Zgodnie z przepisami ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (dalej: ustawa o PPK) wpłaty finansowane przez podmiot zatrudniający są obliczane, a wpłaty finansowane przez uczestnika PPK są obliczane i pobierane w terminie wypłaty wynagrodzenia (istotny jest zatem termin wypłaty, a nie to, za jaki okres przysługuje dane wynagrodzenie). Podmiot zatrudniający ma czas na dokonanie wpłat do PPK, czyli na przekazanie ich do instytucji finansowej, do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone i pobrane.

Czytaj również: Uczestnik PPK może też samodzielnie dokonywać transferu swoich oszczędności>>

 

Powstanie przychodu

Dokonanie wpłaty do PPK - sfinansowanej przez podmiot zatrudniający - powoduje powstanie przychodu uczestnika PPK. Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów przychody te podlegają opodatkowaniu na tych samych zasadach, jak pozostałe świadczenia, które uczestnik PPK otrzymuje od podmiotu zatrudniającego. Przykładowo, jeżeli uczestnik PPK jest pracownikiem, wpłaty do PPK dokonane ze środków pracodawcy stanowią przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), a jeżeli jest zleceniobiorcą – wpłaty do PPK dokonane ze środków zleceniodawcy są przychodem, o którym mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o PIT.

Przykład: Pracownik został „zapisany” do PPK 10 października. Już od najbliższego wynagrodzenia wypłaconego mu po „zapisaniu” do PPK (wypłata wynagrodzenia 30 października) pracodawca obliczył i pobrał wpłaty do PPK. Wpłaty te zostały przekazane do instytucji finansowej 15 listopada. W tym dniu uczestnik PPK uzyskał przychód ze stosunku pracy - z tytułu wpłaty do PPK ze środków pracodawcy. W dniu 29 listopada pracodawca wypłaci uczestnikowi PPK wynagrodzenie za listopad. Zaliczka na podatek dochodowy powinna zostać pobrana przez pracodawcę od łącznych przychodów ze stosunku pracy uczestnika.

Zobacz w LEX: PPK w sektorze finansów publicznych – problematyczne kwestie wdrożenia > >      

 

Cena promocyjna: 75.65 zł

|

Cena regularna: 89 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 71.2 zł


Koszty w zależności od źródła przychodów

Do przychodów ze stosunku pracy stosuje się koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 2 ustawy o PIT. Natomiast w przypadku przychodów z tytułu umowy zlecenia przysługują koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o PIT.

Przykład: W październiku podmiot zatrudniający łączyła z uczestnikiem PPK umowa zlecenia. W październiku zleceniodawca wypłacił zleceniobiorcy wynagrodzenie za wykonanie tej umowy. Wpłaty do PPK - naliczone od wynagrodzenia za wykonanie tej umowy zlecenia - zostały przekazane do instytucji finansowej w listopadzie, w związku z czym przychód uczestnika PPK z tytułu tej wpłaty do PPK, sfinansowanej przez podmiot zatrudniający, powstał w listopadzie. W listopadzie podmiot zatrudniający łączy już jednak z uczestnikiem PPK umowa o pracę, a nie umowa zlecenia. Przychód powstały w listopadzie z tytułu wskazanej wyżej wpłaty do PPK jest jednak związany z umową zlecenia łączącą strony w październiku. Przychód ten należy zatem zakwalifikować do przychodów z umowy zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o PIT.

Jeśli w listopadzie, w którym strony łączy już umowa o pracę, nie będzie wypłat należności z umowy zlecenia, podmiot zatrudniający nie będzie miał możliwości pobrania zaliczki od dochodu z umowy zlecenia. W takim przypadku podmiot zatrudniający będzie miał obowiązek, w informacji PIT-11 sporządzanej za rok podatkowy, wykazać w przychodach z umowy zlecenia kwotę przychodu, powstałego w listopadzie, od którego nie mógł pobrać zaliczki.

Do przychodów z tytułu wpłat do PPK, sfinansowanych przez podmiot zatrudniający, nie mają zastosowania 50 proc. koszty uzyskania przychodów. Stosowanie kosztów uzyskania przychodów jest konsekwencją kwalifikacji uzyskanego przychodu do właściwego źródła w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. W przypadku gdy przedmiotem umowy zlecenia jest np. wykonanie utworu w rozumieniu prawa autorskiego, przychód z tego tytułu kwalifikowany jest do przychodów z praw autorskich, o których mowa w art. 18 ustawy o PIT. Do przychodów uzyskiwanych przez twórców z tytułu korzystania z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych (lub rozporządzania tymi prawami) mają zastosowanie 50 proc. koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy PIT. Przychód z tytułu wpłaty do PPK, sfinansowanej przez podmiot zatrudniający, nie jest jednak objęty ochroną prawa autorskiego. Dokonanie wpłat do PPK jest wynikiem realizacji przez podmiot zatrudniający obowiązku wynikającego z przepisów ustawy o PPK.

Przykład: Uczestnika PPK i podmiot zatrudniający łączyła w październiku umowa zlecenia. Do wynagrodzenia za wykonanie tej umowy miały zastosowanie 50 proc. koszty uzyskania przychodu.

Pomimo to, do przychodów z tytułu wpłaty do PPK sfinansowanej przez zleceniodawcę - obliczonej od tego wynagrodzenia - nie mają zastosowania 50 proc. koszty uzyskania przychodów. Do tych przychodów mają zastosowanie 20 proc. koszty uzyskania przychodów.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj.

Podstawa prawna:

Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (tekst jedn. Dz.U. z 2024 r., poz. 427),

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2024 r., poz. 226 ze zm.).

Autorka jest ekspertem PFR Portal PPK

Czytaj w LEX: Charakter prawny wpłat podmiotu zatrudniającego do PPK > >