarzy orzeczników o stopniu niepełnosprawności w powiatowych i miejskich zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności. Zapowiada też nowe narzędzia nadzoru pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych nad zespołami orzeczniczymi.

20.03.2024

Lekarz elektronicznie potwierdzi prawo wykonywania zawodu

Zawody medyczne

Lekarze i lekarze dentyści będą mogli posługiwać się mobilnym dokumentem poświadczającym prawo wykonywania zawodu w aplikacji mObywatel. Będą mogli zrezygnować z tradycyjnej formy tego dokumentu, którego wzór się nie zmieni.

19.03.2024

Fiasko pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej - dane niedokładne i niekompletne

Pacjent Opieka zdrowotna

Ośrodki pilotażowe zbierały dane bez jednolitego standardu, a mierniki oceniające kliniczną poprawę jakości leczenia dla grupy pacjentów z danym nowotworem były niewłaściwie dobrane. W efekcie, po pięciu latach i wydanych blisko 400 mln złotych publicznych pieniędzy, pilotaż nie potwierdził, że Krajowa Sieć Onkologiczna podniesie jakość opieki. Mimo to, rezygnacja z KSO jest mało realna, bo została wpisana w Krajowy Plan Odbudowy jako kamień milowy, od realizacji którego zależy wypłata pieniędzy.

19.03.2024
1    9  10  11  12  13  14  15  16  17    101