Jolanta Ojczyk

Jolanta Ojczyk

Artykuły autora

Państwo bierze odpowiedzialność za skutki uboczne szczepionki

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Farmacja Koronawirus szczepienia

W mediach społecznościowych wrze dyskusja, kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne długofalowe skutki uboczne szczepionki przeciwko Covid-19. Lekarze przekonują, że producent, czyli firma farmaceutyczna. Ministerstwo Zdrowia zapewniło Prawo.pl, że państwo - pytanie tylko na jak długo. Prawnicy radzą szukać odpowiedzi w umowach zawartych z producentami. Problem w tym, że tych nie chce ujawnić ani Komisja Europejska, ani polski rząd.

30.12.2020

Rusza pełna elektronizacja zamówień publicznych

Zamówienia publiczne

Już od 1 stycznia 2021 roku wejdzie w życie nowe prawo zamówień publicznych. Wprowadza ono wiele ważnych zmian. Zdaniem ekspertów największa to jednak pełna cyfryzacja zamówień publicznych. Od Nowego Roku wszystkie zamówienia będą przeprowadzane elektronicznie, a oferty będą opatrzne e-podpisem.

29.12.2020

Po pięciu latach każde pozwolenie na budowę - nie do podważenia

Budownictwo

Nowe przepisy prawa budowlanego uniemożliwiające unieważnienie pozwolenia na budowę czy użytkowanie dotyczą wszystkich decyzji. Także tych wydanych przed 19 września, gdy nowelizacja wprowadzająca graniczny termin na uchylenie jeszcze nie obowiązywała. Tak wynika z interpretacji Ministerstwa Rozwoju.

28.12.2020

Zamknięte zajęcia sportowe... on-line, a stoki otwarte dla wybranych

Szkoła i uczeń Koronawirus

Całkiem niedawno rząd musiał wycofać się z kuriozalnego zakazu konferencji on-line. Teraz, przy okazji ograniczania aktywności sportowej do uprawiania sportu zawodowego - zakazane zostały sportowe aktywności... on-line, np. zajęcia szachowe, joga czy fitness. Prawnicy wskazują też, że po raz kolejny, bezprawnie, zakazy prowadzenia działalności gospodarczej wprowadzono w drodze rozporządzenia, bez ogłoszenia stanu nadzwyczajnego.

23.12.2020

Zły dominujący kod PKD pozbawia pomocy z tarczy branżowej

Koronawirus

Z tarczą branżową przedsiębiorcy mają dwa poważne problemy. Po pierwsze nie obejmuje wszystkich, którzy odnotowali duże straty przez pandemię. Po drugie nawet ci, którzy mają odpowiedni kod PKD we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, pomocy nie dostaną, jeśli nie jest on zaznaczony jako przeważający. A zarówno ZUS jak i urzędy pracy będą weryfikować poprawność kodu.

22.12.2020
1    159  160  161  162  163  164  165  166  167    534