Artyści muzycy (podatnicy VAT) udostępniają swoje utwory poprzez wytwórnię muzyczną serwisowi Spotify oraz innym platformom muzycznym. W zależności od liczby odsłuchań muzyki, artysta otrzymuje tantiemy za udzielanie licencji do praw autorskich. Usługi świadczone przez artystów muzyków stanowią usługi kulturalne, polegające na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Artyści świadczą swe usługi jako indywidualni twórcy lub wykonawcy. W wyniku realizowanych usług powstaje „utwór” w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wynagrodzenie otrzymywane przez artystów tytułem każdej ze świadczonych usług ma formę honorarium. Powstaje pytanie, czy do świadczonych przez artystów muzyków usług, polegających na udzieleniu licencji do praw autorskich w celu udostępnienia twórczości na Spotify i innych platformach muzycznych, stosuje się zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o VAT.

 

Kto ma prawo do zwolnienia z VAT

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi kulturalne świadczone przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

W myśl art. 43 ust. 19 ustawy o VAT zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT, nie ma zastosowania do:

  1. usług związanych z filmami i nagraniami na wszelkich nośnikach;
  2. wstępu: a) na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego, b) do wesołych miasteczek, parków rozrywki, cyrków, dyskotek, sal balowych, c) do parków rekreacyjnych, na plaże i do innych miejsc o charakterze kulturalnym;
  3. wstępu oraz wypożyczania wydawnictw w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą;
  4. usług związanych z produkcją filmów i nagrań na wszelkich nośnikach;
  5. działalności agencji informacyjnych;
  6. usług wydawniczych;
  7. usług radia i telewizji, z zastrzeżeniem art. 43 ust. 1 pkt 34 ustawy o VAT;
  8. usług ochrony praw.

Warunkiem zastosowania zwolnienia jest zatem spełnienie:

  • przesłanki o charakterze przedmiotowym, dotyczącej rodzaju świadczonych usług (kulturalnych), oraz
  • przesłanki podmiotowej odnoszącej się do usługodawcy.

W skład grupy podmiotów uprawnionych do zwolnienia weszli m.in. indywidualni twórcy i artyści wykonawcy, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzani w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

Czytaj też w LEX: Usługi kulturalne a podatek od towarów i usług >

 

Prawo sztucznej inteligencji i nowych technologii 3
-20%

Bogdan Fischer, Adam Pązik, Marek Świerczyński

Sprawdź  

Cena promocyjna: 135.2 zł

|

Cena regularna: 169 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 123.36 zł


Jak zdefiniować pojęcie "kultura"

Ustawa oraz przepisy wykonawcze nie definiują pojęć „kultura” i „usługa kulturalna”. Przez potoczne rozumienie pojęcia „kultura” możemy uznać całokształt wytworów materialnych i umysłowych społeczności.

W sytuacji gdy wykładnia językowa nie przynosi oczekiwanych rezultatów, wskazane jest sięgnięcie do wykładni systemowej oraz funkcjonalnej. W tym celu należy sięgnąć do ustaw wprost lub pośrednio odnoszących się do działalności prowadzonej w sferze kulturalnej, np. ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Działalność kulturalna w rozumieniu niniejszej ustawy polega na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury (art. 1 ust. 1 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej).

Formami organizacyjnymi działalności kulturalnej są w szczególności: teatry, opery, operetki, filharmonie, orkiestry, instytucje filmowe, kina, muzea, biblioteki, domy kultury, ogniska artystyczne, galerie sztuki oraz ośrodki badań i dokumentacji w różnych dziedzinach kultury (art. 2 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej).

Działalność kulturalną mogą prowadzić osoby prawne, osoby fizyczne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (art. 3 ust. 1 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej).

Przepis art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o VAT odwołuje się do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, utrwalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór) (art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). W interesującym nas zakresie należy wskazać, że w myśl art. 1 ust. 2 pkt 7 i pkt 8  ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory: muzyczne i słowno-muzyczne; audiowizualne (w tym filmowe).

Domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu (art. 8 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

Czytaj też w LEX: Sposoby dokumentowania autorstwa projektu >

Każde artystyczne wykonanie utworu lub dzieła sztuki ludowej pozostaje pod ochroną niezależnie od jego wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (art. 85 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Artystycznymi wykonaniami są w szczególności: działania aktorów, recytatorów, dyrygentów, instrumentalistów, wokalistów, tancerzy i mimów oraz innych osób w sposób twórczy przyczyniających się do powstania wykonania (zob. art. 85 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

Zatem, aby określone dzieło mogło być przedmiotem prawa autorskiego, musi posiadać następujące cechy:

  • mieć źródło w pracy człowieka (twórcy),
  • stanowić przejaw działalności twórczej,
  • posiadać indywidualny charakter.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej:

  1. autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy;
  2. nabywca autorskich praw majątkowych może przenieść je na inne osoby, chyba że umowa stanowi inaczej.

Sprawdź też w LEX: Jak opodatkować dochody z praw autorskich? >

 

Zwolnienie dla usług kulturalnych

Ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie tego przepisu korzystają indywidualni twórcy i artyści wykonawcy, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, którzy są wynagradzani w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

Zobacz też procedurę: Zwolnienie z VAT obejmujące usługi kulturalne >

Należy stwierdzić, że realizowane przez artystów muzyków usługi polegające na udzieleniu licencji do praw autorskich w celu udostępnienia twórczości na Spotify i innych platformach muzycznych, kiedy muzyk działa w charakterze indywidualnego twórcy lub artysty wykonawcy w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych i otrzymuje wynagrodzenie w postaci honorarium, również stanowią usługi kulturalne.

Zatem usługi polegające na udzieleniu przez artystę muzyka licencji do praw autorskich w celu udostępnienia twórczości na Spotify i innych platformach muzycznych podlega zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o VAT.

Zaprezentowane stanowisko podzielają organy podatkowe (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 marca 2024 r., nr 0112-KDIL1-2.4012.666.2023.2.ID).

Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy

Czytaj również: Rower elektryczny w kosztach firmy - fiskus się zgadza >>