Marcin Szymankiewicz

Artykuły autora

Kiedy sprzedawca wystawia fakturę do paragonu

VAT Doradca podatkowy

Sprzedawca nie może wystawić faktury na żądanie przedsiębiorcy, któremu wydał wcześniej paragon bez NIP. Nie wystawi też faktury do paragonu z NIP nabywcy o wartości do 450 zł, ponieważ taki paragon uznaje się za fakturę uproszczoną. Sprzedawca musi natomiast wystawić fakturę do paragonu na żądanie konsumenta.

19.08.2024

Czy można odliczyć VAT od najmu mieszkań dla pracowników

VAT Nieruchomości

Według organów podatkowych firma wynajmująca nieruchomości, by zapewnić pracownikom bezpłatne mieszkania, nie ma prawa do odliczenia VAT z faktur dokumentujących nabycie usług najmu. Ze stanowiskiem fiskusa nie zawsze zgadza się jednak Naczelny Sąd Administracyjny. Pracodawcy coraz częściej więc pytają, czy przysługuje im prawo odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części.

31.07.2024

Komu sprzedawca musi wystawić paragon

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

O tym, czy sprzedaż powinna być ewidencjonowana na kasie rejestrującej, decyduje status nabywcy. Sprzedawca musi wydać paragon osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym. Sprzedaż na rzecz przedsiębiorców nie powinna być rejestrowana na kasie, ale przepisy tego nie zabraniają, więc nie będzie to błąd. Nie wystawia się też paragonu, gdy nabywcą jest jednostka samorządu terytorialnego.

31.07.2024

Kto zamyka firmę przed zakończeniem umowy leasingu, nie musi korygować PIT i VAT

PIT VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

W przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu operacyjnego przedsiębiorca nie ma obowiązku korygowania kosztów uzyskania przychodów o opłaty leasingowe poniesione do dnia rozwiązania umowy. Nie ma też konieczności korygowania VAT od rat leasingowych ponoszonych w trakcie trwania umowy.

29.07.2024

Emerytka wynajmująca pokój w mieszkaniu też musi rozliczyć PIT

Domowe finanse PIT

Dla wielu emerytów sposobem na dodatkowy zarobek jest wynajem pokoju w domu czy mieszkaniu, w którym sami mieszkają. Pojawia się pytanie, jak należy rozliczyć podatek dochodowy, gdy wynajem pokoju ma charakter okazjonalny, np. na kilka dni czy miesiąc. Skarbówka potwierdza, że niezależnie od tego, na jaki okres właściciel udostępnia pokój, jest to najem prywatny. Emeryt rozlicza się więc ryczałtem według stawek 8,5 i 12,5 proc.

20.07.2024
  1  2  3  4  5