Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19, przedłożone przez ministra rozwoju, pracy i technologii. Za jego sprawą ma być wydłużona pomoc, o jaką mogą się ubiegać przedsiębiorcy z tzw. tarczy branżowej 6.0. Rozporządzenie nie jest jeszcze opublikowane, ale z informacji Centrum Informacyjnego Rządu oraz resortu rozwoju wynika, że chodzi o cztery formy wsparcia przedsiębiorców. Z tym, że przewidziane w rozporządzeniu wsparcie za grudzień nie obejmie działalności gospodarczych polegających na handlu, ponieważ w tamtym miesiącu handel nie był zamrożony. Takie firmy skorzystają jedynie ze wsparcia za miesiąc styczeń. Choć pomoc zostanie rozszerzona o sześć kodów PKD. Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 lutego 2021 r.
Czytaj w LEX: Tarcza 6.0 - pomoc dla niektórych branż >
Dodatkowe kody PKD
Wsparcie ma być skierowane do firm prowadzących działalność oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), jako rodzaj przeważającej działalności. Pomoc będzie rozszerzona o 6 kodów PKD:
- 55.10.Z hotele i podobne obiekty zakwaterowania
- 55.20.Z obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,
- 55.30.Z pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe,
- 79.11.A działalność agentów turystycznych,
- 79.12.Z działalność organizatorów turystyki,
- 52.23.Z działalność usługowa wspomagająca transport lotniczy. Wsparcie zostanie skierowane m.in. do hoteli, restauracji oraz obiektów kulturalnych
To oznacza, że pomoc obejmie m.in. właścicieli apartamentów i pensjonatów - o ich problemach pisaliśmy tutaj >>, agentów turystycznych i organizatorów turystyki, którzy nie załapali się na tarczę turystyczną, a także stewardessy, które często prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.
Dofinansowanie do wynagrodzeń
Wypłata świadczenia ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników będzie przysługiwał, gdy przychód z działalności – w rozumieniu przepisów podatkowych – uzyskany w jednym z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był niższy – w wyniku COVID-19 – o co najmniej 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym. Dofinansowanie będzie udzielane na podstawie umowy o świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy i będzie przysługiwało przez łączny okres 3 miesięcy kalendarzowych, przypadających od miesiąca złożenia wniosku. Wnioski o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy mogą być składane do 31 marca 2021 r.
- Na kolejną odsłonę Tarczy chcemy przeznaczyć około 40 miliardów złotych jako dodatkową pulę do ponad 150 miliardów złotych, którą już otrzymali polscy przedsiębiorcy - napisał we wtorek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
Wypłata ponownego świadczenia postojowego
Świadczenie będzie udzielane w przy spadku przychodu z działalności – w rozumieniu przepisów podatkowych – uzyskanego w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o co najmniej o 40 proc. w stosunku do okresu porównawczego.
Mikropożyczka w wysokości do 5 tys. zł
W celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 starosta może, na podstawie umowy, udzielić jednorazowej dotacji ze środków Funduszu Prac w wysokości do 5 tys. zł. Tzw. mikropożyczki mogą otrzymać mikro i mali przedsiębiorcy, których przychód z działalności – w rozumieniu przepisów podatkowych – uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku – w wyniku COVID-19 – o co najmniej 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym. Dotacje będą finansowane ze środków Funduszu Pracy zasilonego środkami Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Z informacji resortu rozwoju wynika, że do 18 stycznia prawie 80 tys. firm złożyło wnioski o mikropożyczki.
Zwolnienie ze składek ZUS
Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych będzie dotyczyło okresu od 1 stycznia 2021 r. do 31 stycznia 2021 r. albo za okres od 1 grudnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r., wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za te okresy.
Warunkiem będzie zgłoszenie przedsiębiorcy, jako płatnika składek przed 1 listopada 2020 r., a przychód z działalności – w rozumieniu przepisów podatkowych – uzyskany w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był niższy o co najmniej 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym.