Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 4 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, obowiązuje od 1 września. Dokonano w nim kilku istotnych zmian dla pacjentów. Jedną z nich jest korekta względem osób uprawnionych do wystawiania zleceń na wyroby medyczne. W przypadku wielu takich wyrobów poszerzono katalog osób uprawnionych do wystawienia zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne. - Przede wszystkim przywrócono możliwość wystawiania zleceń osobom uprawnionym do tego przed 1 stycznia 2024 r., czyli przed ostatnią dużą zmianą wykazu. Chodzi np. o lekarzy posiadających specjalizację w dziedzinie neurologii, którym przywrócono możliwość wystawiania zleceń na niektóre wyroby z grupy S, tj. wyroby seryjne wspomagające niepełnosprawność ruchową, jak np. balkonik czy materac przeciwodleżynowy – mówi Arkadiusz Grądkowski, prezes Izby POLMED.

Zauważa, że w ciągu ostatnich lat wykaz doczekał się kilku dużych nowelizacji. - Warto podkreślić, że ta inicjatywa była wynikiem dobrej woli Ministerstwa Zdrowia i należy zaznaczyć, że przed tymi krokami niektóre grupy wyrobów medycznych na wykazie nie były aktualizowane nawet... 19 lat - dodaje.

W opinii Magdaleny Osińskiej-Kurzywilk, prezes Zarządu Koalicji „Na Pomoc Niesamodzielnym”, każda zmiana uściślająca przepisy związane z wyrobami medycznymi jest niezwykle ważna dla pacjentów. – Musi jednak iść za tym odpowiednia informacja, bo bardzo często spotykam się z pacjentami, którzy nie korzystają z uprawnień w tym zakresie, bo o nich po prostu nie wiedzą – mówi.

Za istotne uznaje przywrócenie możliwości wystawiania zleceń przez lekarzy neurologów dla osób z niepełnosprawnością ruchową. – Bardzo dużo pacjentów korzysta na stałe z opieki neurologa i trudno im potem wracać do innego lekarza, żeby wypisał im dane zlecenie. Ważne jest to, że lekarz, który zna trudności pacjenta, opiekuje się nim od dawna, będzie mógł takie zlecenie bezpośrednio wystawić – dodaje. Dotyczy to głównie pacjentów z niepełnosprawnością ruchową. Zwraca też uwagę, że spotyka pacjentów, którzy nie wiedzą, co może im przepisać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a co lekarz specjalista, dlatego tak ważna jest szeroka informacja na ten temat.

Ostatnie zmiany w wykazie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie nie są rewolucyjne, jak podkreśla mecenas Szymon Jankowski z Kancelarii Fairfield, jednak jego zdaniem, na pewno ułatwią życie wielu pacjentom. - Warto docenić, że Ministerstwo Zdrowia odpowiada na pojawiające się sygnały o konieczności doprecyzowania niektórych z punktów wykazu. Należy pamiętać, że jego regularna aktualizacja pozwala na lepsze dostosowanie świadczeń do potrzeb poszczególnych pacjentów oraz istotnie wpływa na dostępność do wyrobów medycznych, co znacząco podnosi jakość opieki zdrowotnej w Polsce - zaznacza.

Okulary dla osób słabowidzących

Wśród wyrobów medycznych produkowanych seryjnie (grupa Z) zostały ujednolicone wysokości udziału własnego pacjenta w limicie finansowania. Teraz w niektórych pozycjach (Z.03.01, Z.03.02, Z.03.03 – dwa rodzaje pończoch kikutowych i majteczki po wyłuszczeniu w stawie biodrowym- czyli amputacji, podczas której kończynę dolną oddziela się poniżej obręczy miednicy - lub w przypadku wrodzonego braku w stawie biodrowym do 6 sztuk) jest on wyrażony procentowo i wynosi 0. Skorygowano także wzajemne wyłączenia jednoczesnego zaopatrzenia w wyrobach wspomagających układ oddechowy, wózkach oraz sensorach monitorowania glukozy. Przywrócono limit cen napraw dla wózków dla dzieci z niepełnosprawnością z 0 zł na ponownie 180 zł. – Co istotne, przywrócono także możliwość jednoczesnego zaopatrzenia w okulary lornetkowe do bliży i dali – jeden kod został rozbity na dwa osobne, co umożliwia jednoczesne zaopatrzenie w dwóch różnych przypadkach – podkreśla prezes Grądkowski. Jak dodaje, uszczegółowiono także kryteria przyznawania dla gorsetów (biustonoszy) kompresyjnych i biustonoszy pooperacyjnych lub do protez piersi przez wyłączenie możliwości zaopatrzenia w stroje kąpielowe. Magdalena Osińska-Kurzywilk zaznacza, że zmiany, które weszły w życie od września są szczególnie istotne dla pacjentów z orzeczeniem o niepełnosprawności z powodu konkretnej dysfunkcji, np. dla osób słabowidzących, czy w zakresie wózków.

