Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Artykuły autora

SN: Skazanie za czyn przedawniony

Prawo karne

Postępowanie wobec oskarżonego miało liczne błędy, które wytknął prokurator, składając kasację na korzyść. Chodziło o oszustwo mniejszej wagi, gdy zarzuty postawiono z innego przepisu, ponadto oskarżony był początkowo przesłuchiwany jako świadek, a wreszcie sąd I instancji nie uwzględnił zmian w terminach przedawnienia i postępowanie powinno zostać umorzone.

11.10.2024

SN za mniejszą karą dla radcy zalegającego z alimentami

Prawo karne Prawnicy

Blisko pięć miesięcy niepłacenia alimentów żonie i dzieciom wskazuje, że wina i społeczna szkodliwość czynu radcy prawego nie są znaczne - uznał Sąd Najwyższy. Ponadto okres braku alimentacji nie był znaczny, dlatego kara wymierzona przez sąd dyscyplinarny powinna być mniej dolegliwa. SN był związany orzeczeniem sądu karnego, który stwierdził, że zachowanie radcy to „incydentalne w gruncie rzeczy popadnięcie w konflikt z prawem”.

10.10.2024

Kadencja sędziego w IOZ trwa 5 lat, mimo że nie zgodził się na orzekanie

Prawnicy

Brak doręczenia sędziemu Sądu Najwyższego postanowienia Prezydenta RP o wyznaczeniu sędziego do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej nie powoduje, że nie rozpoczęła się w stosunku do niego 5-letnia kadencja. Niewyrażenie zgody przez sędziego na orzekanie w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej nie jest podstawą do skrócenia okresu jego kadencji - taką uchwałę podjęło 7 sędziów SN.

09.10.2024

Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym trafią do TK w trybie kontroli następczej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent zadecydował o skierowaniu dwóch procedowanych ustaw o Trybunale Konstytucyjnym do TK w trybie kontroli następczej. Zgodnie z aktami prawnymi przyjętymi niedawno przez Sejm, skrócona zostanie kadencja prezesa Trybunału, sędziowie będą wybierani przez Sejm większością kwalifikowaną 3/5 głosów. Z kolei wyroki wydane przy udziale tzw. dublerów i ich następców mają być nieważne i nie wywoływać skutków prawnych.

07.10.2024

SN: Asesor prokuratorski nakłaniał policjanta do kłamstwa

Prawo karne Prawnicy

Sędzia uchylający immunitet prokuratorowi nie musi być przekonany o jego winie. Ale też nie wystarcza samo przypuszczenie. Z Prawa o prokuraturze wynika również, że nie każde uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa daje podstawę do uchylenia immunitetu. W sprawie asesora prokuratorskiego ziściły się jednak przesłanki, że zachodzi duże prawdopodobieństwo bezprawnego pozbawienia wolności zatrzymanego na ponad 48 godzin, dlatego będzie odpowiadał karnie.

05.10.2024
1    21  22  23  24  25  26  27  28  29    2042