Aleksandra Partyk

Aleksandra Partyk

Artykuły autora

Dr hab. Krawiec: Samorządy nie mogą dyskryminować mniejszości

Samorząd terytorialny

Uchwalenie aktu godzącego np. w prawa mniejszości seksualnych narusza przewidzianą w Konstytucji zasadę równości wobec prawa. Takie akty są sprzeczne z różnymi przepisami prawa, w tym umowami międzynarodowymi. Osoby, które czują się dyskryminowane mają szereg środków prawnych do swojej ochrony – wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec.

10.08.2019

Niełatwo wyłączyć sędziego, nawet gdy strona czuje się źle traktowana

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Strony i pełnomocnicy uważają, że czasami to ich przeciwnik jest faworyzowany na sali rozpraw. Wniosek o wyłączenie sędziego najprawdopodobniej zostanie jednak oddalony. Sędziowie podkreślają, że tylko wyjątkowo takie żądania zasługują na uwzględnienie. A eksperci dodają, że zależy to okoliczności, a wniosek musi być dobrze uzasadniony.

05.08.2019

WSA: Badania psychologiczne zawsze po skazaniu za jazdę „na podwójnym gazie”

Samorząd terytorialny

Po wydaniu przez sąd karny prawomocnego wyroku w sprawie o prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, sąd zawiadamia starostę o wydanym orzeczeniu. Wówczas organ ma obowiązek skierować kierowcę na badania, aby psycholog ustalił ewentualne przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.

04.08.2019

SA: Gdy ZUS zmienia decyzję na korzyść ubezpieczonego, procesu dalej się nie prowadzi

Ubezpieczona nie zgodziła się z decyzją ZUS i wniosła odwołanie do sądu okręgowego. Sąd uwzględnił jej argumenty. Wydał wyrok zmieniający decyzję ZUS. Tymczasem sąd powinien był umorzyć postępowanie. Dwa miesiące przed wydaniem wyroku organ rentowy wydał decyzję, która była korzystna dla ubezpieczonej – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

31.07.2019
1    110  111  112  113  114  115  116  117  118    228