Jolanta Ojczyk

Jolanta Ojczyk

Artykuły autora

Nowe standardy dla teleporad są nieprzemyślane - alarmują lekarze

Pacjent Opieka zdrowotna

Minister zdrowia Adam Niedzielski zmienił rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Od 30 stycznia ma być ona realizowana nie później niż w pierwszym dniu roboczym następującym po dniu zgłoszenia się pacjenta. Lekarze uważają, że to oni powinni decydować o terminie porady, bo nie każda musi być udzielona tak szybko.

21.01.2021

Przedsiębiorcy łamiący obostrzenia mogą stracić rządową pomoc

Koronawirus Tarcza finansowa

Inicjatorzy akcji #Otwieramy zachęcają do łamania obostrzeń, bo sądy umarzają kary nałożone przez sanepidy. Niestety kara administracyjna to nie jedyne konsekwencje złamania zakazów. O wiele groźniejsze jest pozbawienie pomocy finansowej, np. z tarczy finansowej 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju. Z niej firmy średnio dostają po 172 tys. zł. Walka o ich zachowanie będzie dłuższa i trudniejsza od tej z sanepidem.

21.01.2021

Rząd wydłuża tarczę branżową 6.0

Koronawirus

Wsparcie dla hoteli, restauracji czy obiektów kulturalnych zostanie wydłużone w drodze rozporządzenia. Taką decyzję podjęła we wtorek Rada Ministrów. A premier Mateusz Morawiecki poinformował, że na kolejną odsłonę tarczy rząd chce przeznaczyć około 40 miliardów złotych. Zwiększy się też o sześć pozycji lista kodów PKD kwalifikująca do wsparcia.

20.01.2021

Przychodnie powinny najpierw szczepić lekarzy, pielęgniarki i farmaceutów, a potem osoby starsze

Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie Koronawirus szczepienia

Lekarze zgodnie skrytykowali zapowiedź rządu wydłużenia procesu szczepień personelu medycznego. Ich zdaniem nie należy rozpoczynać etapu pierwszego bez podania przynajmniej pierwszej dawki osobom z grupy „zero”. Rząd nie wycofał się ze swojej decyzji, ale prawo pozwala, aby przychodnie najpierw zaszczepiły swój personel, a dopiero potem osoby starsze.

20.01.2021

Polska ma najtańsze w Unii leki generyczne

Pacjent Farmacja

Średni koszt jednej tabletki leku generycznego w Polsce wynosi 10 eurocentów. Tak tanio jest jeszcze w Holandii i Rumunii. W pozostałych krajach Unii jedna tabletka generyka jest droższa. Na Węgrzech o 0,01 eurocenta, na Słowacji o 0,02 eurocenta, a w Czechach o 0,03 eurocenta. Najdrożej jest w Austrii, Włoszech i Francji. Zdaniem firm farmaceutycznych niskie ceny mogą uderzyć w pacjentów.

19.01.2021
1    152  153  154  155  156  157  158  159  160    534