X. Spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) ewidencjonuje sprzedaż przy pomocy kas rejestrujących online  (nie są to jest tzw. kasy wirtualne). Niektóre towary pakuje w plastikowe opakowania, od których pobiera tzw. opłatę plastikową (opłata SUP - single use plastic). Na paragonach fiskalnych spółka ewidencjonuje te opłaty jako osobne pozycje (a nie wliczane w cenę oferowanych produktów), opodatkowane stawką VAT właściwą dla opakowań. Czy dopuszczalne jest, aby spółka ewidencjonowała opłaty plastikowe jako odrębną pozycję na paragonie fiskalnym oraz opodatkowywała je stawką VAT właściwą dla opakowania?

Co jest podstawą opodatkowania

Podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę (art. 29a ust. 1 in principio ustawy o VAT). Zatem podstawę opodatkowania VAT stanowi wynagrodzenie z tytułu dostawy towarów albo świadczenia usług. Wynagrodzenie to oznacza wartość rzeczywiście otrzymaną (lub która ma być otrzymana) w konkretnym przypadku.

Zgodnie z art. 29a ust. 6 ustawy o VAT podstawa opodatkowania obejmuje:

  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
  2. koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

 

Czytaj w LEX: System kaucyjny wprowadzi rewolucję w rozliczaniu VAT od opakowań >

Wymienione rodzaje wydatków nie stanowią katalogu zamkniętego, są tylko pewną wskazówką, o jakie rodzaje wydatków chodzi. Oznacza to, że podstawę opodatkowania zwiększają wydatki – podatki, cła, opłaty i inne należności, na przykład o charakterze administracyjnym, których nałożenie pozostaje w bezpośrednim związku z tym nabyciem, z wyjątkiem polskiego VAT.

Natomiast art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT wskazuje przykładowe koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę lub usługodawcę, które wchodzą do podstawy opodatkowania dla danej czynności podstawowej. Przepis ten jako regułę (a nie wyjątek) uznaje więc doliczanie kosztów dodatkowych do podstawy opodatkowania czynności podstawowej. Tylko przykładowo wskazuje on na rodzaje tych kosztów.

Istota problemu sprowadza się do ustalenia, czy spółka może ewidencjonować opłaty plastikowe jako odrębną pozycję na paragonie fiskalnym oraz opodatkowywała je stawką VAT właściwą dla opakowania?

Czytaj w LEX: Nowe rozporządzenie opakowaniowe – podstawowe zasady >

Opłata od plastikowych opakowań

Przypomnijmy, że opłatę plastikową regulują przepisy o ustawy obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (tj. Dz.U. z 2024 r., poz. 433). Na podstawie art. 3b ust. 1 ustawy, przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego, jednostkę handlu hurtowego lub jednostkę gastronomiczną, w których są oferowane produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wymienione w załączniku nr 6 do ustawy, jest obowiązany do pobrania opłaty od użytkownika końcowego nabywającego te produkty lub napoje lub żywność w tych produktach.

Do pobrania opłaty jest również obowiązany przedsiębiorca oferujący produkty za pomocą urządzenia vendingowego (automat do sprzedaży).

Zgodnie z załącznikiem nr 6 do ustawy do produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych podlegających zmniejszaniu stosowania zalicza się:

1) kubki na napoje, w tym ich pokrywki i wieczka;

2) pojemniki na żywność, w tym pojemniki takie jak pudełka, z pokrywką lub bez, stosowane w celu umieszczania w nich żywności, która jest:

  • przeznaczona do bezpośredniego spożycia, na miejscu lub na wynos,
  • zazwyczaj spożywana bezpośrednio z pojemnika oraz
  • gotowa do spożycia bez dalszej obróbki, takiej jak przyrządzanie, gotowanie czy podgrzewanie

- w tym pojemniki na żywność typu fast food lub na inne posiłki gotowe do bezpośredniego spożycia, z wyjątkiem pojemników na napoje, talerzy oraz paczek i owijek zawierających żywność.