Czytaj również: Lekarze i pielęgniarki znikną z reklam wyrobów medycznych

 

Karolina Bennich, Katarzyna Hałaburda

Sprawdź  

Cena promocyjna: 129 zł

|

Cena regularna: 129 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 129 zł


Dzieci i dorośli szybciej wymienią stare obuwie ortopedyczne

Ważną zmianą dla pacjentów jest przywrócenie skróconego okresu użytkowania obuwia ortopedycznego. – Dzięki tej zmianie pacjenci otrzymają możliwość wcześniejszego ubiegania się o nowe zlecenie na dany wyrób medyczny w przypadku, gdy u dzieci do 18. roku życia i osób dorosłych nastąpiły zmiany w stanie fizycznym, a możliwości regulacji wyrobu zostały wyczerpane, np. gdy wyrób jest już za mały – mówi Arkadiusz Grądkowski.

- Oznacza to, że pacjenci z dynamicznie zmieniającym się stanem zdrowia, zwłaszcza w wyniku zabiegów chirurgicznych, rehabilitacji lub rozwoju fizycznego otrzymali możliwość wcześniejszego uzyskania nowego wyrobu, nawet jeśli okres użytkowania poprzedniego jeszcze formalnie nie minął. Dzięki temu pacjenci zyskają dostęp do wyrobów lepiej odpowiadających ich aktualnym potrzebom zdrowotnym – dodaje mecenas Jankowski.

Doprecyzowano maksymalną liczbę – do 3 sztuk transmiterów/nadajników do systemów monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym, które wymagają wymiany rzadziej niż raz na 3 miesiące. Rozporządzenie wprowadza też korektę kryteriów przyznawania sensorów do systemów monitorowania stężenia glukozy flash dla kobiet w okresie ciąży i połogu z cukrzycą, która polega na wyłączeniu jednoczesnego zaopatrzenia w niektóre wyroby medyczne z zastrzeżeniem, że liczba sensorów podlegających refundacji nie może przekroczyć 13 sztuk w przedziale kolejnych 6 miesięcy kalendarzowych. Przywrócono także doprecyzowanie strony, na którą przyznawane są ortezy stawów biodrowych oraz wskazania części kończyn dolnych obejmowanych przez ortezy kończyn.

Rewizja rozporządzenia o wyrobach medycznych co dwa lata?

Prezes Izby POLMED podkreśla, że branża wyrobów medycznych jest niezwykle innowacyjna, zatem przepisy powinny gwarantować bieżący i regularny przegląd wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie przy udziale reprezentantów branży, organizacji reprezentujących pacjentów oraz konsultantów krajowych, aby zagwarantować potrzebującym dostęp do obecnych na rynku rozwiązań i opieki medycznej zgodnej z aktualnymi standardami leczenia. - Cieszy nas niedawno zaproponowana przez resort zdrowia propozycja wprowadzenia obowiązku dokonywania zmian co najmniej raz na dwa lata i przeglądu rozporządzenia o wyrobach medycznych wydawanych na zlecenie, która pojawiła się w ramach nowelizacji tzw. ustawy refundacyjnej – mówi Arkadiusz Grądkowski. Podkreśla, że branża liczy na rychłe procedowanie tej ważnej dla pacjentów propozycji. Dzięki niej jest szansa na zwiększenie ich dostępu do innowacyjnych wyrobów medycznych.