Opłata zwiększa podstawę opodatkowania 

Zatem należy uznać, że ustalając cenę za sprzedawany towar (zapakowany w opakowanie plastikowe), spółka powinna uwzględnić w cenie opłatę plastikową. Oznacza to, że opłata plastikowa powiększa podstawę opodatkowania, od której spółka ma obowiązek naliczenia VAT. Zatem opłata plastikowa powinna zostać wliczona w cenę sprzedawanego towaru (produktu/wyrobu), a stawka podatku powinna odpowiadać stawce przewidzianej dla tego towaru.

Na podstawie art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Stosownie do art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży:

  • w postaci papierowej lub
  • za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony, w tym przy użyciu systemu teleinformatycznego Szefa Krajowej Administracji Skarbowej pośredniczącego przy wydawaniu paragonów fiskalnych w postaci elektronicznej nabywcy, bez konieczności podawania jego danych osobowych.

 

Uwaga: Paragon fiskalny oznacza tu dokument fiskalny wystawiany przy użyciu kasy i wydawany nabywcy podczas sprzedaży, potwierdzający dokonanie sprzedaży (zob. par.  2 pkt 16 rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących).

Kasa online wystawia paragony fiskalne w postaci papierowej i w postaci elektronicznej albo zgodnie z wyborem użytkownika tylko w postaci elektronicznej. Zgodnie z par. 22 rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, paragon zawiera m.in.:

1) blok danych z pozycjami transakcji zawierający, w szczególności: kolejne pozycje sprzedaży zawierające co najmniej:

  • nazwę towaru lub usługi pozwalające na jednoznaczną ich identyfikację,
  • ilość towaru lub usługi,
  • jednostkę miary, o ile występuje,
  • cenę jednostkową towaru lub usługi,
  • wartość sumaryczną towaru lub usługi,

2) wysokość podatku należnego według poszczególnych stawek podatku z oznaczeniem "PTU", oznaczeniem literowym stawki podatku po uwzględnieniu opustów, narzutów, obniżek i rozliczeń zaliczek oraz wartością procentową stawki podatku;

Uwaga: Paragon jest dokumentem sformalizowanym i musi być wystawiony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w tym względzie. Prawidłowość materialnoprawna ww. dokumentu zachodzi, jeżeli odzwierciedla on w sposób prawidłowy zdarzenie gospodarcze. Paragon pełni szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze VAT, dlatego niezwykle ważne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich jego elementów.

 

Cena promocyjna: 222.75 zł

|

Cena regularna: 297 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 267.3 zł


Opłata ewidencjonowana z ceną towaru

Skoro wartość opłaty produktowej stanowi element podstawy opodatkowania z tytułu wynagrodzenia za towar (produkt, wyrób), to należy wskazać, że pobrana opłata plastikowa powinna być zaewidencjonowana na kasie rejestrującej wraz z ceną towaru (produktu, wyrobu). Nie należy zatem wyodrębniać samej kwoty opłaty plastikowej na paragonie. Skoro opłata plastikowa nie stanowi sama w sobie wynagrodzenia, lecz pobierana jest łącznie jako wynagrodzenie za wyrób wydany w opakowaniu jednorazowym, z tych też przyczyn powinna być wykazywana w jednej pozycji na paragonie wraz z ceną wyrobu.

Podsumowując, opłata produktowa powinna zostać wliczona w cenę sprzedawanego towaru, a stawka podatku powinna odpowiadać stawce przewidzianej dla tego produktu. Pobrana opłata powinna być zaewidencjonowana na kasie rejestrującej wraz z ceną danego produktu w jednej pozycji na paragonie.

Zaprezentowane stanowisko podzielają organy podatkowe (interpretacja indywidualna Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 17 maja 2024 r., 0111-KDIB3-2.4012.131.2024.2.KK).

Autor: Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy

Czytaj również: ​Od kiedy wejść w system kaucyjny za puszki i butelki - sklepy mają dylemat